Zasłony

Odmiany karniszy do zasłon: które są najlepsze do wyboru

Zakup i instalacja tekstyliów okiennych to ostatni etap naprawy mieszkania lub prywatnego domu na wsi. Ale jest akcja poprzedzająca zawieszenie pięknych, przytulnych zasłon w salonie lub sypialni. To jest instalacja okapów. Sklepy zapewniają ogromny wybór takich wspaniałych produktów, nieopisanej urody, niepowtarzalnego designu. Różne materiały produkcyjne, dodatkowe akcesoria, elementy dekoracyjne dekoracji - to wszystko można znaleźć w prawie każdym sklepie specjalistycznym.

Okap jest elementem dekoracyjnym, który służy do mocowania zasłon

Jak wybrać karnisze do zasłon, które mogą harmonijnie uzupełniać niezwykły projekt Twojego domu? Dzisiaj, nasz artykuł w szczegółach, we wszystkich szczegółach, powie Ci, jakie są typy tych produktów, dla których dostępne są zasłony, oraz jak wybrać projekt i kolory do istniejącego projektu wnętrza.

Szyny kurtynowe - co to jest?

Okapy - urządzenie, które pozwala zamocować zasłony na otworze okna. Ten produkt składa się z czterech głównych części. To jest:

 • wsporniki z łącznikami;
 • prowadnice (poprzeczki);
 • system zawieszenia (haczyki, pierścienie);
 • przedmioty dekoracyjne.

Rodzaj urządzenia zależy od obecności jednej lub drugiej części. Ogromny wybór różnych opcji zapewnia towary kupującym ze wszystkimi, nawet najbardziej kapryśnymi zapytaniami.

Zasłony można mocować na okapach na różne sposoby.

Ale które gzymsy najlepiej nadają się do zasłon:

 1. Okrągły lub kwadratowy.
 2. Profil
 3. Bagietka.
 4. Struny.
 5. Specjalne.

To jest ważne. Każdy typ jest używany do różnych rodzajów dekoracji wnętrz mieszkania.

Okrągły gzyms
Gzyms profilowy
Nawleczony gzyms
Gzyms do opon
Obrotowy gzyms
Okrągły gzyms
Elastyczny gzyms
Okap półkolisty
Ukryte okapy

Oprócz tej cechy, zawieszenia charakteryzują się metodą mocowania. Aby naprawić tekstylia kurtynowe sprzedawano odmiany takie jak:

 • naścienny;
 • sufit;
 • okno;
 • przekładki.

Pręt do przyssawki ściennej z chromowaniem

Większość listew ściennych łatwo zamienia się w sufit

Praktycznie każdy rodzaj zawieszenia, z rzadkimi wyjątkami, można zawiesić na jeden z 4 wskazanych powyżej sposobów. Wyjątek stanowią specjalne okapy przeznaczone do niektórych rodzajów zasłon, mające cechy mocowania i instalacji.

Z czego są zrobione?

Nowoczesna produkcja takich towarów, jak komfort gzymsów, z którego korzysta, osiągnęła zupełnie nowy poziom. Technologie umożliwiają obróbkę różnych materiałów, nadając jej niezwykły kształt, wygląd, estetykę i piękno.

Różne materiały są używane do produkcji gzymsów.

Ale czym są gzymsy według rodzaju produkcji materiału:

 1. Plastik.
 2. Metaliczny.
 3. Drewno.
 4. Połączone.

Ostatni, czwarty typ pochodzi z pierwszych trzech. Przy uwalnianiu takich zawiesin stosowano inną kombinację materiałów. Na przykład wyroby metalowe z elementami drewnianymi wyglądają bardzo ładnie.

Przykład połączonego gzymsu, którego pręty są wykonane z metalu, a mocowanie, pierścienie i końcówki wykonane są z drewna

Każdy rodzaj zawieszenia dla tkaniny tekstylnej łączy pewne cechy ze standardowymi właściwościami. Plastikowe zasłony, przetwarzane specjalną technologią, wyglądają zupełnie inaczej. Wykonane są z faktury drewna, marmuru, metalu. Wysokiej jakości, drogie produkty wykonane z dobrych, sprawdzonych tworzyw sztucznych, w swoim wyglądzie nie odróżniają nawet doświadczonego sprzedawcy. Zaletą plastiku jest jego względna lekkość, wysoka wydajność, łatwość konserwacji. Właściwości plastyczne ułatwiają wykonywanie zasłon zasłon, odpowiednich do różnych łask wnętrza.

Okrągły gzyms z tworzywa sztucznego
Plastikowy gzyms sufitowy
Gzyms w ramie z tworzywa sztucznego

Produkty metalowe zawsze były popularne wśród kupujących. Zasłony nie są wyjątkiem. Rozwój przemysłu metalurgicznego, rozwój nowych technologii gotowania i obróbki metali, przyniósł wiele różnych rodzajów żelaza.

Okapy aluminiowe typu profilowego są znane wszystkim od czasów radzieckich

Teraz możesz kupić zasłony od:

 • aluminium;
 • mosiądz;
 • stal;
 • kute żelazo.

Kute gzymsy wykonywane są ręcznie, więc nawet najprostsze są drogie

Kute żelazo jest zasadniczo tą samą stalą. Jedyna różnica polega na sposobie obróbki, gięcia i ostatecznej obróbki wnętrza. Oprócz przemysłu metalurgicznego sektor farb nie stał w miejscu. Dotyczy to zwłaszcza metalowych zasłon. W sprzedaży są pozłacane, srebrne, chromowane, patirovanie i wiele innych kolorów. Stosując odpowiednią farbę, producent jest w stanie stworzyć unikalny produkt, jego właściwości i właściwości odpowiednie dla każdego konsumenta.

Metalowy karnisz do nowoczesnego wnętrza
Piękny okrągły gzyms ze złotym liściem
Stalowy gzyms z oryginalną końcówką

Drewniane rodzaje karniszy do drogich zasłon są idealne do dekoracji wnętrz mieszkania lub domu prywatnego. Piękno naturalnego drewna od czasów starożytnych było cenione przez stolarzy. Zawieszenia z drewna będą wiernie służyć ich właścicielom przez kilkanaście lat. Szlachetny wygląd, przyjazność dla środowiska, estetyka, naturalne piękno drewna stworzą przytulną, ciepłą atmosferę. Wysoki koszt produktów z drewna jest bardziej niż zrównoważony przez harmonię tworzoną przez te produkty.

Drewniany gzyms z zapięciami na pierścienie

Znakomity rzeźbiony drewniany gzyms do dekoracji wnętrza w klasycznym stylu.

Połączone zawiesia kurtynowe nadają się do wszystkich typów wnętrz. Za pomocą kombinacji różnych materiałów powstają harmonijne kombinacje, które z łatwością dopasowują się do nowoczesnej technologii „Hi-tech” i nadają się do staromodnego stylu „klasycznego”, jak również do stylu prowansalskiego.

Ten gzyms bagietkowy to dekoracyjna rama wykonana z drewna, za którą można schować oponę sufitową z tworzywa sztucznego lub metalu

Należy zauważyć, że wyroby metalowe i plastikowe są wykonane we wszystkich możliwych opcjach. Może być wykonany z tworzywa sztucznego, na przykład z tworzywa sztucznego, okapu Legrand i wiszącego, z okrągłą rurą jako głównym elementem mocującym zasłon okiennych.

Różnorodność według rodzaju załącznika

Jak opisano wcześniej w artykule, typy zasłon łączących różnią się. Standardowe opcje to wieszaki ścienne i sufitowe. Jednocześnie ściana zamontowana jest na specjalnych wspornikach, które są dostarczane wraz z dostawą towarów. Są łatwe w montażu za pomocą gwoździ kołkowych.

Nowoczesny gzyms ścienny z metalowego profilu

Produkty sufitowe są montowane na tych samych wspornikach lub po prostu do sufitu. Wieszaki profilowe z tworzywa sztucznego lub aluminium przeznaczone są do pomieszczeń o niskich sufitach. W celu ulepszenia elementu dekoracyjnego dostępne są specjalne bagietki (cokoły sufitowe). Są wykonane specjalnie dla produktów z profilu. Inkrustowane drewno, metal, marmur pozwala na uniwersalne wykorzystanie bagietek do dekoracji wnętrz pokoju.

Listwa ramowa do klasycznego wnętrza

Gzyms sufitowy w skandynawskim wnętrzu

W zależności od wymagań dotyczących zasłon, zawieszenia są produkowane z różną liczbą prowadnic lub rowków profilowych. Więc rozróżnij:

 • pojedynczy rząd;
 • podwójny rząd;
 • trzyrzędowy.

Wybór zależy od potrzeb właściciela. Jeśli chcesz powiesić pełne tkaniny tekstylne z zasłonami, tiulem i lambrekinem, musisz podnieść trzyrzędowe zawieszenie. I na przykład, dla włoskich zasłon, wystarczy użyć dwurzędowych.

Gzyms jednorzędowy
Gzyms dwurzędowy
Trzyrzędowy gzyms

Typy profili i poprzeczki mogą mieć od jednego do trzech rzędów prowadnic. Są montowane zarówno na ścianie, jak i na suficie. Z tym rozwiązano. A co to jest zawieszenie okna i teleskopu?

Zacznijmy od ostatniego. Opcje teleskopowe do karniszy są podobne do zwykłych szyn rurowych. Główną różnicą jest obecność systemu rur o różnych średnicach, wewnątrz którego znajduje się sprężyna wykańczająca. Jedna rura jest włożona do drugiej. Zapiąć cały system w otworze okna. Do łączników należy rozpiąć teleskop. Zazwyczaj takie zawieszenie jest stosowane w łazienkach do żaluzji.

Przesuwany gzyms jest instalowany między dwoma powierzchniami.

Bardziej interesujące zasłony okienne. Na przykład w przypadku zasłon rzymskich używane są tylko specjalistyczne okucia. Jest on podzielony na dwa typy:

 • otwarty;
 • zamknięta akcja.

System otwarty składa się z pręta nośnego, na którym zawieszone są wózki podnoszące.

W systemie zamkniętym wszystkie mechanizmy są ukryte wewnątrz obudowy.

Ogólnie rzecz biorąc, takie karnisze mają od dwóch do czterech pierścieni podnoszących zawieszonych na specjalnych linach lub kablach. System podnoszenia jest sterowany łańcuchem lub pasem (w zależności od rodzaju konstrukcji). Zasada działania jest prosta: cewki w konstrukcji, wyposażone w mechanizm podnoszący sprężynę, nawijają kable. Ale kable penetrują tkaninę kurtynową, na której końcu znajduje się nasadka (mocowanie pierścienia). Taki system pozwala rzymskim zasłonom złożyć się w charakterystyczną harmonijkę, odsłaniając tylko część okna.

Drążek do zasłon do rolet rzymskich

Takie konstrukcje podnoszące są instalowane na plastikowych i drewnianych oknach. Mają standardowe rozmiary, więc gdy kupujesz rzymskie zasłony, nie ryzykujesz błędnej kalkulacji w zakresie rozmiarów. Ze względu na łatwość montażu zasłony na konstrukcji (istnieje rzep), ta metoda układania otworu okiennego stała się bardzo popularna.

Do mocowania płótna na okapie użyta taśma klejąca

Jedynym możliwym układem pochyłych okien dachowych są rzymskie zasłony. Dlatego producenci okapów wymyślili stałe prowadnice, które pozwalają na montaż tekstyliów pod kątem, zapewniając jednocześnie, że zasłony pasują do okna, nie wpuszczając światła słonecznego do pomieszczenia.

Rzymskie karnisze do zasłon są używane do zasłon austriackich i francuskich.
Porównując zasłony francuskie i austriackie, na pierwszy rzut oka trudno jest znaleźć różnice. Oba warianty mają podobną strukturę łukowatych, falistych fałd. Ale nadal istnieje różnica: francuskie tkaniny mają fałdy cały czas, niezależnie od tego, czy zasłony są opuszczone, czy podniesione. Austriacka forma pasuje tylko w stanie podniesionym. Po pełnym rozwinięciu są proste.

Austriackie zasłony to zasłony podnoszące

Ale różnica między typem rzymskim a francuskim i austriackim wciąż istnieje. Zasłony do dwóch ostatnich kurtyn mają większy format (rozmiar), więc są instalowane bezpośrednio na ścianie lub suficie za pomocą uchwytów lub zwykłych gwoździ. Bezpośrednio zasłony są również zapinane na rzepy.

Francuska kurtyna całkowicie wykonana z fałd

Wybór zasłon do istniejącego projektu pomieszczeń

Najczęściej układ przestrzeni okiennej jest ostatnim etapem naprawy. Dlatego wybór projektu kurtyny jest zgodny z istniejącym stylem. Oto kilka wskazówek dotyczących wyboru okapu.

 1. Klasyczny styl to żelazo i drewno. Jeśli twój salon, sypialnia, gabinet lub kuchnia ozdobiona jest klasycznym stylem starej Anglii, to idealnie byłoby użyć zarówno drewnianych gzymsów z drogiego drewna, jak i kutych luksusowych przedmiotów. Ale dla francuskiej „Prowansji” będzie wyglądać lepiej białe drewniane fasady.

  Kute karnisze w oknach salonu w klasycznym stylu

 2. Plastikowe wieszaki mogą być idealnymi substytutami drewna i metalu. Dlatego są one często używane do dekorowania pomieszczeń prawie wszystkich stylów. Ze względu na obecność w sprzedaży belek o różnych fakturach, powtarzających się z naturalnych materiałów (drewno, metal, ceramika, granit, marmur), zyskały one dużą popularność.

  Wieszaki z płaskiego plastiku są często używane do zasłon sufitowych w nowoczesnych wnętrzach

 3. Powinniśmy również zauważyć systemy łańcuchowe. Dla stylu „Hi-tech”, „Loft”, „Skandynawski styl” takie zawieszenia stały się niezbędnym atrybutem harmonijnie uzupełniającym i zwięźle wyrażającym istotę tych obszarów.

  Gzyms stringowy nadaje się również do wnętrza w minimalistycznym stylu.

To jest ważne. Dla każdego konkretnego stylu projektowania odpowiednie zasłony i zasłony dla nich.

Przy tworzeniu nowoczesnego domu często łączą różne rodzaje zasłon, a tym samym okapy dla nich

Przez ostatnie 5 lat zasłony rzymskie, francuskie, austriackie, włoskie, a także angielskie zyskały dużą popularność. Pięknie uzupełniają okna wykuszowe specjalne elastyczne prowadnice profilowe. Wybór jest świetny. Istnieją opcje dla każdego konesera.

Film o tym, jak wybrać odpowiednią karnisz

Loading...