Porady i pomysły

Najciekawsza z wystawy Stockholm Design Week 2016

W lutym zakończył się słynny Stockholm Design Week, był to także Stockholm Design Week 2016, a także największa wystawa skandynawskiego designu. Kreacje młodych projektantów, trendy nadchodzącego roku i jasne nowe produkty - wybraliśmy wszystko, co zasługuje na uwagę

Stockholm Design Week to nie tylko forum dla profesjonalistów, ale także okazja dla konsumentów do znalezienia wielu przydatnych rzeczy do domu, aby podziwiać piękne eksponaty i, co najważniejsze, nauczyć się myśleć skandynawskim. Jeśli w tym roku nie dotarłeś do stolicy Szwecji, nie zniechęcaj się: studiowaliśmy fotoreportaże, raporty, opinie z sieci społecznościowych i komentarze naszych rodaków i wybraliśmy dla Ciebie najciekawsze wydarzenia i instalacje.

Oczywiście głównym wydarzeniem Stockholm Design Week jest wystawa mebli. Sztokholmskie targi mebli i oświetlenia. W tym roku jego głównym tematem były „eko”, a także relacja człowieka z naturą. Nietrudno zgadnąć, jakie trendy w skandynawskim - i nie tylko - projekcie zostały przedstawione w tym roku: naturalne materiały, naturalne kolory, proste formy. Nawiasem mówiąc, w kontekście tej wystawy „zielony” oznacza nie tylko przyjazny dla natury, ale także pewny trend kolorystyczny: zielony i jego odcienie Sztokholmski Tydzień Designu było naprawdę dużo.

Ecoproject Naturalist

Postanowiliśmy zacząć od naszych rodaków - projektu Tatyana Kudryavtseva i Jaroslava Misonzhnikova "Naturalista„, jednocząc prawie tuzin rosyjskich projektantów i studiów. Jego główną ideą jest jedność z naturą, integracja z urbanistyką i możliwość stworzenia małego ogrodu w mieście. Na wystawie w Sztokholmie chłopaki zaprezentowali kolekcję mebli i dekoracji, lamp, garnków, stojaków dla roślin i tkanin drukowanych Oprócz projektu założyciele: Alexander Kanygin, Anya Druzhinina, Lesha Galkin, Maxim Shcherbakov, Maxim Maximov, Katerina Kopytina, Sveta Gerasimova, Ekaterina Vagurina, Tanya Klimenko, Anastasia Kościejewa, Katya Tołstojkh, Olesya Ananyeva, Ekaterina Semenova, Nikita Cherevkov i Elvira Lomovskaya.

autorka Katerina Kopytina

autor Maxim Shcherbakov

autor Maxim Shcherbakov

Iittala X Issey Miyake

Jedną z najważniejszych współpracy tej wystawy jest współpraca fińskiej firmy. Itittala i słynny japoński dom mody Issey miyake. Wspólnie stworzyli kolekcję akcesoriów do domu, w tym naczynia szklane, naczynia wielokątne, poduszki i serwetki w stylu origami. Punkt kontaktowy został znaleziony dokładnie w tym, co jest nieodłączne zarówno dla Finów, jak i Japończyków: miłość do zarezerwowanych kolorów i rozsądnego minimalizmu.

Tom Dickson dla Ege

Przede wszystkim nazwa brytyjskiego projektanta Tom Dixon związane z brutalnymi meblami i lampami, ale tym razem razem z duńską marką Ege przedstawił serię dywanów. Tworząc tę ​​kolekcję, Tom zainspirował się miejskimi krajobrazami Londynu: w odbitkach odgadł dym z rur, popękany asfalt i wody Tamizy.

Nowy wästberg

Szwedzka fabryka Wästberg W tym roku wprowadzono kilka nowych produktów. Szczególnie wyróżnia się wśród nich lakoniczna lampa asymetryczna. Altoktóry dzięki swojej prostocie i harmonijności zdobył nagrodę Najlepszy produkt. Kolejnym godnym uwagi obiektem jest inteligentna lampa. Busby z wbudowanym portem USB, opracowany w połączeniu z brytyjską marką Instrument przemysłowy.

Małe stoliki z ryb i różu

Ciekawa kolekcja prezentowana na wystawie lokalnej - Sztokholm - marka Ryba i różowy. Seria Piegi i połysk składa się z trzech stołów, których wierzchołki wykonane są w technice „lastryko” cementu, wody i kamienia. Kolekcja przeżywa oczywisty wpływ postmodernizmu lat 80., a kosztem jasnych kolorów i klarownych form wygląda bardzo świeżo.

Lampa podłogowa Yuue Design

Cały skandynawski minimalizm zawarty w tej lampie podłogowej młodej berlińskiej marki Yuue Design. Lampa podłogowa jest wyposażona w specjalny mechanizm do regulacji kąta nachylenia. Jego projektanci w zasadzie nie ukrywali się i pokazywali w całej okazałości: po pierwsze, w projekcie wyglądają lepiej niż jakikolwiek element dekoracyjny, a po drugie, użytkownik zobaczy, jak wszystko działa.

Miami Déco Series

Ciekawa kolekcja kolorów zwana Deco w Miami wprowadził inną lokalną markę Alcro. Zdaniem projektantów, stworzenie tej serii kolorów było inspirowane stylem art deco z wyraźnymi geometrycznymi kształtami, prostymi liniami i kontrastem. W linii kolorów jest 5 kolorów: Milkshake, South Beach, Floryda, Daiquiri i Everglades. Zarówno ich nazwa, jak i nazwa całej kolekcji wskazują na niezwykłe połączenie motywów popularnego stylu i lekkiej świątecznej atmosfery imprez w Miami.

Niezwykła brutalna kąpiel od duńskiej marki Muubs po prostu nie mógł przejść niezauważony. Solidny kawałek kamienia, w którym zagłębiono miskę, najlepiej pasuje do tegorocznej koncepcji: być bliżej natury. Pomimo imponującego wyglądu, jeśli wierzysz twórcom, wnętrze wanny jest bardzo wygodne i daje poczucie jedności z naturą i bezpieczeństwem.

Monica Förster dla Rörstrand

W 1726 roku, kiedy powstała szwedzka firma Rörstrand, niebieski kolor był u szczytu popularności. Po prawie 290 latach, w 2014 roku, projektant Monica förster zaproponował powtórzenie sukcesu i stworzył dla marki kolekcję eleganckich dań w kolorach niebieskim i białym Inblue. W tym roku na wystawie pojawiła się seria potraw.

Wystawy są integralną częścią życia krytyka designu, historyka designu i założyciela designerskiej sali wykładowej. Olga Kosyreva. Nie mogła więc przegapić Design Week w Sztokholmie i poprosiliśmy Olgę, aby opowiedziała o swoich wrażeniach.

Olga Kosyreva, historyk designu:

„Sztokholmska wystawa mebli i światła jest największą tego typu imprezą w całej Europie Północnej, a ta wystawa stała się w ostatnich latach coraz bardziej wpływowa. To potwierdza przynajmniej fakt, że tak duży producent mebli jak Vitra, koniecznie organizuje jakąś ważną premierę w Sztokholmie, pokazuje nową kolekcję. Ja także przez trzy lata z rzędu rozważałem wizytę w Sztokholmie jako ważniejsze wydarzenie niż podróż do Kolonii i Paryża Maison et objet. W Sztokholmie zupełnie inny nastrój. Styl, który jest powszechnie reprezentowany, to modernizm, ecostyle i to, co nazywamy skandynawskim. Firmy wystawiające są również głównie lokalne: szwedzkie, duńskie i fińskie. Co roku Duńczycy stają się coraz silniejsi, ich firmy po prostu wyciągają rękę od Szwedów. Wszystkie główne skandynawskie marki są oczywiście reprezentowane. Moje ulubione to zawsze: & Tradycja, Swedese, Gubi, Hay, Muuto, Bolon, Eric Jorgensen, Fredericia. Również w Sztokholmie można znaleźć wiele bardzo interesujących firm, często małych, pracujących na zasadzie atelier, które nie są znane lub nie są powszechnie znane na arenie międzynarodowej. W tym roku był fiński Nikari, szwedzki Per Soderberg, David Design, Byarums Bruk, Duński Menu i Poczekaj, aż usiądziesz.

Olga udostępniła także zdjęcia z wystawy:

Oczywiście na wystawach tej skali niemożliwe jest zobaczenie wszystkiego na własne oczy i nie poznanie wszystkich opinii, więc w końcu spojrzeliśmy na Instagram, aby zobaczyć, które momenty wystawy przyciągnęły uwagę projektantów, blogerów i po prostu zainteresowanych.

Obejrzyj film: Sztokholm na weekend - Przewodnik po Sztokholmie (Styczeń 2020).

Loading...