Porady i pomysły

Tynk dekoracyjny: przewodnik wewnętrzny, ekspertyza

Chcesz nadać swoim ścianom wyraz artystyczny, ale nie wiesz jak? Używaj tynku dekoracyjnego! Co więcej, teraz jest to bardzo modny i popularny materiał wykończeniowy. Jakie rodzaje tynków dekoracyjnych są, w jakich przypadkach jest po prostu niezbędne i czy jest odpowiednie dla twoich ścian, powiemy teraz

Rewizja jezyki24.info kontynuuje dodawanie „wiśni” do wewnętrznych ciast swoich czytelników. Dziś dowiesz się więcej o tynku dekoracyjnym z dekoracyjnym tynkiem, a my pomożemy Ci w tym.

Niesamowite, ale prawdziwe. Aby zamienić swoją ścianę w arcydzieło myśli konstrukcyjnej, nie trzeba być artystą ani malarzem. Możesz samodzielnie pracować z tynkiem dekoracyjnym, ale w tym celu musisz zrozumieć jego rodzaje i dobrze zrozumieć, jaki wynik chcesz osiągnąć. Więc teraz krótko o rodzajach jednego z najpopularniejszych materiałów wykończeniowych.

Tynk strukturalny

Tynk strukturalny jest sprzedawany w specjalnych wiadrach gotowych do użycia. Wygląda jak ziarnista masa białego (rzadziej szarego) koloru. Zwykle składa się z włókien drzewnych, cząstek kamiennych, a nawet kwarcu i miki. Dzięki swemu ziarnu ten tynk tworzy wyraźny wzór na ścianie. Możliwe jest pranie takiego materiału wykończeniowego zwykłą wilgotną (ale nie mokrą) szmatką.

Teksturowany tynk

Kolejny taki tynk zwany modelowaniem. Jego skład jest bardziej zróżnicowany niż strukturalny - zawiera różne dodatki, takie jak wióry mineralne i włókna różnego pochodzenia. Ten rodzaj tynku nadaje się do tworzenia wydruków objętościowych. Najlepszy ze wszystkich wygląda teksturowany wzór tego samego koloru, ale różne odcienie. Tynk modelujący nie boi się wody i wpływów mechanicznych.

Tynk gipsowy

Jak zapewne już się domyślasz, podstawą tego typu tynków dekoracyjnych jest tynk. Najczęściej ten tynk służy do wykańczania sufitów. Należy jednak pamiętać, że gips jest niepożądany w wilgotnych pomieszczeniach. A jeśli chcesz, aby tynk gipsowy służył Ci przez długi czas, pomaluj go. Jednak przy stosowaniu tego tynku w dekoracji sufitu farba jest rzadko używana. Dlatego warto malować tynk, jeśli udekorujesz ściany.

To nasz ulubiony rodzaj tynku. I to nie tylko dlatego, że jest bardzo piękny (i bardzo drogi), ale także dlatego, że tynk wenecki jest niezwykle trwały. Do pracy z tego typu powłoką dekoracyjną potrzebne będą pewne umiejętności artystyczne. Ale rezultat będzie niepowtarzalny - nic dziwnego, że nazwa tego konkretnego materiału wykończeniowego pochodzi z jednego z najpiękniejszych miast we Włoszech.

Marina Putilovskaya. O tynku i nie tylko

Udało nam się przeprowadzić wywiad z jedną z najpopularniejszych moskiewskich projektantek wnętrz, Mariną Putilovską. Specjalnie dla jezyki24.info opowiedziała nam o specjalnych metodach nakładania tynku, niesamowitych efektach dekoracyjnych i czymś innym.

Marina Putilovskaya

Marina Putilovskaya to popularny moskiewski projektant. Sama Marina nazywa siebie „projektantem wnętrz”. Jest szefem biura architektonicznego zajmującego się projektowaniem wnętrz prywatnych i publicznych. Jej klientami są takie postacie publiczne, kulturalne i polityczne, jak Wiener, Tabakov, Novikov i wiele innych. Według szkiców Marina Putilovskaya produkować meble Jumbo Collection, Mechini, Boiserie Italia i Riva.

putilovskaya.ru

- Marina, ile, twoim zdaniem, jest rola tynków dekoracyjnych w projektowaniu wnętrz?

- Ściany we wnętrzu to tło, które odgrywa ważną, ale nie główną rolę w projekcie. Ale tło powinno zawsze być godne samej fabuły, ponieważ w malowaniu bagietka powinna znajdować się na poziomie samego obrazu. Będzie wyglądać dziwnie połączenie drogich mebli i obrazów na białej ścianie. Dlatego często używamy tynków dekoracyjnych: z jednej strony z powodu ich dekoracyjności, z drugiej - absolutnego tła.
Wśród dzisiejszych wykończeń dekoracyjnych znajduje się ogromna liczba różnych tekstur, wzorów i dekorów. Jedną z najważniejszych pozycji w tym numerze jest sprawienie, aby ściany pozostały tłem, bez umieszczania dekoracyjności na pierwszym planie, bez przyćmienia efektu mebli.

- Marina, jesteśmy teraz w redakcji, naprawiamy i chcemy, żeby ściany w pokoju miały złoty blask? Jak to osiągnąć?

- Istnieją specjalne powłoki z efektem błyszczącej ściany - na dość prostej farbie nakładany specjalny lakier Polibrill z brokatem różnych gatunków. W zależności od koloru tych błyskotek ściana mieni się różnymi elementami: na przykład złotem lub srebrem. Jednym z problemów związanych z takim zasięgiem jest niemożność czyszczenia na mokro.

- Dość częstą sytuacją jest hałas sąsiadów wokół domu. Czy jest tynk, który może izolować lub przynajmniej tłumić hałas zewnętrzny?

- Oczywiście istnieją również specjalistyczne powłoki z efektem dźwiękochłonnym. Są one używane na przykład w kinach. Na bazie bawełny i włókien syntetycznych. Niektóre z nich składają się ze złotych nici, które dają bardzo piękne efekty.

- Marina, czy są jakieś tynki, których nie można odróżnić od kamienia lub jakiegokolwiek innego naturalnego lub budowlanego materiału w końcowym etapie wykończenia?

- Nie trzeba dodawać. Innym popularnym wykończeniem jest tynk wykorzystujący struktury takie jak piasek lub drobny marmur. Jednak praktycznie nie używamy go z powodu niskiej wartości estetycznej. Niemniej jednak w tej serii tynków dekoracyjnych warto podkreślić materiał, który zwykle nazywa się sztucznym miękkim kamieniem. Jest to bardzo ciekawy system dekoracji, który całkowicie imituje kamień typu piaskowca.

- Jakie rodzaje wykończeń dekoracyjnych są najbardziej popularne?

- Najczęściej używamy wykończeń, zwanych tynkami weneckimi. Jest to wielostopniowa technologia nakładania farby i wosku, która ułatwia czyszczenie zabrudzeń ścian i nie brudzi się zbytnio ze względu na złożoną teksturę. Istnieje wiele odcieni i systemów stosowania złożonych efektów. Najczęściej wybieramy Ottocento Classico - ze względu na efekt jedwabnej perły.

- Czy są jakieś specjalne sposoby nakładania farby?

- Kolejną sztuczką jest stara ściana. Istnieje kilka opcji nakładania farby, ale efekt zależy od grubości powłoki - grubszy, „starszy”. Specjalne technologie umożliwiają uzyskanie różnych efektów starzenia się ścian: z dużymi pęknięciami, z efektem obierania i tak dalej. Jednym z ważnych elementów takiej ściany może być specjalny lakier z odmianami odcieni, aż do złota. Podkreśla i podkreśla wszystkie niezbędne efekty.

- Opowiedz nam o najbardziej skomplikowanych efektach kolorystycznych.

- W tej samej linii jedną z najciekawszych jest kolorystyka z efektem „kameleona”. Vykras mają 2-3 odcienie, czasami zupełnie odwrotnie. Zmieniają się w zależności od kąta, z którego na nie patrzysz. Jest to bardzo interesujący efekt, który wymaga obowiązkowego wykonania poszczególnych próbek dla dokładności wpadnięcia w kolor, ponieważ ten kolor jest bardzo kapryśny i trudny do obliczenia.

Dziękujemy Marii Putilovskiej za wywiad i życzymy powodzenia w trudnych przedsięwzięciach projektanta. W końcu jezyki24.info wie, że nikt inny nie ma znaczenia.

Obejrzyj film: Problematyczny remont Muzeum Sztuki w Łodzi (Luty 2020).

Loading...