Półki i stojaki

Jak zrobić biblioteczkę własnymi rękami?

Regał własnymi rękami jest nie tylko prosty, ale także ekonomiczny. Jeśli nigdy wcześniej nie robiłeś czegoś własnymi rękami, to półka jest pierwszym krokiem dla początkującego mistrza.

A co to jest regał? Jest to wariant mebli, reprezentujący półki połączone w jedną wspólną strukturę. Regał może być używany do kwiatów, butów, produktów do pielęgnacji ciała lub narzędzi.

Nie ma ograniczeń w korzystaniu z półek, z wyjątkiem wagi. Nie jest konieczne ładowanie biblioteczki zbyt dużą wagą, ponieważ nie jest to półka.

Regał, jak wiadomo, jest szafką bez ścian.

Dawno już minęły czasy, kiedy regał był „gwoździem” salonu, a pani salonów towarzyskich rywalizowała ze swoim nosem - którego był bardziej stromy.

Zalety tworzenia własnych rąk

Czy wiesz, jakie są zalety każdego ręcznego wykonania?

 1. Oszczędności w najczystszej formie. Często, kupując gotową rzecz, trzeba przepłacić za markę (markę), za materiał o niskiej jakości zakupiony przez hurtownię i pracę mistrza.
 2. Zgodność ze wszystkimi wymaganiami. Regał tworzysz według określonych cech technicznych: szerokość, wysokość, liczba półek, materiał, kolor. Oczywiście sklepy oferują ogromną różnorodność opcji dla dowolnych mebli. Półki nie są wyjątkiem. Ale najczęściej produkty wytwarzane na maszynie są mierzone w całych jednostkach. Możesz stworzyć element wnętrza, który idealnie pasuje do rozmiaru i stylu.

Możesz zadzwonić na inne świadczenia, aby zrobić własną biblioteczkę, ale wszystkie główne są podświetlone.

Jest to również półka o wysokości podłogi, czasami na kołach lub regał pod stosunkowo małym obciążeniem roboczym, nie przymocowany do podłogi ani do ścian i sufitu.

Obecnie większość półek w życiu codziennym jest wykorzystywana na rośliny doniczkowe.

Określamy projekt i konstrukcję

Konstrukcja regału całkowicie zależy od twoich pragnień i możliwości. Jeśli mówimy o regale, jako elemencie wystroju, można wybrać interesujący materiał: rattan lub szkło, buk lub metal kuty.

Wielofunkcyjny mebel, który może skutecznie oddzielić pomieszczenie i być estetyczny we wnętrzu.

Funkcjonalność działa tutaj ażurowa biblioteczka: rośliny za pomocą regału można umieścić na minimalnej powierzchni podłogi, aby nie zasłaniały się nawzajem, a właściciel czuł się komfortowo.

Oczywiście możesz to zrobić własnymi rękami tylko prawdziwy mistrz, który wie, jak pracować z tym lub innym materiałem i ma niezbędne narzędzia.

Możliwe jest stworzenie biblioteczki z bardziej lub mniej trwałego i przetwarzalnego materiału, ale początkujący producenci mebli nie powinni angażować się w ich różnorodność.

W tym samym celu konstruowane są specjalne półki na kwiaty, ale z reguły są one stacjonarne, przymocowane do podstawy, a regał jest regulowany.

Mówiąc o stosowanym sensie, tworzenie biblioteczki własnymi rękami jest dość proste. Konstrukcja składa się z dwóch pionowych podstaw i poziomych półek między nimi. Niesamowite opcje mocowania i zależą od materiału, z którego są wykonane.

 1. Najłatwiej jest przymocować półki do podstawy z zewnątrz. Ta metoda montażu jest istotna dla półki drewnianej. Jeśli uważasz, że nie będzie piękny, możemy cię uspokoić, są wtyczki do śrub o różnych kolorach.
 2. Każda półka ma otwory w rogach, w otwory te wkładane są kolumny, dzieląc między sobą półki. Najczęściej ten projekt jest oferowany dla półek plastikowych do wanien lub butów. Ale szklane półki można ułożyć w podobny sposób. Pręty separacyjne mogą być chromowane. Chociaż metal można zebrać w biblioteczce w podobny sposób.
 3. Różnorodność akcesoriów pozwala wybrać zapięcia ukryte w korpusie produktu.

Półki montowane na ukrytych łączeniach wpuszczanych są rzadko wykonywane samodzielnie, a drogi są sprzedawane na rynku.

Regał i dziś może być kluczowym elementem wystroju wnętrz.

Są to główne przykłady konstrukcji półki. Możesz improwizować lub wykorzystywać wystrój. Tak więc przedmioty kute mogą dać najprostszą i najtańszą stolarkę nie tylko urok, ale także luksus.

Najtrwalsza jest wkładka montowana na drewnianej półce.

Dobrze wykonane rustykalne meble wyglądają niesamowicie i pasują do niemal każdego wnętrza aż po lofty.

Wymagane materiały

Jak zrobić regał z własnymi rękami. Konieczne jest podjęcie decyzji o materiałach niezbędnych w tym biznesie.

 1. Plastikowy regał, kupiony w sklepie, jest łatwiejszy w montażu, wystarczy złożyć „projektanta” zgodnie z instrukcjami i korzystać z niego z przyjemnością.
 2. Podczas pracy z drewnem, oprócz materiału podstawowego, potrzebne będą elementy mocujące (śruby, gwoździe, narożniki). Zauważ, że drzewo jest materiałem narażonym na uszkodzenia mechaniczne: drzewo pęka, drzewo gnije, jest zjadane przez owady. Aby chronić swoje dzieło sztuki, należy je polakierować lub woskować. Aby utworzyć kolor, możesz użyć schematów kolorów lub farb.
 3. Jeśli mówimy o metalu, powinniśmy zbadać tę kwestię bardziej szczegółowo. W mieszkaniu rzadko można korzystać z żelaznej biblioteczki. W kuchni - stal nierdzewna, w łazience - stal nierdzewna, w korytarzu - stal nierdzewna. Metal żelazny jest odpowiedni z wyjątkiem narzędzia.
 4. Szkło może być materiałem na półki, zarówno indywidualnie, jak iw budownictwie ogólnym.

Może mieć cztery lub więcej nóg, między którymi znajdują się półki. Z reguły nie ma ścian tylnych i bocznych.

Ci, którzy chcą nauczyć się, jak tworzyć rustykalne rzeczy, mają przede wszystkim dwa zadania: starzenie drzewa przy jednoczesnym zwiększeniu jego walorów dekoracyjnych i wytrzymałości powierzchni, a także, w przypadku półek regałowych, pasowanie do połączenia gałęzi dla regałów.

Praca ze wszystkimi tymi materiałami wymaga pewnej umiejętności i narzędzia. Co powiedzieć o bardziej złożonych materiałach.

Różnorodność tego, co z listew intarsji - ekonomiczna bezramowa (z bokami jednej deski) drabiny.

Używaj dekoracyjnej kuźni, lin lub skórzanych wkładek.

Wymagane narzędzia

Jakich narzędzi potrzebujesz do samodzielnego montażu?, trudno powiedzieć, jest wprost proporcjonalny do materiału.

Podczas pracy z tworzywem:

 • ręce i pomysłowość.

Jeśli materiałem jest drewno:

 • śrubokręt lub wiertarka;
 • młot;
 • papier ścierny;
 • szczotki

Jeśli półka jest żelazna:

 • spawarka;
 • Bułgarski;
 • papier ścierny.

Szklana półka:

 • frez do szkła;
 • papier ścierny;
 • Bułgarski (do cięcia zworek).

Ze względu na siłę stosu drabin, jego półki muszą być w kształcie pudełka bez przeprowadzania.

Pewna wiedza na temat środków zapewniających, że będzie przydatna nie tylko przy projektowaniu mebli.

Nie fakt, że wszystkie narzędzia będą dla ciebie użyteczne, ale nie powinieneś zaczynać pracy bez posiadania podstawowych środków technicznych.

Najwyższy stosunek wytrzymałości do ilości wymaganej do wytworzenia materiału ma konstrukcję stojaka typu rack.

Ta sama ażurowa konstrukcja pozwoli Ci wyrazić siebie w temacie i uzyskać coś wyjątkowego przy minimalnym zużyciu materiału.

Proces produkcyjny: instrukcje krok po kroku

Jak zrobić regał, trudno powiedzieć, jeśli nie wiesz, jakie materiały i opcje projektowe wybierzesz.

Proces jest następujący:

 1. wybór materiału;
 2. wybór projektu;
 3. pomiar wysokości i szerokości produktu;
 4. produkcja poziomych półek (rozmiar musi uwzględniać pionowy stojak)
 5. produkcja podpór pionowych);
 6. montaż;
 7. dekoracja

Plan jest dość ogólny, ale projekt biblioteczki nie jest standardem doskonałości, ale tylko pierwszym etapem.

Regały półkowe są montowane na kleju i kołkach przechodzących przez półki i wchodzących w głębokie otwory (gniazda) wzdłuż osi stojaków.

Możliwe jest stworzenie biblioteczki z bardziej lub mniej trwałego i przetwarzalnego materiału, ale początkujący producenci mebli nie powinni angażować się w ich różnorodność.

Ostatni etap - dekorowanie

Jeśli interesuje Cię pytanie, jak zrobić własną biblioteczkę, odpowiedź jest przed tobą. Ale jak ozdobić już gotową biblioteczkę? Najprostszy sposób - malowanie. Wybierz odpowiedni kolor i pomaluj półkę na stojaku z drewna lub metalu. Używaj dekoracyjnej kuźni, lin lub skórzanych wkładek. Drewno łączy się z metalem, tkaninami, roślinami.

Funkcjonalnie - półki regałów do montażu w szafie mogą mieć dowolną wysokość i przy usuwaniu prawie całej szerokości.

Regał kuty lub odlewany może być dziełem sztuki, ale funkcjonalnie bardzo niezawodny i trwały.

Dobra robota!

Regały półkowe mają raczej poważną wadę z amatorskiego punktu widzenia: aby regał był piękny i oryginalny, potrzebujemy toczonych części drewnianych.

VIDEO: co zrób to sam

Regał „Zrób to sam”: 50 pomysłów fotograficznych

Obejrzyj film: 10 Faktów o Vito i Belli (Listopad 2019).

Loading...