Porady i pomysły

Jak pozbyć się pleśni w domu

W zimie pogłębia się problem pleśni w domu. Ale nie wszyscy wiedzą, ile pleśni jest w rzeczywistości niebezpieczne dla zdrowia i często nie podejmują działań w celu jej wyeliminowania. Pobiliśmy alarm i powiedzieliśmy, jak zniszczyć pleśń w mieszkaniu

Często zdarza się, że nawet nie podejrzewamy, że w naszym mieszkaniu jest pleśń. I to jest tylko podczas naprawy, kiedy tapeta jest usuwana. Jednak pleśń jest bardzo niebezpieczną rzeczą i powinieneś zacząć z nią walczyć, gdy tylko zauważysz jej obecność.

Opinia redakcyjna:

- Pod pleśnią w mieszkaniu oznacza różnego rodzaju grzyby, tworząc rozgałęzioną grzybnię bez dużych, łatwo widocznych gołym okiem ciał owocowych. Uderzyli w konstrukcje budowlane. W mieszkaniu pleśń będzie stale i aktywnie rozmnażać się w sprzyjających warunkach.
Zniszcz go tak mocno, że wielu woli pozbyć się mieszkania, sprzedając je i ukrywając ślady pleśni za tapetą.

Co to jest niebezpieczna pleśń

Niestety nie wszyscy wiedzą, jak niebezpieczne są te ciemne cienie na ścianach i na rogach. A oni z kolei mogą przyzwoicie skrócić życie osoby żyjącej w spleśniałym mieszkaniu. Ciągłe wdychanie zarodników pleśni powoduje poważne reakcje alergiczne, problemy z drogami oddechowymi, przekrwienie błony śluzowej nosa, obniża odporność i może przyczyniać się do rozwoju gruźlicy.

Najczęstszymi chorobami wynikającymi z pleśni są astma, zapalenie płuc, zapalenie zatok, suchy kaszel, wysypki skórne, zaburzenia sercowo-naczyniowe, niestrawność, bóle głowy, krwawienie z nosa. A przedłużona ekspozycja prowadzi do krwawienia wewnętrznego, uszkodzenia nerek i wątroby oraz rozedmy płuc.

Ponadto wszystkie te choroby mogą łatwo stać się przewlekłe i będą bardzo trudne do wyleczenia. Jest tak trudno, że wyleczenie mieszkania z pleśni będzie znacznie tańsze.

Oprócz tego godnego ubolewania wpływu na ludzkie zdrowie pleśń niszczy niezabezpieczone drewniane konstrukcje, które w krótkim czasie mogą zamienić się w pył.

Przyczyny pleśni

Głównym i głównym powodem jego rozwoju jest odpowiednie środowisko, czyli wysoka wilgotność powietrza. Jeśli w twoim mieszkaniu jest ciężkie powietrze, okna się pocą po gotowaniu, myciu lub prysznicu, co oznacza, że ​​system wentylacji nie działa dla Ciebie.

Opinia redakcyjna:

- Spółka zarządzająca lub HOA są zobowiązane do czyszczenia i naprawy systemów wentylacyjnych w budynkach mieszkalnych: organizacje, które pobierają od Ciebie płatności z tytułu konserwacji i są zaangażowane w utrzymanie domu. Masz pełne prawo napisać do nich wniosek z prośbą o dostosowanie wentylacji, a jeśli nie zostanie to zrobione, zgłoś skargę do prokuratury.

Jeśli mieszkanie znajduje się na pierwszym piętrze, wilgoć może wzrosnąć z piwnicy. Ale w tym przypadku narzędzia powinny monitorować jego stan. Jeśli mieszkanie znajduje się na najwyższym piętrze, problem może wynikać z przecieków dachu, o których należy również skontaktować się z kodeksem karnym.

Uważa się, że najczęściej pleśń występuje w starych domach panelowych z powodu wycieku w stawach. To oczywiście prawda, ale to nie tylko to. Każde naruszenie przepisów budowlanych ma tutaj znaczenie.

W nowych budynkach zakażenia grzybicze zaczęły pojawiać się co najmniej tak często, jak w starych zasobach mieszkaniowych. Porażka ścian i konstrukcji wsporczych w nowo wybudowanych domach, niektórzy kojarzą się z pojawieniem się nowej izolacji. Przyczyniają się do znacznie lepszego „zatrzymania” ciepła, ale punktu rosy - temperatury, w której para zaczyna skraplać się w kropelki wody - przesunięcia. Najczęściej efekt ten powoduje powstawanie pianki polistyrenowej, która stała się popularna ze względu na swoją niską cenę.

Stepan Bugaev, projektant wnętrz

- Pleśń może pojawić się na ścianach elewacji mieszkania, gdy szwy międzykanałowe nie są szczelnie zamknięte. Wilgoć wystawiona na boczny wiatr i deszcz po prostu nie ma gdzie parować, dlatego wilgoć wchodzi do środka, gdzie jest cieplej, i pojawia się w formie pleśni na ścianach wewnątrz pomieszczenia. Pleśń może pojawić się, gdy ściany elewacji są wykonane nieprawidłowo pod względem izolacji. Punkt rosy w takich przypadkach nie spada na warstwę paroizolacyjną, ale na ścianę wewnętrzną.

Ponadto w łazienkach można formować formy. Wilgoć dostaje się do trudno dostępnych miejsc (na przykład w wannie), parowanie jest niemożliwe, w wyniku czego powstaje pleśń. Sytuację może pogorszyć słabo wentylowana łazienka.

Sposoby zwalczania pleśni

Należy zauważyć, że bardzo trudno jest pozbyć się pleśni, ale za pomocą całego zestawu środków można to zrobić.

Przede wszystkim musisz znaleźć w mieszkaniu wszystkie obszary ścian, mebli, sufitu, dotknięte pleśnią. Zanim to zrobisz, załóż maskę!

Weź zwykłą szpatułkę i oczyść uszkodzone ściany. Jeśli plamki są nadal małe, można je poddać działaniu nadtlenku wodoru lub octu. Duża część grzyba będzie musiała zostać zeskrobana na beton lub cegłę, a następnie dokładnie wyczyścić szczotką. Jeśli forma została przeniesiona na tapetę, należy je ostrożnie wyjąć i wyrzucić. Ścianę pod nimi należy również oczyścić szpatułką. Jeśli grzyb przeszedł na płytę gipsowo-kartonową, będzie musiał go wyrzucić.

Następnie ściany dotknięte pleśnią powinny być poddane działaniu środków antyseptycznych przeznaczonych do obróbki powierzchni wewnętrznych (a nie fasad). Są sprzedawane w sklepach ze sprzętem i kosztują w granicach kilkuset rubli (najpopularniejszym środkiem jest Senezh). Weź narzędzie, które mówi, że niszczy grzyb, i nie zapobiega jego pojawieniu się!

Następnie ściana musi być bardzo dobrze wysuszona: za pomocą wentylacji, grzejników, prostej wentylacji. Im lepsza ściana wysycha, tym mniejsza szansa na ponowne pojawienie się pleśni.

Stepan Bugaev, projektant wnętrz

- W przypadku pojawienia się pleśni na ścianach przednich, konieczne jest ponowne wykonanie izolacji: zdejmij okładzinę, wyczyść i potraktuj ścianę środkami antyseptycznymi, a nawet zastąp materiały izolacyjne.

Dopiero potem możesz wykonać prace wykończeniowe. Jednak nie wszystkie materiały są dla nich odpowiednie. Teraz należy ściśle unikać materiałów hermetycznych, takich jak tapety winylowe. Weź tylko oddychające materiały i wybierz podkłady i farby o właściwościach antybakteryjnych.

Niektóre z najprostszych metod radzenia sobie z pleśnią:

  • Wyeliminuj wszystkie nieszczelności krany i rury.
  • Być może będziesz musiał zmienić układ mebli w mieszkaniu: nieporęczne przedmioty nie powinny stać blisko ścian, co grozi zakażeniem grzybem.
  • Doniczki przyczyniają się do rozwoju pleśni. Najprawdopodobniej będą musieli się pozbyć.
  • Nie przechowuj suszonych kwiatów w pokoju.
  • Obudowa powietrza każdego dnia. W zimnej porze lepiej jest na krótko otworzyć okno lub drzwi balkonowe.
  • Staraj się nie wieszać mokrych rzeczy w pomieszczeniu.

Obejrzyj film: Wilgoć w domu jest przyczyną powstawania PLEŚNI. Jak się jej pozbyć? (Styczeń 2020).

Loading...