Porady i pomysły

Gdzie znaleźć i jak korzystać z ukrytych funkcji w domu: 7 opcji i porady ekspertów

Twój dom może dać ci znacznie więcej niż myślisz. Jak zacząć poszerzać istniejące możliwości przestrzeni życiowej - w naszym dzisiejszym materiale

Czy zdałeś sobie sprawę, że obecne wnętrze nie spełnia już twoich potrzeb? Czy czegoś brakuje, przeszkadzasz, czy po prostu stałeś się niewygodny? Następnie nadszedł czas, aby dowiedzieć się, jak rozszerzyć funkcjonalność nawet najbliższych mieszkań. Jak? Najważniejsze jest, aby nie spieszyć się do skrajności i iść powoli, krok po kroku. Zacznijmy więc.

1. Zrób listę

Raczej 2 listy. W pierwszym opisz cel wszystkich dostępnych obszarów funkcjonalnych i elementów wnętrz oraz częstotliwość ich używania. Będziesz zaskoczony rzeczywistym stanem rzeczy: ogromny stół obiadowy jest serwowany tylko na święta, a następnie na siłę; antresola jest zaśmiecona rzeczami i nie została uporządkowana przez ponad rok, a nikt długo nie siedział na krześle, które kiedyś było kochane. Tutaj masz kilka kwadratów wolnego miejsca na pralnię, domowe biuro lub, jeśli masz szczęście, kolejną sypialnię.

Zrób drugą listę. Będzie to niezwykle ważne, konieczne i namiętnie pożądane. Połącz obie listy i dowiedz się, co możesz przekazać, a bez czego nie może tego zrobić.

A teraz rozważymy kilka technik, za pomocą których możliwe jest przerobienie, zmiana orientacji i ponowne wykorzystanie wszystkiego, co jest niepotrzebne i rzadko używane w żywych i funkcjonalnych.

2. Połącz łazienki

Może nadszedł czas, aby to zrobić? Wyobraź sobie: twoja łazienka będzie 1,5-2 razy większa, a na koniec możesz postawić wannę narożną z hydromasażem.

3. Wyposaż pranie

Może pomieścić nie tylko pralkę, ale także deskę do prasowania, kosz na bieliznę i wiele innych. Ta sama pralnia może być umieszczona w rogu między łazienką a sypialnią lub w miejscu, gdzie kiedyś były szafki odziedziczone po deweloperze. Już się ich pozbyłeś?

Oczywiście nie wszystkie marzenia są tak łatwe do zrealizowania, ponieważ transfer urządzeń sanitarnych i „stref mokrej” w naszym kraju jest ściśle regulowany. Jednak w prawie każdym biurze architektonicznym będziesz w stanie udzielić kompetentnych porad na temat tego, co można zrobić w konkretnym przypadku, i pomóc znaleźć rozwiązanie.

Mito Melitonyan, architekt:

„Uważa się, że ukryte możliwości to maksymalne wykorzystanie przestrzeni do wypełnienia jej różnymi funkcjami. Jest to częściowo prawdą, ale nie należy zapominać, że wnętrza mają taki potencjał.

Dość częste zjawisko we wnętrzach kuchni - składany stół przymocowany do ściany. Pozwala zaoszczędzić dużo miejsca w małym pokoju. Takie rozwiązanie najczęściej znajduje się w mieszkaniach, w których mieszkają młodzi ludzie. Dla osób z rodziny i osób starszych jest mało prawdopodobne, aby był wygodny.

Meble w ogóle mają wiele ukrytych funkcji: rozkładaną sofę, różnego rodzaju transformatory, francuskie rozkładane łóżka ... ”

4. Zrób szafkę

Załóżmy, że w ogóle nie ma na to miejsca: w sypialni jest tylko łóżko i szafa, aw salonie jest tylko mały kącik, którego nie chcesz przeciążać stołem i krzesłem komputerowym. To nie jest problem. Pomoże ci transformator meblowy: łóżko może wypaść ze ściany, a biurko z ładnego rzeźbionego biura. Zamiast masywnego skórzanego krzesła na kółkach, poszukaj plastikowego, przezroczystego krzesła z duchami.

5. Kącik hobby

Zdemontuj szafę. Czy na pewno nosisz wszystko, co tam jest przechowywane? Jeśli jest coś, czego nie nosiłeś przez ponad rok, bezpiecznie się go pozbądź. Buty mogą być przechowywane nie w pudełkach, ale w tkanych konsolach i zamieniać puste miejsce w kąt do szycia / scrapbookingu / retuszowania / rysowania.

6. Powtórz jadalnię

Stół dla 12 osób jest w porządku, ale jest bardzo duży. Jeśli wciąż hałaśliwe święta się zdarzają, znajdź składany stolik, którego jest teraz bardzo dużo na rynku i wypuść kilka metrów kwadratowych. Jeśli jednak pomysł stołu obiadowego całkowicie stracił na znaczeniu, możesz go zmienić na licznik barowy.

7. Balkon

Z pewnością marzysz o idealnym balkonie? Jak go widzisz? Pokój zabaw dla dzieci, sala do jogi, ogród zimowy, gabinet lub salon z dużą ilością poduszek? Przestań marzyć i zacznij działać!

Mito Melitonyan, architekt:

„Innym interesującym rozwiązaniem jest łóżko sufitowe, które opada wzdłuż szyn na poziom podłogi.

W prywatnych domach, gdzie znajduje się klatka schodowa, przestrzeń pod nią jest w większości przypadków wyposażona w szafę i wypełniona wszelkimi niezbędnymi i czasami niepotrzebnymi rzeczami. Jeśli w domu są małe dzieci i nie ma poddasza, stwórz dla nich zaciszny zakątek: dzieci bardzo lubią takie zakamarki.

Dość interesującą techniką jest wykorzystanie powierzchni lustra w całej ścianie, która wizualnie powiększa przestrzeń w 2 razy.

Połączenie pomieszczeń (na przykład salonu i jadalni, pokoi i balkonów) można również przypisać ukrytym możliwościom. Nawiasem mówiąc, loggie są doskonałym miejscem do założenia gabinetu. Szklenie balkonów, które jest dość szeroko stosowane, uważam za niewłaściwą decyzję. Po pierwsze, o ile mniej światła przenika do mieszkania, a po drugie, najczęściej staje się zbiorem wszelkich śmieci.

Nie polecam antresoli na korytarzach, ponieważ w praktyce jest to taki sam jak przeszklony balkon - kolejny grób dla rzeczy.

Wysokie sufity o wysokości co najmniej 3,2-3,4 m pozwolą ci urządzić miejsce do spania na drugim poziomie (na przykład w strefie wejściowej, nad drzwiami).

Ogólnie rzecz biorąc, ukryte możliwości są bardzo indywidualnymi rozwiązaniami. W każdym przypadku mogą się różnić, a niektóre mogą nie mieć zastosowania w niektórych sytuacjach. Większość z nich jest dość dobrze znana i w rzeczywistości nie jest już czymś innowacyjnym. Jednak umiejętność prawidłowego przydzielenia przestrzeni i jak najlepszego wykorzystania każdego centymetra powierzchni użytkowej sprawi, że mieszkanie stanie się obiektem do naśladowania.

Może się to wydawać dziwne, ale uważam za jedną z najważniejszych ukrytych możliwości mieszkania, aby nie korzystać z tych możliwości: lepiej jest po prostu usunąć niepotrzebne przedmioty z domu, uwalniając w ten sposób miejsce do życia.

Loading...