Tabele

Tworzymy piękny i silny stół na wsi własnymi rękami

Nawet jeśli produkcja mebli jest daleka od twojej sfery, całkiem możliwe jest stworzenie własnego stołu na własne ręce, aby zebrać się z rodziną i przyjaciółmi w ciepłe letnie wieczory.

Jego główną zaletą, w przeciwieństwie do zakupu, są niewątpliwe oszczędności. Nie trzeba tworzyć stołu od podstaw: po prostu montując zakupione części zaoszczędzisz 30-50% kosztów. Jeśli uda Ci się wykorzystać materiały pozostałe z budowy lub naprawy, koszty będą ograniczone do nabycia wyposażenia.

Aby wybrać projekt, należy zdecydować, gdzie produkt będzie używany.

Używanie tanich desek poza domem do wiejskiego domu lub stołu kuchennego nie jest standardem, otrzymasz korzyści niedostępne dla masowej produkcji. Brzmi wątpliwie? Ale tak jest: węzły, z powodu których deski są odrzucane, mają interesujące właściwości dekoracyjne. Jeśli uda ci się je z powodzeniem podkreślić - staniesz się autorem całkowicie unikalnego produktu projektowego, a szkoda, że ​​pozostaniesz w ogrodzie w deszczu.

Stworzenie własnego stołu na wsi, aby zebrać się z rodziną i przyjaciółmi w ciepłe letnie wieczory jest całkiem możliwe.

Określamy projekt i konstrukcję

Aby wybrać projekt, należy zdecydować, gdzie produkt będzie używany: na trawniku pod drzewem, aby uzupełnić altanę, stanąć w warsztacie lub w domu.

Najprostszy stolik można zamontować w ciągu kilku godzin przy minimalnej ilości materiałów, ale nie potrwa to długo. Aby uzyskać produkt, który będzie naprawdę miły w użyciu, musisz starannie przygotować deski i jakościowo przeprowadzić wszystkie operacje techniczne na każdym z etapów.

Jego główną zaletą, w przeciwieństwie do zakupu, są niewątpliwe oszczędności.

Jeśli znajdziesz duży pień drzewa w lesie, może okazać się łatwy do wykonania stół ogrodowy. Konieczne jest jedynie usunięcie kory z kikuta, wykonanie gładkiego cięcia na górze, wypolerowanie, potraktowanie go środkiem antyseptycznym i lakierowanie. Wystarczy „przygnieść” lub przymocować gotową osłonę mebla do „nogi” pnia - i to wszystko.

Blaty wykonane z desek, przymocowane u dołu poprzecznymi szynami, dobrze wyglądają. Jeśli bardziej podoba ci się przyklejony blat, możesz to zrobić sam, ale wymaga to dużego wysiłku.

Jeśli uda ci się je z powodzeniem podkreślić - staniesz się autorem całkowicie unikalnego produktu projektowego, a szkoda, że ​​pozostaniesz w ogrodzie w deszczu.

Nowicjuszowi trudno jest bezpiecznie zabezpieczyć nogi, więc spróbuj wybrać projekt, odpowiednio oceniając swoje umiejętności i biorąc pod uwagę koszt pracy i czasu. Najłatwiejsze do wykonania nogi w kształcie krzyża i L. Aby przymocować proste nogi - musisz dokładnie wypełnić szczegóły połączenia.

Jedną z najbardziej przytulnych opcji ogrodowych jest składany stół z ławkami, które można zainstalować w altanie lub na werandzie. Łatwo to zrobić, najważniejsze jest wybranie materiałów wysokiej jakości i odpowiednie przygotowanie ich do pracy.

Najprostszy stolik można zamontować w ciągu kilku godzin przy minimalnej ilości materiałów, ale nie potrwa to długo.

Jak wybrać drzewo?

Wiele rodzajów drewna nadaje się do stołu ogrodowego lub kuchennego, zarówno miękkiego (sosna, świerk, cedr, jodła), jak i twardego drewna (dąb, brzoza, jesion, orzech, klon, jabłko, gruszka, akacja itp.) Wyjątek jest zbyt miękki drewno (topola, olcha, osika, wierzba).

Jednym z głównych parametrów przydatności drewna do produkcji mebli jest odporność na próchnicę: powyższe rasy spełniają ten wymóg.

Jeśli nie planujesz angażować się w prace meblowe przez cały czas lub po prostu zaczynasz ćwiczyć, dawaj pierwszeństwo najczęściej spotykanym gatunkom drewna - sosnie i brzozie.

Blaty wykonane z desek, przymocowane u dołu poprzecznymi szynami, dobrze wyglądają.

Do blatów, ram i nóg można użyć drewna różnych gatunków. Na etapie montażu potrzebne będą kołki rozporowe: zazwyczaj są one wykonane z akacji lub bukszpanu. Drewno brzozowe ma niewyrażalny wzór i może się znacznie wypaczyć z powodu rozlanej cieczy - lepiej nie używać go jako materiału stołowego, ale dzięki twardości tej rasy można z niej zrobić nogi.

Blat lepiej wykonać dąb lub sosnę. Jeśli wiesz jak szczotkować drewno, powierzchnia kuchennego stołu może stać się prawdziwym dziełem sztuki. Drewno miękkich gatunków nadaje się do szczotkowania: drewno jest spalane palnikiem gazowym, a miękkie włókna są usuwane za pomocą żelaznej szczotki. Prace najlepiej wykonywać na podwórku z powodu dużej ilości pyłu. Jeśli uda ci się równomiernie spalić drewno, wynik zadowoli cię. Pędzel można zabarwiać plamami, plamami, rozcieńczonymi wodną farbą akrylową. Oczywiście szczotkowanie drewna nie jest konieczne: jest to tylko opcja wykończeniowa.

Jeśli bardziej podoba ci się przyklejony blat, możesz to zrobić sam, ale wymaga to dużego wysiłku.

Wybór farb i klejów

Przed przystąpieniem do instalacji płyty należy chronić przed gniciem. Drewno powinno być impregnowane emulsją wodno-polimerową (VPE): zabieg przeprowadza się dwa razy w odstępie 3-5 dni. To wystarczy, aby produkt trwał długo.

Niektóre modele wymagają kleju. Wraz ze specjalnymi klejami do obróbki drewna (BF-2, itp.), Możesz użyć PVA konstrukcyjnego: jest on nakładany na obie klejone powierzchnie, suszony do kleistości, a następnie łączy części i utrzymuje pod ciśnieniem przez okres do trzech dni.

Nowicjuszowi trudno jest bezpiecznie zabezpieczyć nogi, więc spróbuj wybrać projekt, odpowiednio oceniając swoje umiejętności i biorąc pod uwagę koszt pracy i czasu.

Wybór farb i lakierów zależy od tego, gdzie planowane jest użycie produktu: na podwórku lub w pomieszczeniu. Do stołu ogrodowego, który jest nieuchronnie narażony na opady, odpowiednie alkidowe, alkidowo-uretanowe, nitrocelulozowe lakiery i farby olejne. W przypadku stołu kuchennego, a także wszelkich mebli, które stale znajdują się w pokoju, lepiej jest używać farb i lakierów akrylowych: są one bardziej przyjazne dla środowiska i nie mają silnego zapachu. Szczęście, oznaczone „niebieskim aniołem” polecane są do mebli dziecięcych i zabawek.

Jeśli zdecydujesz się pokryć drewno bejcą, farbą lub po prostu barwionym lakierem, należy to zrobić przed montażem. Należy rozważyć kompatybilność materiałów. Lakier jest zabarwiony odpowiednią kompozycją farby: jeśli lakier jest alkidowy, farba powinna być na bazie oleju, jeśli używasz lakieru akrylowego, może być barwiona tylko farbą akrylową. Najpierw niewielką ilość lakieru dokładnie wymieszać w osobnym pojemniku z farbą, a następnie powstałą mieszaninę dodaje się do większej objętości lakieru.

Jedną z najbardziej przytulnych opcji ogrodowych jest składany stół z ławkami, które można zainstalować w altanie lub na werandzie.

Jakie narzędzia są potrzebne

Do pracy będziesz potrzebować:

 • piła do metalu
 • piła tarczowa lub wyrzynarka;
 • wiertło;
 • śrubokręt;
 • młotek (jeśli zdecydował się użyć gwoździ).

Wiele rodzajów drewna nadaje się do stołów ogrodowych lub kuchennych.

Ta lista zawiera tylko najbardziej potrzebne narzędzia, ale aby uczynić pracę bardziej komfortową, a gotowy produkt wygląda estetycznie, zaleca się zakup lub wynajem obrotowego drążka, mimośrodowej szlifierki i frezarki.

Obrotowy drążek umożliwia cięcie pod odpowiednim kątem. Mimośrodowa szlifierka pozwoli ci na proste, szybkie i wydajne przygotowanie części: w ciągu godziny polerujesz deski, zamiast robić to cały dzień ręcznie papierem ściernym. Do wysokiej jakości obróbki końcówek przydatna jest szlifierka taśmowa, a frezarka umożliwia wybranie drewna do niezbędnych rowków i obróbkę krawędzi.

Jeśli nie planujesz angażować się w pracę mebli, ciągle lub po prostu zacznij ćwiczyć.

Domowy stół paletowy

Spektakularny stół w stylu rustykalnym może być wykonany z palet (drewnianych palet). Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem takiego pojemnika, zwłaszcza palety dwuwarstwowej, po prostu go zdemontuj: nie ma problemu z zakupem płyt!

Czy uważasz, że kupowanie nowych płyt jest zawsze lepsze? Prawdopodobnie nie pracowałeś wcześniej z drewnem: surowe drewno nie może być użyte (produkt ulega deformacji w ciągu kilku miesięcy), a suche deski kosztują znacznie więcej. Aby wysuszyć deski surowego drewna, są one układane w dobrze wentylowanym pomieszczeniu: ten niezbędny proces opóźni projekt o 4-6 miesięcy! Dobrym rozwiązaniem dla kuchennego stołu mogą być wspomniane już odrzucone deski, które są również suche.

Do blatów, ram i nóg można użyć drewna różnych gatunków.

Wróć do palet: są rozmontowywane. Teraz masz do dyspozycji mocne deski o różnych wzorach i kolorach, możliwe, że z drzew różnych gatunków. Cechy te nie powinny być traktowane jako niedociągnięcia: nadają produktowi radości: wystarczy stworzyć z nich interesującą kompozycję, na przemian deski o podobnym odcieniu.

Z bocznych części palety otrzymasz doskonałą ramę, a pozostałe paski zostaną użyte do montażu blatu.

Prace najlepiej wykonywać na podwórku z powodu dużej ilości pyłu.

Do wykonania nóg potrzebny jest pręt o grubości co najmniej 5 cm, wszystkie szczegóły muszą być przygotowane: papiery przeszlifować wyłącznie włóknami, najpierw grubym papierem ściernym (nr 120-150), następnie drobniejszym ziarnem (nr 400-600), ostrożnie usunąć kurz.

Niektóre płyty można pomalować farbą akrylową lub olejną. Fani w stylu Loft mogą używać szablonów w postaci liczb lub prostych znaków graficznych. Deski z pięknym naturalnym wzorem „zamrozić” lub po prostu lakierować. Po barwieniu lub pierwszej warstwie lakieru akrylowego powstają miękkie włókna; muszą szlifować papier ścierny o średniej ziarnistości i nakładać nową warstwę lakieru.

Spektakularny stół w stylu rustykalnym może być wykonany z palet (drewnianych palet).

Jeśli używany jest lakier nie na bazie wody, wystarczy zastosować 2-3 warstwy, a jeśli akryl - liczba warstw może wynosić do dziesięciu.

Po pomalowaniu części można przejść do instalacji, która składa się z kilku etapów.

Dobrym rozwiązaniem dla kuchennego stołu mogą być wyrzucone deski, także suche.

Deski blatu stołu są przymocowane do desek, które są umieszczone na połączeniach desek. Za pomocą wiertła, śrubokręta i śrub mocujemy deski do listew (w złączach używamy dwóch śrub, na litych płytach - jednej). Zastosowanie wiertła jest konieczne, aby drewno nie pękało podczas wkręcania wkrętów. Montujemy ramę z przygotowanych boków palet. Za pomocą wiertła o odpowiedniej średnicy do wkrętów samogwintujących wiercimy otwór w złączach. Powlekamy fugi klejem i mocujemy je śrubami. Zamontuj nogi: wystarczy przymocować deski do ramy, przykręcając śruby po przekątnej. Aby wzmocnić projekt, w ten sam sposób wykonujemy spód skoczka.

Aby wykonać nogi, potrzebujesz pręta o grubości co najmniej 5 cm.

Drewniany stół z klejonym blatem

W przypadku klejonego blatu stołu musisz podnieść deski o tej samej szerokości. Jeśli stół jest zaprojektowany dla warsztatu, a jego wygląd nie ma większego znaczenia, można użyć starych desek podłogowych: są już rowki. Aby wykonać rowki samodzielnie, potrzebujesz frezarki.

Aby zebrać blat, wymagana jest równa powierzchnia. Po prostu pokrywamy boki klejem, łączymy deski bez przerw i dociskamy powstałą konstrukcję za pomocą zacisków. W zależności od użytego kleju blat powinien wyschnąć od 1 do 3 dni. Jeśli zostanie to wykonane prawidłowo, otrzymasz blat o całkowicie płaskiej powierzchni bez szczelin. Pozostaje do końca - najpierw przyciąć układankę, a następnie wypolerować. W przypadku braku szlifierki taśmowej, należy to zrobić ręcznie - papierem ściernym, przede wszystkim z dużym, a następnie średnim ziarnem.

Po pomalowaniu części można przejść do instalacji, która składa się z kilku etapów.

Jeśli nie chcesz mieszać z klejem i klamrami - możesz skorzystać z gotowej tarczy meblowej ze sklepu z narzędziami. Następnie blat pozostaje pokryty lakierem bezbarwnym lub barwionym.

Aby uzyskać dobry wynik, musisz zastosować 5-7 (dla lakieru akrylowego do 10) warstw. Po co trzeciej warstwie powierzchnię roboczą blatu należy ułożyć w drobnoziarnisty papier ścierny, ostrożnie usuwając kurz wilgotną szmatką. Na etapie lakierowania ważne jest, aby się nie spieszyć: każda warstwa lakieru powinna dobrze wyschnąć.

Pozostaje sprawić, by nogi ogrodu lub kuchennego stołu: rozglądały się za wersją z nogami w kształcie litery L. Potrzebne będą deski o minimalnej grubości 22-25 mm.

W przypadku klejonego blatu stołu musisz podnieść deski o tej samej szerokości.

Nogi w kształcie litery L składają się z dwóch części, połączonych pod kątem 90. Na połączonych płytach należy dokonać wyboru, nasmarować połączenie klejem stolarskim, a następnie zainstalować wkręty samogwintujące.

Po wyschnięciu kleju, powleczymy nogi lakierem i po wysuszeniu po prostu przykręcamy śruby do blatu.

Połączenie nóg z blatem ma kilka opcji.

Prosty stół na nogi

Aby wykonać proste nogi, wystarczy wyciąć grube drewno na kawałki o tej samej długości. Połączenie takich nóg z blatem ma kilka opcji.

Aby bezpiecznie zainstalować proste nogi, w domu można użyć połączenia na kołkach. Mogą być wykonane niezależnie od drewna akacjowego lub kupić gotowe. Do montażu połączeń kołkowych potrzebny jest szybkoschnący klej stolarski (BF-2).

Aby wykonać proste nogi, wystarczy wyciąć grube drewno na kawałki o tej samej długości.

Stół z nogami w kształcie X.

Nogi w kształcie X wykonane są z prętów lub desek o minimalnej grubości 50 mm.

Sekwencja pracy.

 1. Po wewnętrznej stronie blatu stołu przykręcamy dwie śruby z każdej strony do śrub.
 2. Do stołu wyglądało dobrze, krawędzie listew muszą być wstępnie przycięte pod kątem 52.
 3. Sparowane paski są zapinane, aby dopasować nogi, wykonujemy zakładki 2-3 mm z każdej strony.
 4. Umieść deski na płaskiej powierzchni, krzyżując je pod odpowiednim kątem. Zmierz odległość między końcami desek: musi odpowiadać szerokości stołu.
 5. Miejsce przecięcia jest zaznaczone kredą: tutaj należy wybrać połowę grubości desek, aby po montażu leżały w tej samej płaszczyźnie.
 6. Powlekamy rowki klejem i umieszczamy części pod prasą na 1-3 dni. Dla większej niezawodności połączenie można wzmocnić za pomocą wkrętów samogwintujących.
 7. Lakierujemy nogi.
 8. Pozostaje przywiązać je do blatu, umieszczając je w rowkach utworzonych przez listwy - a stół do willi własnymi rękami jest gotowy.

Nogi w kształcie X wykonane są z prętów lub desek o minimalnej grubości 50 mm.

Stół z ławkami

Optymalnym rozwiązaniem dla altanki jest stół jadalny z dołączonymi ławkami. Lepiej jest złożyć taką konstrukcję, aby można było ją wyczyścić na zimę w pokoju.

Stół będzie wymagał grubych desek (od 32 mm), które należy pociąć na kawałki zgodnie z rysunkiem. W tym przykładzie wykonania dwie ławki są przymocowane do stołu. Gdy wszystkie części są cięte, należy je szlifować, zwracając szczególną uwagę na końce. Każda deska oddzielnie lakierowana.

Optymalnym rozwiązaniem dla altanki jest stół jadalny z dołączonymi ławkami.

Aby połączyć części konstrukcji, przygotowujemy kołki (długość 160 mm), nakrętki i podkładki - 24 szt. Każda. W przypadku innych związków użyj śrub lub gwoździ o odpowiedniej długości. Przy pomocy wiertła konieczne jest przygotowanie wszystkich otworów montażowych.

Zgodnie z rysunkiem zbieramy blat stołu i górne części ławek. Przecinamy szyny poprzeczne wzdłuż krawędzi, kąt powinien wynosić 45. Jest to wygodne przy pomocy obrotowej skrzyni uciosowej.

Wykonujemy i mocujemy wszystkie nogi na śrubach. Zamocuj części wycięte pod kątem.

Każda deska oddzielnie lakierowana.

Przywiązujemy produkt za pomocą śrub. Otwory na kołki muszą być nawiercone. Podczas montażu kołka należy umieścić podkładki po obu stronach i dokręcić nakrętki za pomocą klucza.

Przywiązujemy produkt za pomocą śrub.

Deski siedziska zapinane są w odstępach 5 mm. Po połączeniu siedzeń z ciętymi podporami mocujemy je do zmontowanej podstawy z deskami 160 cm: potrzebne będą 4 deski.

Zainstaluj pozostałe kołki i ciesz się rezultatem.

Przy pomocy wiertła konieczne jest przygotowanie wszystkich otworów montażowych.

WIDEO: Drewniany stół w altanie własnymi rękami

50 pomysłów na zdjęcia: jak zrobić ten stół własnymi rękami

Loading...