Kuchnia

Jaki blat wybrać do kuchni?

Mieszkanie każdej osoby odzwierciedla jej istotę, upodobania, preferencje i sytuację finansową. Każdy chce ulepszyć dom, zrobić piękną naprawę, wyposażyć go w meble, aby po powrocie do domu poczuć się komfortowo i przytulnie. Jednym z bardzo popularnych miejsc w każdym domu jest kuchnia, w której rodziny zbierają się na codzienne śniadania i kolacje, często witają gości i organizują przyjęcia herbaciane.

Dlatego kuchnia musi być schludna, schludna, piękna i oczywiście wygodna.

Nowoczesny zestaw kuchenny jest tak różnorodny, że można wybrać najlepszą dla siebie opcję, łącząc w przystępny sposób cenę i jakość.

Elementem obowiązkowym i być może głównym punktem przy wyborze zestawu kuchennego jest blat.

Blat - powierzchnia robocza jadalni, stoły robocze i zlewy kuchenne, może być wykonana jako osobna, pod każdą szafką indywidualnie lub jako solidna opcja, obejmująca cały dolny zestaw mebli kuchennych. Opcja ciągła, oczywiście, jest wygodniejsza i bardziej praktyczna w użyciu, najbardziej niezawodnie chroni ściany boczne mebli, nie ma połączeń powierzchni roboczej. Znacznie łatwiejsze do czyszczenia i konserwacji. Ale jak wybrać zwykły blat, nieświadomy wszystkich subtelności i niuansów obywatela?

Aby pomóc w tym artykule.

Odmiany blatów, ich główne cechy

Rynek segmentu mebli oferuje dość imponujący wybór odmian blatów, ale poniższe opcje są uważane za najbardziej popularne.

 • Z płyty wiórowej - nowa technologia obróbki płyt wiórowych przez laminowanie kolorami praktycznie tchnęła w nią nowe życie, znacznie poszerzając zakres stosowania tego materiału. Jeśli chodzi o blaty, będzie to prawdopodobnie najlepsza opcja do naprawy budżetu. Jest niedrogi, ma atrakcyjny wygląd, choć bardzo boi się zadrapań, uszkodzeń mechanicznych (może przenikać wilgoć). Ponadto kolor może blaknąć, co znacznie skraca okres jego atrakcyjności.

Uważa się, że płyta wiórowa może zawierać szkodliwe zanieczyszczenia.

 • Od MDF - opcja stała i wysokiej jakości, w przeciwieństwie do płyty wiórowej, blat MDF jest wystarczająco odporny na różne efekty mechaniczne, na wilgoć. Ten materiał jest uznawany za przyjazny dla środowiska i łatwy w utrzymaniu.

Wybór takich modeli jest po prostu ogromny, zarówno pod względem koloru, jak i kształtu.

 • Z naturalnego litego drewna - atrakcyjny wygląd, przyjazny dla środowiska, czas jest dość wymagający i trudny do utrzymania. Na drzewie są ślady wilgoci, gorących wstrząsów i cięć. Jednak drzewo może gromadzić różne bakterie, które łatwo przenikają do jego porów.

Możesz oczywiście wypolerować tablicę i przywrócić jej pierwotną formę, to kolejna z zalet.

 • Z aglomeratu - ten materiał jest podgatunkiem sztucznego kamienia z marmuru, kwarcu lub granitu i kleju. Taki blat wygląda drogo, ale cena jest dość przystępna. Aglomerat jest odporny na różne agresywne efekty, wilgoć, gorąco i wstrząsy.

Służy przez długi czas, ale waga jest imponująca, przy zakupie tego niuansu należy wziąć pod uwagę.

 • Od granitu - materiał jest nie tylko wytrzymały. Odporność na wszystkie, z wyjątkiem efektów mechanicznych i trwałości jest niesamowita. Nie boi się ognia ani wody. Kolor granitu jest zróżnicowany, z reguły najbardziej popularne kolory to czerwony, zielony i czarny.

To również dobrze waży słowo, a także kosztuje dużo.

 • Z marmuru - ten naprawdę znakomity materiał jest w stanie zakochać się od pierwszego wejrzenia. Marmur - oznacza luksus, bogactwo i właściciela wyrafinowanego smaku. Materiał jest bardzo wymagający w pielęgnacji, nie toleruje uszkodzeń mechanicznych (wstrząsów) i nie jest odporny na ciepło, ale radzi sobie z wilgocią, a jego kolor nie blaknie. Ta opcja doskonale nadaje się do przestronnych, przestronnych kuchni.

Koszt marmuru jest dość wysoki, waga słowa również nie jest mała.

 • Od płytek ceramicznych - takie blaty są uważane za proste i wygodne, odporne na wilgoć (z wyjątkiem połączeń), odporne na ciepło i uderzenia. Ale złącza będą absorbować wodę, koszt płytki jest wysoki.

Wymień oczywiście uszkodzone płytki, ale czasochłonne.

 • Od akrylu - zawiera żywicę akrylową, barwne pigmenty i wióry mineralne, materiał jest niezwykle atrakcyjny i łatwy do czyszczenia, ale boi się wstrząsów i gorąca.

Ponadto, jeśli jakość produkcji nie jest przestrzegana, może pęcznieć.

 • Blachy ocynkowane ze stali nierdzewnej są w stanie służyć niemal na zawsze. Istnieje wiele wariantów takich produktów, które mogą mieć lustro, mat i inne rodzaje powierzchni. Ten materiał można opisać jednym słowem - odporny na zużycie, nie boi się absolutnie niczego. Oczywiście może z czasem stracić trochę blasku lub połysku, ale z należytą starannością tak się nie stanie.

Producenci tego typu blatów roboczych są bardzo nieliczni, więc ich koszt jest wysoki.

Jak określić kolor blatu?

Jeśli kuchnia jest wykonana w konkretnym stylu, konieczne jest jej zastosowanie przy wyborze blatów.

 • Styl „Provence” i „Country” - reprezentują styl rustykalny, który polega na wykorzystaniu wszystkich naturalnych i lekkich.

Drewno, granit, marmur, szkło i inne naturalne materiały są dla niego świetne.

 • „Classic” - mówi o potrzebie obecności we wnętrzu drzewa kuchennego (lub MDF) ciemnych, brązowych lub beżowych odcieni.

Tutaj będzie odpowiedni blat wykonany z marmuru lub granitu.

 • „Minimalizm” - charakteryzuje się obecnością spokojnych tonów, wyraźnych gładkich linii, blasku.

Blat wykonany ze stali, tworzywa sztucznego, laminowanej płyty wiórowej i innych opcji ciągłych będzie pasował do tego stylu.

 • „Hi-tech” - oznacza obecność koloru podstawowego i inny kontrastujący z nim.

W przeciwieństwie do tego można zamówić jasny blat wykonany z tworzywa sztucznego, płyty wiórowej, MDF i innych materiałów.

Jeśli projekt kuchni nie pasował do żadnego stylu designu, lub używał kilku, to mówiąc o połączeniu kolorów przy wyborze blatów, należy przejść od koloru zestawu kuchennego i jego materiału.

Możliwe są opcje kontrastowe (meble o jasnych tonach - ciemna powierzchnia robocza i odwrotnie) lub wariant w tonacji (jasne meble - ton lub nieco inna powierzchnia robocza).

Jeśli chodzi o materiał mebli kuchennych, musi on przede wszystkim wytrzymać ciężar powierzchni roboczej i być połączony ze sobą (drewno - drewno, MDF, kamień, szkło itp.). Ciemne kolory najlepiej kupować z granitu i innych naturalnych materiałów.

Wybierając blaty wykonane z płyty pilśniowej lub MDF, lepiej jest preferować jasne odcienie, ponieważ z czasem powłoka z tworzywa sztucznego znika.

Który blat kuchenny jest lepszy?

Jeśli nie zdecydujesz się na materiał blatu, powinieneś go wybrać w oparciu o następujące kryteria:

 • Musi harmonijnie pasować do wnętrza kuchni;
 • Zapewnij niezawodną ochronę dolnych szafek zestawu słuchawkowego;
 • Aby być odpornym na wilgoć, ciepło, uszkodzenia mechaniczne, działanie chemii gospodarczej i nie wchłaniać zapachów;
 • Nie zawierają substancji toksycznych;
 • Po prostu wyczyść z plam, brudu;
 • Nie trać atrakcyjnego wyglądu.

Nowoczesne blaty spełniają standardowe wymagania dotyczące trwałości i funkcjonalności, więc ich popularność jest dość oczywista.

Opierając się na swojej pozycji finansowej i możliwościach, powinieneś naturalnie wybierać naturalne materiały powierzchni roboczej, ponieważ są one najbardziej zgodne z powyższymi kryteriami i są bardzo trwałe. Biorąc pod uwagę projekt lub konstrukcję kuchni i samej powierzchni roboczej, należy dać pierwszeństwo gatunkom, które harmonijnie wpasują się w całe wnętrze, nie wyróżniając się od niego i nie naruszając jego integralności.

Oczywiście, jeśli nie planujesz uczynić tego obszaru centralnym elementem pokoju.

Dokonując wyboru blatów do kuchni, warto zauważyć, że może mieć prawie każdy kształt i rozmiar, ponieważ prawie zawsze jest produkowany na zamówienie. Konieczne jest jakościowe przeprowadzenie pomiarów, wskazanie wymaganej grubości i koloru produktu. Aby wyobrazić sobie lub powiedzieć „przymierz” jedną lub inną wersję blatu, możesz kupić jego niewielką część i przymierzyć ją w kuchni „na żywo”. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku drogich materiałów, ponieważ płacenie za marmur, który po prostu nie będzie wyglądał dokładnie w twoim wnętrzu, również nie jest całkowicie przyjemne i uzasadnione.

Dzięki temu możesz uzyskać najdokładniejszy obraz tego, jak kuchnia będzie wyglądać dzięki gotowej powierzchni roboczej.

Popularny projekt blatu kuchennego

Wśród niewiarygodnego zasięgu i rodzajów blatów do określania kolejności jest dość trudny. Niektóre modele mogą być solidne, niektóre części, podczas gdy inne mogą mieć najbardziej złożone kształty geometryczne i prawie każdy kolor. Konstrukcja blatów po prostu nie ma ograniczeń i ograniczeń.

Co roku pojawia się coraz więcej z nich, aby dokładnie spełnić wymagania klientów.

Drewniane blaty: naturalne i przyjazne dla środowiska

Drewniane blaty mają słusznie dużą popularność i częstotliwość użytkowania. Ponieważ materiał ten nadaje się do naprawy, ma wiele zalet i ma możliwość przywrócenia oryginalnego wyglądu, zasłużył na swoje znaczenie. Drzewo jest piękne i naturalne, a jeśli połączysz je również z kamieniem lub innymi naturalnymi elementami, możesz przekształcić swoją kuchnię tak bardzo, że chcesz spędzić na niej czas tylko godzinami. Chociaż drzewo ma małe wady, są one w pełni kompensowane przez zalety.

Dlatego wybierając taką powierzchnię roboczą, nie pożałujesz.

Laminowane blaty: tanie i dekoracyjne

Oczywiście laminowane powierzchnie robocze są kuszące i piękne, jasne, jasne kolory przyciągają wzrok. Ze względu na dostępność jest często używany. Pożądane jest przestrzeganie tej zasady, dając pierwszeństwo temu materiałowi - materiał zestawu kuchennego również nie powinien być drogi, więc między nimi jest cena i harmonia zewnętrzna. Jeśli nie masz dużej zdolności finansowej, to jest to dla Ciebie dość budżetowy widok. Nie przejmuj się tym, że szybko stanie się bezwartościowy, zależy od tego, jak korzystać i jak dbać.

Ale jeśli nadal nie możesz uratować wyglądu, powinieneś być zadowolony, że możesz go zastąpić bez inwestowania ogromnych środków, aw zamian otrzymasz nową kuchnię w nowym wyglądzie.

Blaty MDF: ekologiczne i piękne

Każdy może sobie pozwolić na taką opcję, chociaż jest nieco droższy niż płyta wiórowa, jest zdecydowanie bardziej przyjazny dla środowiska i trwały. MDF jest bardzo poszukiwany, ponieważ ma wiele zalet. Paleta kolorów pozwala wybrać niemal każdy ton lub kolor powierzchni roboczej, aby zmaksymalizować ulubioną kuchnię, nadać jej świeżość i nowość.

Jest prawie naturalny, odporny na zużycie i ma doskonałe właściwości zewnętrzne.

Akrylowe blaty kuchenne: niestandardowe rozwiązanie

Wybór akrylu jako powierzchni roboczej, zwłaszcza jeśli przyjmuje się, że jego kształt jest niestandardowy, będzie to najbardziej odpowiednia opcja. Dzięki technologii produkcji akrylu można łatwo nadać dowolny kształt i odcienie, a to przy braku jakichkolwiek połączeń, szwów i utraty wytrzymałości. Ponadto pory są całkowicie nieobecne na tej powierzchni, a zatem nie można tam znaleźć szkodliwych bakterii chorobotwórczych. Nie jest wymazywany, nie traci koloru i połysku, ogólnie rzecz biorąc, świetna opcja dla tych, którzy mogą sobie na to pozwolić.

Wady takich powierzchni można przypisać tylko występowaniu zadrapań, ale jeśli wolisz jasne kolory, zadrapania nie będą widoczne.

Blaty ze spieku: imitacja naturalności

Ponieważ skład tego materiału składa się z miękiszu kamieni naturalnych, jego siła jest prawie taka sama. Jest niezwykle wytrzymały, piękny i trwały. Wygląda bogato, bardzo trudno odróżnić go od prawdziwego kamienia. Ponadto jest przyjazny dla środowiska, nie boi się chemii, ciepła i wilgoci, nie traci kolorów i danych zewnętrznych. W przeciwieństwie do kamienia naturalnego koszt spieku jest o rząd wielkości niższy, co znacznie rozszerza zasięg jego konsumentów.

Jeśli nie wiesz, jak wybrać blat ze sztucznego kamienia, wybierz aglomerat, który z pewnością będzie służył przez bardzo długi czas!

Szklane blaty: oryginalność i kreatywność

Samo szkło jest niezwykle wszechstronne, zwłaszcza jego modele o wysokim wpływie. Szkło można przycinać specjalnymi naklejkami, malować, a nawet różnymi kompozycjami kwiatów, kamyków, muszli i innych elementów dekoracyjnych umieszczonych zarówno wewnątrz, jak i na dole. Co więcej, jeśli nie ma potrzeby oszczędzania, należy zamówić grube, odporne na uderzenia szkło (oczywiście biorąc pod uwagę maksymalne dopuszczalne obciążenie mebli), a następnie będzie ono wyglądało spektakularnie i będzie służyć niewiarygodnie długo.

Taka powierzchnia jest uderzająco jasna i wykwintna, z pewnością nie pozostawi nikogo obojętnym.

Wiele rodzajów blatów daje szansę na fantazję i zaspokojenie najbardziej kreatywnych i niezwykłych pomysłów, zarówno projektantów, jak i zwykłych obywateli. Może wykańczać nie tylko dolne szafki kuchenne, ale także stoliki kawowe, fartuchy kuchenne, stoły jadalne, a nawet parapety. Zakres jego zastosowania jest tak szeroki, że może ograniczać się tylko do fantazji i potrzeb ludzi.

WIDEO: Designerskie blaty kuchenne.

Nowoczesne blaty kuchenne - 50 pomysłów na zdjęcia:

Obejrzyj film: Blaty kuchenne - MAXFLIZ (Listopad 2019).

Loading...