Wiadomości i wydarzenia

Innowacje i geniusze projektowe na festiwalu Helsinki Design Week-2014

W Skandynawii odbył się festiwal projektowania na dużą skalę o nazwie Helsinki Design Week. Nasz artykuł dotyczy najbardziej uderzających wydarzeń, niesamowitej atmosfery kreatywności i tożsamości kulturowej.

Jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń projektowych w Europie Północnej. Helsinki Design Week (HDW) odbywa się corocznie w Finlandii, w Helsinkach. Od 2005 r., Od 4 do 14 września, ten duży festiwal gromadzi wielu kreatywnych geniuszy w dziedzinie mody, architektury i kultury miejskiej. Co roku impreza zmienia swoją lokalizację i odbywa się w różnych budynkach w całym mieście. Ale czy są to muzea, targi, sklepy czy klasy instytucji edukacyjnych - odwiedzanie większości miejsc jest absolutnie bezpłatne dla wszystkich, więc publiczność jest bardzo zróżnicowana: od zwykłych gospodyń domowych po modnych projektantów.

W tym roku Helsinki Design Week To było wyjątkowe, ponieważ świętowało 10-lecie istnienia. Dla młodych projektantów jest to okazja do wyrażenia siebie i znalezienia partnerów, a dla koneserów zaprezentowania swoich projektów, które wyznaczą nowe kierunki na poziomie międzynarodowym. Program festiwalu obejmował ponad 150 wydarzeń przeznaczonych zarówno dla ogółu społeczeństwa, jak i profesjonalistów.

Program był jeszcze bogatszy i bardziej zróżnicowany, niż się spodziewaliśmy.

Założyciel i dyrektor HDW Kari Korkman

Jeśli w 2013 roku Helsinki Design Week około 50 000 odwiedzonych osób, w 2014 r. już ponad 70 000. Jednocześnie każdy mieszkaniec miasta miał okazję uczestniczyć w dyskusjach, a nawet w rozwoju projektów związanych z projektowaniem i kulturą. Co było najjaśniejsze na festiwalu? Jakie chwile są najbardziej niezapomniane? Przejdźmy przez najciekawsze wydarzenia. Helsinki Design Week 2014!

Już pierwszego dnia festiwalu odbyło się bezpłatne seminarium. Curating Design terazdedykowane fińskiemu projektowi i najnowszym innowacjom w branży. Zaproszeni zostali światowej sławy kuratorzy designu, za którymi kryje się ogromne doświadczenie w organizacji wystaw, festiwali, tygodni projektowania i wszelkiego rodzaju ważnych wydarzeń. Wieczorem odbyła się wielka impreza z okazji otwarcia i obchodów dziesiątych urodzin. Helsinki Design Weekktóre przeszły „Stary dom studencki” (Vanha Ylioppilastalo).

Drugi dzień został zapamiętany przez wielu na tak interesujące wydarzenie jak Rozmowy projektowegdzie podczas przerwy na lunch znani praktykujący projektanci w relaksujący sposób dzielili się z publicznością krótkimi interesującymi historiami o swojej pracy, życiu i źródłach inspiracji. Firma sponsorowała to wydarzenie. Audi, Dlatego w sali bankietowej było kilka drogich samochodów tej marki.

W weekend 6 i 7 września w ramach festiwalu odbyła się największa i długo oczekiwana impreza w Skandynawii - Rynek projektowy, który z roku na rok staje się jednym z ulubionych programów Helsinki Design Week. Fabryka kabli (Kaapelitehdas) była pełna ludzi, dużych i mało znanych marek, rabatów i różnorodnych towarów, od talerzy po stylowe ubrania. Każdy może tu przyjechać i kupić swój ulubiony przedmiot.

On Hdw były też wydarzenia, które odbywały się codziennie przez cały festiwal. Na przykład jeden z nich był poświęcony nowoczesnej architekturze fińskiej. Wystawa odbyła się w „Muzeum Fińskiej Architektury” (Muzeum Fińskiej Architektury)gdzie za pomocą ogromnej liczby zdjęć, rysunków, układów wybrano 10 najlepszych projektów, wybranych ze względu na ich architektoniczną wartość.

I jeszcze jedna interesująca akcja - Kluuvi Design Labgdzie profesjonaliści eksperymentowali z formami przyszłości w galerii na Aleksanterinkatu.

Rozpoczął się 10 września Show Room Walk, który pomógł zorientować się w innowacjach w projektowaniu mebli i wnętrz. Producenci robili prezentacje we własnych salonach, więc wszyscy przez trzy dni wędrowali po mieście i zaglądali do salonów, położonych kilka minut spacerem od siebie.

Warto zauważyć ekscytujące wydarzenie Otwarte studiaktóry otworzył drzwi kreatywnych studiów, firm i biur do publicznego oglądania. Jak wygląda warsztat projektanta? Co robi projektant ubrań, zanim kolekcja trafi do sklepów? Wiele ciekawych rzeczy można było poznać po wizycie w każdym studiu, a wszystkim tym towarzyszyły wydarzenia i kreatywne spotkania organizowane przez samych projektantów.

Cóż, w końcu ostatni weekend organizatorzy Helsinki Design Week postanowił poświęcić drugi rok z rzędu dzieciom. Głównym miejscem było RzeźniaByło wiele wystaw, seminariów, warsztatów i innych wydarzeń dla całej rodziny. Świetny pomysł na spotkanie dziecka ze światem designu i wszystkim, co piękne.

helsinkidesignweek.com, Aino Huovio

Obejrzyj film: Polskie Innowacje - Odcinek 4 (Październik 2019).

Loading...