Porady i pomysły

Jak kupić nowe meble pod koniec roku, oszczędzając wodę: 10 prostych wskazówek

Zastanawiasz się nad zakupem nowych mebli, ale jeszcze nie zebrałeś niezbędnej kwoty na zakup? Pokażemy Ci, jak zwiększyć budżet za pomocą bardzo prostych kroków. Wszystkie wskazówki będą wspierać obliczenia

Wszyscy wiedzą, że trzeba oszczędzać wodę. Ale niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak opłacalne są takie oszczędności. Zebraliśmy dla Ciebie najskuteczniejsze wskazówki dotyczące racjonalnego wykorzystania wody i obliczyliśmy wyniki w określonych ilościach.

Tablica numer 1: używaj tylko wymaganej ilości wody

Zawsze zamykaj mocno krany, aby zapobiec kapaniu wody. Używaj tylko wymaganej ilości wody, nie pozwól jej tylko płynąć. Umyj naczynia nie w bieżącej wodzie, ale w pojemnikach. Świetną alternatywą jest zmywarka. Nowoczesne modele są opracowane w taki sposób, że działają w trybie ekonomicznym.

Wskazówka numer 2: czas na rozwiązywanie problemów z instalacją wodno-kanalizacyjną

Uważaj na łatwość serwisowania instalacji wodociągowej i staraj się rozwiązywać problemy w odpowiednim czasie. Jeden wadliwy kran, nawet jeśli przeciek nie jest najsilniejszy, może zapobiec utracie wody do 20 litrów dziennie. Łatwo sobie wyobrazić, ile pieniędzy „ucieka”, na przykład przez wyciek w toalecie.

Wskazówka 3: Zdobądź mniej wody

Najbardziej zużyta woda do uzdatniania wody. Jeśli odmówisz sobie przyjemności zanurzenia się w pełnej kąpieli, zaoszczędzisz dużo budżetu. Aby umyć, wystarczy i połowa jego objętości.

Wskazówka nr 4: prysznic zamiast kąpieli

Prysznic to świetna alternatywa dla kąpieli. Oprócz oszczędności wody i pieniędzy zaoszczędzisz również czas. Do wzięcia prysznica potrzeba około 40 litrów wody, podczas gdy do przeciętnej kąpieli potrzeba 140 litrów. Poczuj różnicę? A jeśli w rodzinie jest kilka osób?

Wskazówka numer 5: zmniejszenie ciśnienia wody

Maksymalna moc strumienia nie zawsze jest potrzebna, zwłaszcza podczas mycia rąk, mycia zębów, golenia. Jeśli zapomnisz kontrolować ten moment, zainstaluj mikser z silikonowym ogranicznikiem przepływu wody.

Jeśli przynajmniej myjesz zęby, zamkniesz wodę, będziesz w stanie zaoszczędzić średnio około 870 litrów wody rocznie.

Wskazówka 6: Użyj inteligentnych urządzeń

Aby zużywać mniej wody podczas prysznica, używaj specjalnych konewek z napowietrzaniem i zaworami odcinającymi. Strumień będzie bardziej miękki i nasycony powietrzem. Takie działanie nie wpłynie na komfort, ale około pięciu metrów sześciennych zostanie zaoszczędzonych rocznie.

Czujniki podczerwieni zamontowane w mikserach umożliwiają bezdotykowe zużycie wody. Gdy tylko twoje ręce znajdą się przed czujnikiem, natychmiast zaczyna się dopływ wody. Konieczne jest ich usunięcie, dysza przestaje działać. Tak więc zużycie wody można zmniejszyć do 70%.

Porada 7: Umyć prawidłowo

W nowoczesnych warunkach trudno wyobrazić sobie życie bez pralki automatycznej. Gdy bęben jest w pełni załadowany, oszczędza się około 30% wody. Jeśli myjesz ręcznie, ważne jest, aby przeprowadzić proces płukania w zbiorniku, a nie pod bieżącą wodą.

Wskazówka numer 8: wymienić zbiornik spustowy

W większości przypadków nie ma potrzeby spłukiwania toalety dużą ilością wody. Jeśli użyjesz połączonego zbiornika spłukującego z funkcją „half-drain”, będziesz mógł zaoszczędzić ponad dziewięć metrów sześciennych wody rocznie, ponieważ zamiast sześciu litrów zużywa się tylko trzy litry wody na jedno spłukiwanie.

Wskazówka 9: Zainstaluj jedną dźwignię zamiast dwóch kranów

Jedna dźwignia miksera jest lepszym rozwiązaniem niż dwa krany do zimnej i ciepłej wody. Za pomocą dźwigni można szybko dostosować temperaturę wody, odpowiednio, będzie mniej kosztów wody.

Porada 10: Zbierz deszczówkę

Człowiek i natura są nierozłączne. Prawie każdy ma kwiaty w domu. Aby oszczędzać wodę, zalecamy zbieranie wody deszczowej do nawadniania. Rośliny zyskają więcej i zaoszczędzą pieniądze w budżecie.

Niektóre statystyki: woda w liczbach

Jeśli masz wątpliwości, spróbuj eksperymentu sam. Wyreguluj kran, aby woda z niego kapała powoli. Umieść szklankę (200 ml) jako urządzenie pomiarowe i zanotuj czas, w którym jest napełniony. Za około 20 minut podniesie wodę po brzegi.

Średnio z małą „kroplą” na jeden dzień można wylać z 14 litrów, w tygodniu -100 litrów, a za rok - 5200 litrów. Przetłumacz to na ekwiwalent pieniężny - okazuje się, że prawie 1500 rubli „ucieka” do kanalizacji właśnie w ten sposób. A przy silnym przepływie wody i finansów będzie znacznie więcej.

Teraz spróbuj zrobić większy strumień, imitujący przepływ w zbiorniku spustowym. Jako metr weź trzy litrowy słoik. Będą inne, bardziej imponujące liczby. W ciągu dnia utrata wody wyniesie około 216 litrów, za tydzień - 1500 litrów, a za rok - 78 600 litrów, co w przeliczeniu na pieniądze wyniesie około dwóch tysięcy rubli.

Warto pamiętać, że oszczędzając wodę, oszczędzasz budżet i stajesz się uczestnikiem starannego traktowania zasobów wodnych. W ten sposób można odłożyć zaoszczędzone pieniądze na rok, co wystarczy na zakup nowych mebli.

Formuła oszczędności

  • Prysznic zamiast łazienki - oszczędność 100 litrów wody dziennie, miesięcznie - 3000 litrów lub trzy metry sześcienne na rok - 36 000 litrów lub 36 kostek. Z obliczenia kosztu 125,69 rubli metr sześcienny ciepłej wody i 28,40 rubli metr sześcienny zimna (przypuśćmy, że na 36 kostek było 12 gorących i 24 metrów sześciennych gorących), kwota wyniesie 1 508,28 rubli za gorącą wodę i 681,6 rubli za zimno Razem dostajemy 2 190 rubli.
  • Oszczędzanie wody podczas mycia zębów - około 870 litrów rocznie lub mniej więcej 30 rubli.
  • Naprawa żurawia „zaoszczędzi” 5200 litrów wody = około 150 rubli rocznie, jeśli płynie zimna woda. Or 654 rubel, jeśli przecieka kran z gorącą wodą.
  • Naprawa toalety oszczędza kolejne 78 000 litrów wody = 2 184 rubli rocznie.

Na podstawie tych danych można zaoszczędzić rocznie 3.000 do 6.000 rubli na osobę rocznie, a jeśli zastosujesz się do wskazówek dotyczących mycia i mycia naczyń, kwota ta wzrośnie jeszcze bardziej. Co możemy powiedzieć, jeśli kilka osób mieszka w rodzinie? Tutaj, po roku szacunku dla wody, możesz bezpiecznie przejść do sprzedaży mebli Hoff lub IKEA.

Loading...