Porady i pomysły

Jak oświetlić wnętrze: praktyczne wskazówki projektanta

Światło we wnętrzu odgrywa czasem tę samą ważną rolę, co wygodne ustawienie mebli lub jakość wykończenia. Niektórzy są przekonani, że wystarczy jeden żyrandol, prawda? Nauczyliśmy się od specjalisty

Jeśli uważasz, że nie zdołasz poradzić sobie z jedną lampą, musisz pomyśleć o scenariuszach oświetlenia na etapie projektowania. Rozważ wszystkie punkty: gdzie lubisz czytać, jaki poziom oświetlenia potrzebujesz do pełnego relaksu, jak bardziej efektywnie podkreślać zalety wnętrza światłem. Oświetlenie to poważna sprawa, dlatego zwróciliśmy się do projektanta wnętrz. Julia Kirpicheva z wieloma aktualnymi problemami.

Julia Kirpicheva, projektantka wnętrz

Kierownik pracowni projektowej Johnson Design Studio.

Johnson Design Studio to profesjonalny zespół architektów, projektantów, projektantów i innych wykwalifikowanych specjalistów, których łączy jeden cel - stworzenie indywidualnego wizerunku każdego wnętrza.

johnson-studio.ru

- Jak zorganizować oświetlenie w mieszkaniu? Jakie niuanse należy wziąć pod uwagę?

- Światło dzienne jest najcenniejszą rzeczą we wnętrzu. Daje wewnętrzną głębię, atmosferę, tworzy uczucie i głośność. Każdy profesjonalny projektant, architekt, dekorator zawsze stara się zwiększyć światło dzienne. Ale w większości przypadków mamy do czynienia z mieszkaniami, domami, w których brakuje światła dziennego.

 • Jednym z najlepszych rozwiązań dla oświetlenia płaskiego jest połączenie oświetlenia punktowego, światła dekoracyjnego i taśmy LED. Takie oświetlenie równomiernie oświetli przestrzeń, podkreśli głębię i stworzy przytulną atmosferę, wizualnie zwiększy przestrzeń. W tym scenariuszu możemy łączyć oświetlenie: korzystać ze wszystkich źródeł jednocześnie lub osobno, kontrolując w ten sposób jasność światła.
 • Stopień oświetlenia może być również kontrolowany przez ściemniacz. Kupując, powinieneś wziąć pod uwagę, że istnieją tradycyjne ściemniacze do lamp i taśmy LED.
 • Podczas korzystania z wbudowanego oświetlenia i taśmy LED zaleca się, oprócz lokalizacji opraw, również uwzględnienie lokalizacji i wymiarów transformatorów. Specjaliści w zakresie wbudowanego światła pomogą obliczyć stopień oświetlenia, zorientować, gdzie ukryć transformatory.
 • Mieszkanie lepiej jest używać ciepłego światła. Najlepszym rozwiązaniem byłoby użycie lampy o temperaturze barwowej 3000 kelwinów.
 • Jeśli pasek LED jest widoczny, na przykład, znajduje się na półce, lepiej jest użyć go z matowym profilem - to zmiękczy światło i nie spowoduje dyskomfortu dla oczu.

- Jakimi technikami oświetleniowymi możesz wizualnie rozszerzyć przestrzeń?

- Pierwszy odbiór to rozmieszczenie lamp na całym obwodzie pomieszczenia, co pomoże równomiernie oświetlić całe pomieszczenie, co oznacza wizualne zwiększenie przestrzeni. Jeśli lampy obracają się i mogą być umieszczone pod różnymi kątami, możesz skierować światło w określonym kierunku, tak aby oświetlało jedną ze ścian. Ta technika pomoże również wizualnie powiększyć przestrzeń.

Druga metoda to rozmieszczenie kinkietów na lusterkach, co zwiększy światło z lamp, stworzy świąteczną atmosferę. Ta technika może być stosowana w holu, łazience.

- Czy możliwe jest wizualne podniesienie niskiego sufitu za pomocą światła?

- Jest to możliwe, jeśli używasz:

 • kinkiety ścienne, które będą świecić nie w dół, ale w górę;
 • wbudowane oświetlenie w podłodze, którego światło skupi się również na suficie.

Promień światła stworzy dodatkowy pion - pomoże to również wizualnie podnieść sufit. Ważne jest, aby wbudowane światło znajdowało się w podłodze w taki sposób, aby nie było widoczne dla oka i nie oślepiało, na przykład między ścianą a sofą.

- Czy światło jest w stanie wygładzić niektóre wady we wnętrzu? Jeśli tak, to w jaki sposób?

- Zasada budowy kompozycyjnej wnętrza - główny, wtórny i akcentujący, grający do głównej rzeczy. Podkreśl złożoną dominantę wnętrza za pomocą światła. Mogą to być skierowane do niego obrotowe lampy obrotowe, pasek LED podkreślający kształt lub po prostu kinkiet po bokach. Wszystkie te efekty odwrócą uwagę od wad: niewłaściwej konfiguracji pomieszczenia, niskich sufitów. Skoncentruj się na tym, co ważne i najlepsze w pokoju, poprzez oświetlenie.

- Czy możliwe jest stworzenie tej lub innej atmosfery za pomocą światła, aby ustawić nastrój wnętrza?

- Projektując oświetlenie pomieszczenia, najpierw należy rozważyć co najmniej trzy scenariusze włączania światła: wykorzystanie wszystkich źródeł światła, dekoracyjne oświetlenie i oświetlenie. Taśma LED to doskonały sposób na stworzenie przytulnej atmosfery w pomieszczeniu. Taśma może podkreślać półki, stolik do kawy - spowoduje to efekt unoszenia stołu w przestrzeni.

- Jakich technik z oświetleniem używasz najczęściej w swojej pracy?

- Zastosowanie taśmy LED do mebli, szafek oświetleniowych, półek, blatów. Oprawy naścienne, na przykład na korytarzu, pracujące na czujniku ruchu. Przy okazji, dobre nocne oświetlenie recepcji. Stosuję i sconces z efektem blasku w górę iw dół, nad głową i wpuszczonymi światłami, które mają zakręt.

- Jakie marki preferujesz?

- Lubię austriacką markę Xal. Byłem w fabryce Xal w Austrii. Zauważę ich innowacyjne podejście do projektowania lamp i wielokrotne testowanie produktów. Marka zapewnia duży zakres, ciekawy design lamp. Zalety, które zauważam, to połączenie różnych funkcji, na przykład materiał lampy podłogowej lub lampy jest dźwiękoszczelny, jest bardzo wygodny, szczególnie w biurach, restauracjach i innych miejscach publicznych. Poziom hałasu jest jednym z pierwszych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu przestrzeni publicznych.

Porady Julii Kirpichyovej na temat umiejętnego wykorzystania światła we wnętrzu

 1. Łącz światło wbudowane i dekoracyjne.
 2. Użyj oświetlenia LED do mebli.
 3. Podkreśl kompozycję wnętrza centrum dzięki kierunkowemu oświetleniu lub taśmie LED, aby podkreślić kształt.
 4. Używaj kinkietów na lusterkach - odbicie podwaja światło.
 5. Powyżej powierzchni roboczych zastosuj lokalne oświetlenie, ponieważ ogólne oświetlenie nie wystarczy.

pinterest.com, część zdjęcia i wizualizacja dostarczone przez Julię Kirpichyovą

Loading...