Kuchnia

Jak osadzić kaptur w szafce własnymi rękami

Z roku na rok rośnie liczba urządzeń kuchennych. Niektórzy oszczędzają czas, podejmując niektóre z naszych obowiązków, inni ułatwiają życie - oczyszczają powietrze, usuwają parę, nieprzyjemny zapach, opary i tłuszcz. Urządzenia te obejmują okapy kuchenne.

Aby kaptur mógł wykonywać swoje funkcje z godnością, musi być prawidłowo zainstalowany

Sprzęt ten jest niezbędny dla tych, którzy są zmęczeni ciągłym wietrzeniem pokoju, myciem frontów kuchennych, osadzonymi na nich ścianami tłuszczu. Jeśli jesteś jedną z tych osób, nie możesz obejść się bez kaptura. Aby pomóc, będziesz miał wiele sklepów z artykułami gospodarstwa domowego, w których możesz łatwo wybrać model, który jest odpowiedni pod względem rozmiaru, mocy i ceny.

To nie wszystkie kryteria, na których można polegać przy dokonywaniu wyboru. Ważną rolę odgrywają cechy użytkowania, rodzaje, forma, praktyczność i wydajność, a także wygląd zewnętrzny.

Wiele urządzeń ma stylowy wygląd lub ukrywa się w wiszących meblach

Rodzaje okapów i ich cechy konstrukcyjne

Różne urządzenia kuchenne filtrujące powietrze

Przed zakupem sprzętu należy zdecydować, w którym miejscu będzie piec, ponieważ okap jest zainstalowany nad nim. Cechy konstrukcyjne modelu zależą od miejsca montażu płyty. W zależności od rodzaju lokalizacji kuchni, okapy są podzielone na kilka typów.

 1. Mieszkanie. Ma mały rozmiar, nie wymaga instalacji kanału. Posiada wbudowane filtry, przez które przepływa zanieczyszczone powietrze. Niedogodność polega na tym, że muszą być okresowo zmieniane. Żywotność filtra zależy od intensywności użytkowania pieca i okapu.

  Płaski kaptur to niedroga opcja ze zintegrowanymi filtrami, które zajmują mało miejsca.

 2. Kopuła. Wyposażenie tej grupy, połączone z wentylacją, ma wysoką wydajność. Bardziej imponujący rozmiar obudowy umożliwia zainstalowanie większych wentylatorów niż płaskich. Dlatego są one używane w przestronnych pomieszczeniach, gdzie istnieje potrzeba filtrowania dużego strumienia powietrza z kuchni. Usuń zapach w najdalszych zakątkach pokoju.

  Kopuła lub okap kominowy ma dobrą aerodynamikę, działa niemal bezgłośnie, ale kosztuje więcej

 3. Zbudowany. Najczęściej stosowane gatunki. Główną zaletą jest to, że ukrywa się w meblach kuchennych lub blacie i nie psuje ogólnego stylu wnętrza. Kolejnym plusem jest to, że montaż wbudowanej maski w obudowie zestawu słuchawkowego jest łatwy do przeprowadzenia niezależnie i nie ma potrzeby dzwonienia do płatnego kapitana.

  Wbudowany kaptur jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem dla małych przestrzeni.

Rodzaj używanego okapu zależy od wielkości kuchni. Jeśli kuchnia jest mała, moc płaskiego okapu będzie wystarczająca. Wbudowane modele są dobre w typowym Chruszczowie. Oszczędzają miejsce, ponieważ kanał powietrzny i sama rama są starannie umieszczone w szafie. W kuchni, gdzie pozwala na to miejsce, znajduje się wolnostojąca wyspa, kominek lub kaptur kopułowy, który idealnie pasuje.

Schemat okapów kuchennych

Wbudowane wymiary okapu

Układ wydechowy z blokiem przesuwnym o szczegółowych wymiarach

W celu prawidłowego zainstalowania wbudowanego okapu, dokonaj pomiarów płyty, istniejącej szafki, w której zostanie zbudowany sprzęt. Jeśli nie zwrócisz na to uwagi, może się zdarzyć, że rozmiar urządzenia przekroczy rozmiar szafki.

Parametry instalacji wysokości wylotu

Następnie konieczne będzie przeprowadzenie dodatkowych manipulacji - zmiana ścian sąsiednich szaf lub wykonanie nowego pudełka, do wymiarów okapu. Właściwie wybierając model do kuchni, który pasuje do środka, opanuj instalację samodzielnie, bez pomocy specjalistów.

Najczęstszą opcją jest wbudowany kaptur 60 cm

Korpus większości wbudowanych okapów ma prostokątny kształt, co znacznie ułatwia instalację. Szerokość urządzeń jest inna. Dostępne są kompaktowe opcje, od 45 do 50 cm, które pasują do standardowych urządzeń kuchennych.

Kolejny ważny punkt, który należy wziąć pod uwagę: odległość od płyty do okapu. Musi być tak, aby części urządzenia znajdowały się w bezpiecznej odległości od ciepła pieca. Umieszczenie wysoko z płyty kuchennej jest niepraktyczne, wydajność zostanie znacznie zmniejszona. Para z zapachem gotowanej żywności jest źle wciągnięta przez urządzenie, nie będzie niezbędnej wydajności.

W instrukcjach dla urządzenia zawsze znajdziesz zalecane centymetry, średnie wskaźniki dla wszystkich urządzeń są następujące:

 • dla kuchenek elektrycznych - optymalny będzie od 65 cm do 70 cm;
 • na gaz - od 70 cm do 80 cm, ponieważ jest otwarty ogień.

Odległość od kuchenki gazowej i kuchenki elektrycznej do wylotu

Liczy się także rozmiar talerza. Szerokość urządzenia, najlepiej, powinna być większa lub mniejsza o 1-2 cm od płyty kuchennej. Zapewni to maksymalną wydajność instalacji, a jeśli jest mniejsza niż płyta, część powietrza nie zostanie uwięziona, co zmniejszy wydajność.

Zalecana odległość od pieca do różnych typów okapów

Instalacja wbudowanego okapu. Wymagane materiały i narzędzia

Właściwy montaż okapu kuchennego

Rozważ opcję, gdy zdecydujesz, że nie musisz tworzyć nowego pudełka, pozostaje tylko doposażenie istniejącej szafki ściennej. Przed przystąpieniem do instalacji konieczne jest określenie materiału, z którego będzie wykonany odpowietrznik, aby przygotować niezbędne narzędzia, aby wszystko było pod ręką.

Rodzaje materiałów, z których najczęściej powstaje kanał.

 1. Plastik. Prostokątny lub okrągły kształt, inny rozmiar i średnica. Prostokątny kanał zajmuje mniej miejsca i jest to jego zaletą. Ten typ kanału ma gładkie ściany, dzięki czemu przepływ powietrza jest większy, cząsteczki brudu są mniej osadzone na gładkiej powierzchni. Minusem jest to, że do instalacji potrzebne będą dodatkowe kolana. Złącze powinno być pokryte uszczelniaczem.

  Plastikowy kanał do podłączenia do okapu

 2. Tektura falista. Łatwo akceptuje pożądany kąt nachylenia. Dodatkowe kolana nie będą wymagane. Aby uniknąć nadmiernego hałasu, pofałdowanie powinno być dobrze rozciągnięte. Aby zdolność przenoszenia powietrza nie zmniejszyła się, kąt zgięcia nie powinien być większy niż 90 stopni. Nadmierne zginanie powoduje słabą wydajność wyciągania. Jeśli to konieczne, z okrągłego kształtu, aby zrobić prostokąt, to jest łatwe do wykonania przez naciśnięcie palców.

  Falisty kanał wydechowy, ukryty za panelem

Oba gatunki mają szereg zalet i wad. Co wybrać, decydujesz na podstawie parametrów sprzętu, pojemności szafki, twoich preferencji.

Konstrukcja płaskich prostokątnych rur może być ukryta w suficie podwieszanym, prawie bez zabierania wysokości pomieszczenia

Do pracy jest przydatne kolejne narzędzie. Do znakowania i pomiarów potrzeba taśmy mierniczej, kwadratu, ołówka. Do wycinania otworów - wyrzynarki, pilniki do drewna. Kolejny przydatny śrubokręt, śruby, śruby. Do klejenia spoin uzyskać klej-uszczelniacz. Aby wzmocnić szczelność za pomocą zacisków, należy je przygotować.

Narzędzia do montażu i łączenia okapów

Pracuj z dolną półką szafki

Przygotowanie szafki kuchennej do montażu wbudowanego okapu

Instalując wbudowany kaptur w szafce, możesz przejść na kilka sposobów.

 • Zamów szafkę kuchenną, już bez dna. Aby wyprowadzić kanał, należy wykonać odpowiednie otwory w środkowej półce i na górze.
 • Wykonaj szafkę pod maską własnymi rękami, w zależności od rozmiaru.
 • Aby zmienić istniejący obiekt meblowy, najpierw usuń dno lub wyciąć otwór, zgodnie z dostępnymi wymiarami.

Demontaż szafy nie jest wymagany. Konieczne jest wyjęcie go ze ściany, odłączenie drzwi. Bardziej wygodne będzie wykonywanie czynności na podłodze. „Przykręć” tylną ścianę, odkręć boczne elementy mocujące, a następnie dolna półka z łatwością sama zniknie.

Kiedy wycinasz miejsce na wydech, konieczne jest wykonanie go tak, aby korpus urządzenia ściśle przylegał do przedniej ściany, a nie odwrotnie. Umieść w miejscu, w którym chcesz wyciąć, zaznacz markerem, wywierć otwory w rogach fastrygowania, a następnie przetnij.

Transformacja środkowej części szafy

Na półkach szafki trzeba będzie wyciąć otwory na kanał

Najczęściej kaptur jest przymocowany do środkowej półki. Dlatego też musi wykonać wycięcie pod kanałem. Zaznacz wycięcie ołówkiem, jeśli jest okrągły, wywierć otwór o średnicy 10 mm, aby wprowadzić plik i wyciąć go wzdłuż znaku.

Następnie należy obrysować punkty mocowania urządzenia do środkowej części. Przymocuj półkę do urządzenia ostrym przedmiotem, aby wyciąć śruby w przyszłości.

Przykład montażu kaptura do ściany

Aby przymocować półki do boków, użyj plastikowych narożników. Po pierwsze, cztery narożniki są przymocowane do półki, dostosowujemy jej położenie, umieszczając pudełko na podłodze.

Wyjście przewodu zasilającego nad okapem, jak również organizacja otworów na rurę falistą

Budujemy kaptur w szafce i instalujemy kanał powietrzny

Opcja instalacji wentylacji sufitowej

Przedostatnim etapem pracy będzie połączenie wszystkich części. Szafka z częścią środkową i przymocowanym do niej kapturem jest zawieszona na miejscu. Nie zapominaj, że chowana część urządzenia musi poruszać się swobodnie w przód iw tył. W tej części znajduje się filtr, który zatrzymuje tłuszcz. Zaczyna działać, gdy ruchoma część znajduje się nad płytą.

Montaż kanału na górze szafki

Ostatnim etapem jest instalacja kanału powietrznego. Wsuwany jest przez górną część szafki do otworu, który został wcześniej przetarty i połączony z urządzeniem. Złącza muszą być pokryte klejem, mocowane za pomocą zacisków. Ważne jest również, aby zachować możliwość odłączania części w celu oczyszczenia systemu z brudu.

Następnie kanał powietrza jest podłączony do wentylacji. Do montażu za pomocą specjalnych kratek. Okap wyciągowy jest urządzeniem elektrycznym, gniazdo z uziemieniem powinno znajdować się blisko niego.

Połączenie kanałowe z kanałem wentylacyjnym

Praca jest dość prosta, biorąc pod uwagę punkty opisane powyżej. Wbudowany kaptur - dobra opcja dla tych, którzy chcą zaoszczędzić miejsce, zachować piękne wnętrze.

Przykład montażu kaptura w szafce nad płytą

Wideo: Instalacja wbudowanego kaptura

Obejrzyj film: Montaż WC - montaż kompaktu. Możesz to zrobić sam! - DOMOWE SOS (Październik 2019).

Loading...