Zasłony

DIY wzorzec: klasa mistrzowska dla początkujących

Trudno wyobrazić sobie piękne, wysokiej jakości wnętrze bez idealnie dopasowanych zasłon. Rynek oferuje tak szeroki wybór rodzajów i kolorów dekoracji okien, że łatwo się w nim zatracić. Ktoś korzysta z pomocy projektantów, a ktoś radzi sobie sam. W drugim przypadku możesz zwrócić uwagę na taki szczegół, jak Swag. Takie zasłony mogą być wykonane niezależnie, najważniejsze jest zaopatrzenie się w porady ekspertów.

Pięknie zdobione otwory okienne mogą dać nawet najbardziej trywialny urok wnętrza i znakomity wygląd.

Drobne zasłony to nie tylko dekoracja pokoju, ale także stworzenie przytulnej atmosfery, która pozwala odpocząć i zrelaksować się po aktywnym dniu.

Co to jest łup?

Ci, którzy po raz pierwszy zetknęli się z procesem wyboru nowych zasłon, często zastanawiają się: „Co to jest łup?”. Swag to jeden z elementów, które można wykorzystać do dekoracji zasłon, a mianowicie dodatek do pelmeta (jego górnej części), jest on drapowany w specjalny sposób. Wygląda jak półokrąg, na którym znajdują się fałdy. Składa się z głowy i ramion (niektóre nazywają je skrzydłami).

Zasłony mogą wyglądać jak prawdziwe dzieło sztuki, jeśli są używane do ich tworzenia.

Głębokość to stopień jej zwisania, długość to długość, jaką zajmuje ten element na okapie. Dalej jest środkowa część - środek gzymsu. Ramię jest częścią serwety z fałdami i innymi tkaninami. Nawet podczas przygotowywania wzoru pojawia się pojęcie „luzu” (trzy razy nazwa - „głębokość”), to jest długość, o którą dolna część może zejść z górnej. Zwykle trudność polega na tym, aby je dobrze ułożyć, ale jeśli wszystko zostanie wykonane prawidłowo, staną się prawdziwym punktem kulminacyjnym w stylu Twojego pokoju.

Jeśli przedstawisz wspaniałe drogie zasłony, to najprawdopodobniej zostaną one ozdobione lambrekinem z svagami.

Swag służy jako element dekoracyjny przy szyciu eleganckich i luksusowych zasłon.

Typy: co to jest?

Swag równoboczny

Zwykle stosuje się go, gdy na zasłonach znajdują się inne elementy wystroju, ponieważ nie przeciąża kompozycji i wygląda symetrycznie, jej ramiona są takie same.

Swag służy do dekoracji otworu okiennego.

Aby przyspieszyć proces szycia, możesz użyć gotowego wzoru. Lista głównych parametrów, które należy wziąć pod uwagę podczas szycia łupu z równymi stronami:

 1. Środek;
 2. Ramię;
 3. Głębokość;
 4. Długość dolnego zwisu.

Jest częścią poziomego miękkiego lambrekin, który ma na celu nadanie kurtynom wyrafinowanego i wyrafinowanego wyglądu.

Asymetryczny łup

Ten rodzaj ramion będzie inny: jeden jest szerszy, a drugi węższy.

Mimo że łup jest uważany za integralny element stylu klasycznego, nie oznacza to, że nie są używane w innych kierunkach stylistycznych.

Opisujemy, jak wyciąć za pomocą obliczania parametrów łupu. Aby zbudować ten element, możesz wybrać materiał o rozmiarze 140 * 140, a następnie podzielić ten segment kredą na dwie połówki po przekątnej. Następnie w obu kierunkach musisz narysować linie, które będą równe połowie długości elementu, robimy to prostopadle. Na końcach otrzymanej linii umieszczamy punkt 1 i numer 2.

Odpowiedni dobór kolorów i faktur pomoże ożywić pokój, urządzony w stylu Modern, a nawet High-tech, przynosząc swój udział w awangardzie.

To ważne! Pamiętaj, aby wziąć pod uwagę dodatki, a następnie przetworzyć krawędzie (około 05, - 1 cm).

Pod kątem 15 stopni od punktów 1 i 2 musisz odłożyć odcinki o tej samej długości co ramię łapy (jeśli nie ufasz swojemu oku, użyj kątomierza). Na końcach segmentu musisz umieścić punkt 3 i punkt 4.

„Swag” w tłumaczeniu z angielskiego oznacza „girlandę” lub „ornament w formie liści”.

Na samej przekątnej musisz anulować głębokość zwisu (niech będzie oznaczona jako punkt A), połączyć punkty A i 3, a także punkty A i 4 za pomocą łuku.

Swag do-it-yourself: jak tworzyć wzory? Opis krok po kroku

Szycie tego przedmiotu jest dość skomplikowanym i wieloaspektowym procesem. Aby opanować sztukę szycia i stać się profesjonalistą w tym zakresie, może to zająć dużo czasu, ale dla początkujących szwaczek i kochanków istnieją prostsze metody, dzięki którym można zszyć zasłonę.

Wykonana jest w formie półkola, luźno opadającego i składa się z pięknych, drapowanych fałd.

Nie należy się bać, ponieważ zgodnie z instrukcjami tej łatwej metody każdy może uszyć takie zasłony. Chodzi o to, że można szyć nie tylko klasyczny swag, ale także łatwiejszy do wykonania - mechaniczny. Jego osobliwością jest to, że fałdy można wykonywać nie ręcznie, ale korzystając z trików i używając pasma montażowego, lub można spotkać taką nazwę jak taśma kurtynowa. Dzięki temu niemal niemożliwe jest odróżnienie takiej opcji od tego, co zostało utworzone ręcznie. Dlatego ta alternatywa nie jest gorsza od metody klasycznej. Tak więc mała klasa mistrzowska na temat robienia równobocznego łupu.

W jednym lambrekinem można jednocześnie użyć kilku łupów, które są umieszczone tak, jakby się nakładały.

Często między nimi trzeba uszyć dodatkowy element dekoracyjny, który wypełni powstałą przestrzeń.

Parametry:

Standardowo elementy te są szyte na wysokości 35 cm i szerokości 60. Wymiary te mogą się nieznacznie różnić w zależności od rozmiaru okna i pożądanego efektu. Będziemy mieć następujące parametry:

 1. długość 90 cm;
 2. głębokość 45 cm;
 3. 140 cm niższy zwis

Svagi nie zawsze mają taką samą szerokość, na przykład centralny element może być mniejszy niż boczne części.

Z tych pomiarów wynika, że:

A - połowa (jej środek) - 15 cm

B - głębokość - 45 cm

B - ramię - 30 cm

G - połowa dolnej obwisłości - 70 cm

Będąc na różnych wysokościach od okapu, tworzą dwupoziomową kompozycję.

Jaki rozmiar będzie miał Twój łup, możesz sam zdecydować, edytując wzory.

Twórz wzory, aby łączyć swagi

Pierwszym krokiem jest zbudowanie kąta za pomocą wierzchołka (1). Od tego po prawej stronie musisz odłożyć segment, który będzie równy połowie środka + 3 cm do przetwarzania. Okazuje się 18 cm, a drugim końcem tego segmentu będzie punkt 4. Ponadto mierzymy również odcinek od punktu 1, którego długość będzie równa parametrowi głębokości pomnożonemu przez k, gdzie k wynosi 2 - 2,5.

Tworzenie łupu jest dość kłopotliwe i żmudne, ale są łatwiejsze i prostsze opcje, na przykład „powłoka”.

Dodatkowe informacje! Wskaźnik ten zależy od wybranej tkaniny: jeśli pracujemy z suchą tkaniną, która jest wystarczająco wytrzymała do drapowania, to lepiej, aby ten wskaźnik wynosił 2. Ale jeśli tkanina jest miękka i łatwa do drapowania, to lepiej, że w tym przypadku k było 2 5.

Nawet początkujący mistrz może to zrobić. Otrzymał podobną nazwę ze względu na podobieństwo do muszli morskiej.

Następny krok: narysuj okrąg od punktu drugiego. Zamiast kompasu możesz użyć wątku, dołączając go do punktu 1. Następnie na łuku wynikowym od punktu 2 oznacz punkt 3. powinien znajdować się w połowie dolnego ugięcia i oczywiście nie zapomnij o dodatkowych 3 cm do obróbki. Łączymy punkty №3 i №4 ze sobą za pomocą linii prostej, a kąt uzyskany w punkcie 4 będzie lekko zaokrąglony. W wyniku wykonanej pracy otrzymujemy figurkę (1-2-3-4) - będzie ona podstawą naszego wzorca. Zamontujemy taśmę montażową wzdłuż linii 1-4-3, a łącznik w sekcji 4-3. Środek (1-4) nie jest dokręcony, ale tylko przetworzony.

Istnieje kilka odmian tego elementu do dekorowania otworów okiennych, z których każdy ma swoją osobliwość i charakteryzuje się charakterystycznymi cechami.

Zazwyczaj ten element jest szyty na podszewce, ale dzięki miękkiej tkaninie można się bez niego obejść. Mamy więc połowę gotowego wzoru.

Svagi ma różne wzory, w tym dwupoziomowe.

Dodatkowe informacje! W tym przypadku możesz ciąć pod kątem 45 stopni, a ty możesz jechać wzdłuż osnowy, jest to jeszcze wygodniejsze.

Ten widok znajduje się w płaszczyźnie poziomej względem całej tkaniny zasłonowej na tej samej wysokości.

Kiedy zaczniesz szyć, trzymaj się boku, który leży między punktami 2 i 3, używając ukośnego roweru lub podwójnego łuku. Dla tych boków, które będą szyte taśmą kurtynową (1-4-3), naddatek szwu jest przekręcany na lewą stronę, a następnie prasowany. Od strony morza robimy napływ taśmy kurtynowej. Zmniejsz bok 4-3, a środkowy (1-4) nie dokręć. Teraz wzór jest gotowy!

W takim modelu mogą być również asymetrycznie układane wieszaki.

Z przejściem na de Jabot

Zasłony można uczynić jeszcze bardziej nietypowymi i oryginalnymi, jeśli użyjesz techniki przejścia na żabot. Ta opcja może zastąpić dwa komponenty lambrekinów naraz, poza tym pozwala uniknąć prymitywnych i nudnych rozwiązań projektowych.

Dzięki obecności takiego elementu można tworzyć dekoracyjne wzory zasłon, nadając pomieszczeniu elegancji i elegancji.

W związku z tym wzór będzie składał się z dwóch części: wzoru swag, który zostanie przymocowany do wzoru de jabot. Zacznijmy więc.

Konieczne jest wybranie materiału na taki element ze szczególną ostrożnością, ponieważ od tego zależy cały wygląd powstałej kompozycji.

 1. Budujemy wzór łupu. W poprzednich akapitach zastanawialiśmy się już, jak stworzyć wzór dla asymetrycznego i zwykłego elementu.
 2. Dołącz do tego elementu desenia de Jabot. Jak zrobić dla niego wzór? Patrzymy dalej.
 3. W kierunku prostopadłym do zagięcia tkaniny aV z punktu G1 odnotowujemy odległość G1D, będzie ona równa długości gotowego elementu de jabot wzdłuż półki, biorąc pod uwagę fałdy.
 4. Od punktu D rysujemy prostopadle do linii G1D i mierzymy na niej wysokość de Jabot (na rysunku jest to punkt DD1)
 5. Pozostaje tylko narysować linię luzu.

Jeśli próbujesz zrobić fałdy łupu o różnej miękkości, zdecyduj się na materię, którą łatwo się udrapuje.

Wzór swag z przejściem do de Jabot gotowy!

Wniosek

Takie zasłony naprawdę mogą znacząco urozmaicić wnętrze. Wiele gospodyń domowych twierdzi, że łup daje świeży efekt w pokoju, dodając mu świeżości, nowości i wyjątkowości. Ktoś zauważa, że ​​są wygodne do dekoracji pokoju, na przykład wygodnie jest przypinać im ozdoby świąteczne. Ogólnie rzecz biorąc, może to być nie tylko estetyczny dodatek do wystroju pokoju, ale także element funkcjonalny dla dodatkowej dekoracji mieszkania.

Jeśli zasłony są uszyte z tiulu, stworzy to romantyczną atmosferę w pokoju.

WIDEO: Jak złożyć asymetryczny łup.

50 opcji na zasłony z svagami we wnętrzu:

Obejrzyj film: Плетение треугольной корзины из газетных трубочек без формы! (Listopad 2019).

Loading...