Porady i pomysły

Jakie kwiaty posadzić na balkonie i kiedy zacząć

Balkon już dawno przestał być spiżarnią, gdzie „gorliwi” właściciele wystawiali różne śmieci. Obecnie coraz więcej ludzi stara się przekształcić balkon lub loggię w piękny ogród kwiatowy. Nasz artykuł pomoże ci w końcu to zrobić.

Wiosenne troski związane z roślinami, coraz bardziej zaczynają przyciągać nawet osoby, które nie mają własnego domu. Mieszkaniec megalopolis ma również możliwość zabezpieczenia tak przyjemnego „bólu głowy” przez cały sezon, jak kłopoty z opieką nad własnym mini-ogrodem na balkonie lub loggii. W rzeczywistości nie jest to takie trudne, aw najprostszej formie konieczne jest tylko podlewanie zwierząt.

Jeśli jesteś prawdziwym entuzjastą, to nie będzie ograniczać się do podlewania, zajmie to znacznie więcej wysiłku i czasu, ale efekt będzie tego wart. Porozmawiamy o najprostszych i najbardziej spektakularnych roślinach, których obecność na balkonie zapewni mu zupełnie nową jakość. Obfite kwitnienie i zieleń zadowoli nie tylko Ciebie, ale także przechodniów na ulicy. A sąsiedzi będą zazdrościć, a następnego wiosny jeden z nich przyjmie od ciebie przykład, a także ozdobi balkon kwiatami.

Kiedy zacząć ogrodnictwo? Tutaj zalecenie jest tylko jedno: gdy zniknie zagrożenie powtarzającymi się przymrozkami. Kiedy już w centrum ogrodniczym wyrosną rośliny kwitnące lub ich sadzonki - to sygnał dla ciebie. Czas zacząć! Na Krymie iw Stawropolu - na początku maja, w Archangielsku i Tomsku - później prawie miesiąc.

Podajemy krótki opis najpopularniejszych ze względu na łatwość pielęgnacji i wysokie ozdobne rośliny jednoroczne i niektóre rośliny wieloletnie, które najskuteczniej przekształcają balkon po najniższych kosztach.

Metody kształtowania balkonów

W zależności od wielkości balkonu (loggia, taras), warunków klimatycznych, ilości słońca i ilości entuzjazmu i wiedzy, nawet najmniejszy balkon można zamienić w prawdziwy cud. Jest oczywiste, że im większy obszar, tym więcej możliwości urządzenia tego mini-ogrodu tuż za oknami.

Podejścia koncepcyjne mogą być bardzo różne - od stylowego ogrodu w stylu japońskim (coś w rodzaju miniaturowego zjeżdżalni alpejskiej lub kamiennego krajobrazu) po szalony eklektyzm w stylu wiejskim: mnóstwo kolorów w dosłownym i przenośnym znaczeniu. Nawet z najprostszych i „codziennych” roślin kwitnących można uzyskać prawdziwą dżunglę. Roczne rośliny, w tym liana winorośli, w ciągu kilku tygodni zmodyfikują balkon nie do poznania! Można ozdobić balkon nie tylko obficie kwitnącymi roślinami, ale także ich dekoracyjnymi i liściastymi braćmi, których głównym pięknem jest różnorodność i jasność liści.

Nie mówimy o grupie sukulentów, ponieważ jest to osobny temat do pogłębionej rozmowy.

Petunia

Petunie są niezbędnymi mieszkańcami ogrodów kwiatowych, klombów, rabatok, granic, wazonów, balkonów i okien. Dają jasne, pachnące kaskady kwiatów wszystkich odcieni tęczy, od wczesnego lata do mrozu; czasami kwiaty całkowicie pokrywają liście i pędy. Bardzo dekoracyjne nowoczesne odmiany hybrydowe, w których średnica kwiatu może osiągnąć 12 centymetrów. Szczególnie i niekontrolowanie kwitną ampelous petunie, które nazywają się Surfinia. Kolor dużych (do 6 cm średnicy) kwiatów surfinii jest inny, głównie są to nasycone odcienie z ciemnym lub jasnym gardłem.

Petunia jest bardzo kochająca światło (toleruje tylko słabe cieniowanie) i jest ciepłolubna, rozwija się lepiej na żyznych, lekkich, lekko kwaśnych glebach. Wraz z nadejściem długotrwałej zimnej pogody i deszczu petunia przestaje kwitnąć, a gdy nadchodzi dobra pogoda, odnawia ją ponownie. Petunia jest odporna na suszę, ale dzięki regularnemu podlewaniu podziękuje bardziej bujnym pięknym krzakom i obfitemu kwitnieniu. Bardzo dobrze reaguje na dokładne i terminowe karmienie.

Coleus

Coleus jest całkowicie wyjątkowy pod względem dekoracji i łatwości pielęgnacji roślin z szybkim wzrostem. Coleus wyróżnia się niezwykłą różnorodnością kształtów i kolorów blachy, dla której są one cenione. Bujne liście są tym bardziej obfite, im bardziej właściciel klepie łodygi kwiatów. W tym samym czasie budzą się boczne pąki, a oddzielny krzew o dobrej glebie zamienia się w ogromną jasną kurtynę. Jedyna wada - słabe pędy, które są słabo zdrewniałe. Jednak roślina jednoroczna jest bezużyteczna.

Coleus można nazwać rośliną doskonałą. Gatunek ten łączy genialne piękno, wytrzymałość i bezpretensjonalność oraz możliwość uprawy zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Głównym parametrem jest światło słoneczne, które w znacznym stopniu wpływa zarówno na kolor coleusa, jak i na jego wzrost - wybierz dla nich najbardziej oświetlone miejsce.

Nasza opinia:

- Organizując fotele dla swoich zwierząt, musisz być bardzo ostrożny i bardzo ostrożnie zapinać, szczególnie w przypadku wiszących szuflad i garnków. Zastanów się nad wysokim wiatrem roślin - wiatr nie powinien przewracać garnków i konstrukcji.

Balsam

Balsam z gorącymi różowymi lub czerwonymi kwiatami dosłownie pali zielone liście krzewu. Kwitnie w naturalnych warunkach w ciepłą pogodę od lipca do września lub nawet przed pierwszym mrozem. Nie lubi zimna, ponieważ pochodzi z tropików i podzwrotnikowych. Jego popularność wśród fanów potwierdza obecność kilku nazwisk: Spark - ze względu na jasność koloru; Roly-wet - jako ślad jego miłujących wilgoć i rosy kropel, które czasami wystają na liście; Niecierpek - ponieważ przy najmniejszym dotknięciu dojrzałej skrzyni z owocami pęka.

Balsam całkowicie nie znosi chłodu, więc musisz go później posadzić na balkonie, a ze względu na tempo wzrostu w ciągu kilku tygodni stanie się jedną z najbardziej zauważalnych ozdób Twojego mini-ogrodu.

Werbena

Ze względu na długie i obfite kwitnienie, prostotę, różnorodność gatunków i odmian, odporność na choroby i szkodniki, werbena jest szeroko stosowana przez amatorów i profesjonalistów do dekorowania balkonów. Kwiaty odmian werbeny hybrydowej są duże, różnie zabarwione - od białego do różowego do czerwonego, od fioletowego do niebieskiego; mają delikatny, przyjemny aromat. Najbardziej intensywny aromat werbeny przejawia się w słonecznym i gorącym miejscu.

Krzewiasta forma krzewów werbeny z opadającymi łodygami pozwala wyhodować ją jako ampelous plant. Na balkonie w wiszących koszach lub w zewnętrznych szufladach werbena daje prawdziwy wodospad zieleni i kwiatów.

Chlorophytum

Kto nie zna chlorophytum? Jest to jedna z najpopularniejszych roślin domowych, która doskonale oczyszcza powietrze. Po wylądowaniu na balkonie, chlorophytum może tworzyć potworny krzak mocy (najskuteczniej wygląda w wiszącym koszu) z dziesiątkami opadających żółtych łodyg strzały z licznymi rozetami dzieci na nich. Warstwowanie może osiągnąć kilka kroków - starsze dzieci rzucają także strzały z dziećmi.

Jednocześnie obfitość światła pozwala chlorofilowi ​​wyglądać tak jasno i elegancko, jak to możliwe, dzięki biało-żółtym paskom na liściach. Odmiany hybrydowe są nawet bardziej dekoracyjne niż zwykła forma „dzika” - mają szersze skręcone liście o jasnym kolorze. Doceniamy chlorofil w ogóle nie z powodu zwyczajnie wyglądających kwiatów, ale ze względu na jego elegancki liść i gwałtowny temperament. Na ogół nie wymaga opieki, tylko podlewania. Ale podczas karmienia reaguje z wdzięcznością i staje się jeszcze bardziej luksusowy i luksusowy.

Fuksja

Ze względu na prostotę, prostotę reprodukcji, niezwykły kształt i kolor kwiatów fuksji są od dawna uwielbiane i bardzo popularne rośliny domowe. Fuksje można sadzić w wiszących koszach (ampelousach), tworząc standardowe drzewa lub piękne krzewy. Oczywiste jest, że w naszym klimacie rośliny powinny zimować w mieszkaniu - w warunkach przeszklonej i ogrzewanej loggii (balkon).

Kwiaty, w zależności od rodzaju i odmiany, mają szeroką gamę kolorów - biały, różowy, czerwony, fioletowy. Istnieją odmiany o podwójnym kolorze, frotte. Kwitnie długo i obficie, zwłaszcza nowoczesnych odmian hybrydowych. Na jednej roślinie może być wiele setek opadających kwiatów, w większości przypominających cal w krynolinie.

Begonie

Begonia to jedna z najpiękniejszych roślin, które zdobią nasze życie bardzo pięknymi liśćmi i obfitymi kwiatami frotte. Wiele gatunków, ogromna liczba hybryd - setki i setki. Wśród nich prawie wszyscy spokojnie tolerują klimat europejski - początkowo begonia rosła wyłącznie w szklarniach.

Obecnie różne formy hybrydowe i odmiany kulturowych form begonii są szeroko rozpowszechnione na całym świecie. Najpopularniejszą begonię można nazwać bulwiastą, kiedykolwiek kwitnącą z luźnymi kwiatami frotte, przyjemną dla oka przez cały sezon. Ponadto jest też bezpretensjonalny! A przy odpowiednim przechowywaniu bulw na wiosnę nie trzeba kupować nowych roślin.

Geranium, Pelargonia

Rodzaj pelargonii (pelargonii) łączy około 250 gatunków roślin zielnych i krzewiastych. W naturalnych warunkach pelargonie rosną na zboczach górskich, na suchych, jałowych glebach - co jest bardzo „użyteczne” dla umieszczania ich na balkonach od strony południowej. Bezpretensjonalność, bogactwo pięknych kwiatów, prostota reprodukcji i długi okres kwitnienia od wczesnej wiosny do późnej jesieni przyczyniają się do długotrwałej popularności pelargonii.

Geranium jest idealny do balkonów krajobrazu: uwielbia świeże powietrze, toleruje ulewne deszcze oraz bezpośrednie słońce i jest odporny na suszę nawet przy suchym wietrze (zanurzenie). Ze względu na to, że jest to roślina wieloletnia, na zimę trzeba albo zabrać geranium do domu, albo zabezpieczyć go przed zimnem bezpośrednio na loggii / balkonie przez przeszklenie i ogrzewanie za pomocą grzejnika elektrycznego.

Słodki Groszek

Słodki groszek - jedna z najpiękniejszych roślin wspinaczkowych, która jest zwykle używana do pionowego ogrodnictwa balkonów i okien, tarasów, altan i innych małych form architektonicznych. Pachnący groszek zyskał taką popularność dzięki wyjątkowemu aromatowi, wyśmienitej strukturze kwiatów, obfitemu i długiemu kwitnieniu, najbogatszemu spektrum kolorów: od czystej bieli przez wszystkie odcienie różu i czerwieni, po ciemnobrązowy i od jasnoniebieskiego i liliowego do ciemnofioletowego, a nawet wiśniowego. kasztan.

Jego dodatkową zaletą jest to, że jest to coroczny, dlatego nie będzie problemów w warunkach otwartego balkonu i zimy. Wystarczy wiosną sadzić nowe kopie. Liczba odmian przechodzi na tysiąc, więc jest coś do wyboru. Naturalnie groch potrzebował podpory w postaci siatki lub prowadników, siatki. Roślina tworzy przezroczystą „ścianę” kwitnącą, która jest bardzo dekoracyjna.

Nasza opinia:

- Dla początkujących podajemy zalecenia dotyczące wyboru gleby. Jest to całkiem odpowiednia uniwersalna lekka gleba dla roślin kwiatowych. Garnki powinny być raczej szerokie niż głębokie, dobry drenaż jest obowiązkowy. Nie zaleca się nalewania: wszystkie rośliny będą łatwiej tolerować krótką „suszę” niż nawet krótkie „zalanie”.

Powój

Z jakiegoś powodu zapomniany i bardzo popularny powój charakteryzuje się szybkim wzrostem i długim kwitnieniem przez cały sezon. Luksusowy gramofon z odmianami hodowlanymi ma średnicę 10-12 centymetrów i jest po prostu nieodparty. Ich niezwykłą właściwością jest zamykanie wieczorem, to znaczy, że twój balkon będzie wyglądał inaczej we wczesnych godzinach porannych niż wieczorem.

Jeśli raz rzucisz powój na balkon, nie będzie problemów z wysiewem materiału - po każdym gramofonie będziesz miał w rękach 67 dużych klinów nasiennych, które mają doskonałe kiełkowanie. Podobnie jak wszystkie inne prezentowane rośliny, praktycznie nie wymaga opieki - chyba że rzęsy są wysyłane we właściwym kierunku i podlewane.

Obejrzyj film: Pelargonie na balkony i tarasy. Jak sadzić i dbać o pelargonie? (Październik 2019).

Loading...