Apartamenty i domy

Budowanie domu jesienią: co musisz wiedzieć i zrobić przed rozpoczęciem budowy

Chcesz zbudować wymarzony dom i nie możesz się doczekać, aby zacząć? Dzisiaj powiemy, jakie kroki należy wykonać, aby to zrobić, a nasz ekspert doradzi, kiedy najlepiej rozpocząć budowę

Od dawna marzyłeś o zbudowaniu własnego domu, a oto niezbędna ilość w Twoich rękach. Istnieje chęć zbudowania własnego gniazda - ale czy możliwe jest zbudowanie domu tylko jesienią i jakie kroki należy podjąć przed rozpoczęciem prac budowlanych?

1. Sprawdź witrynę

Opracowanie projektu przyszłego domu jest niemożliwe bez badania strony. Geolodzy są w to zaangażowani, co można znaleźć w wyspecjalizowanych firmach. Po sprawdzeniu strony wydają wniosek, a już na jego podstawie możesz zrobić projekt.

2. Zamów projekt

Następnie udaj się do firmy architektonicznej z pomocą specjalistów. Przecież będzie bardzo trudno skomponować go samodzielnie. Projekt to nie tylko rysunki na papierze, ale także szacunki, a także cała lista szczegółów technicznych. Bez tego zestawu pozwolenia na budowę nie można uzyskać od władz lokalnych.

Nasza opinia:

- Jeśli nagle zdecydujesz się zmienić projekt, a zmiany te mają charakter globalny (ponad 10% początkowego projektu), będziesz musiał skoordynować to z architektem dzielnicy. Jeśli tego nie zrobisz, nie możesz uniknąć drobnych imponujących rozmiarów i problemów z dalszymi papierkami.

3. Uzyskaj pozwolenie na budowę

W tym kroku należy skontaktować się z władzami lokalnymi, na przykład administracją swojego miasta. Po przesłaniu wszystkich dokumentów, jeśli projekt spełnia wszystkie standardy, otrzymasz akt pozwolenia na budowę.

Potrzebne dokumenty:

  • świadectwo własności ziemi;
  • paszport;
  • kopia projektu w domu wraz z kopią dokumentów od organizacji, która go zaprojektowała;
  • wniosek o pozwolenie na budowę (napisz do administracji).

Nasza opinia:

- Pamiętaj, że musisz koordynować projekt ze wszystkimi sąsiadami, z którymi graniczy twoja działka. Dzieje się tak, aby w przyszłości nie mogli oni twierdzić, że twoja konstrukcja wpływa na ich terytorium.

Zgodnie z doświadczeniem wielu znajomych, możemy powiedzieć, że etap uzyskania pozwolenia na budowę może zostać odłożony na jakiś czas lub można go zacząć odbierać, jednocześnie rozpoczynając budowę. Oczywiście w tym celu musisz być w 100% pewien, że projekt został wykonany perfekcyjnie i nie będzie z nim żadnych specjalnych problemów.

Na co należy być przygotowanym: mogą zostać poproszeni o wprowadzenie drobnych zmian, na przykład do czasu komunikacji. Lub do lokalizacji bramy wejściowej.

4. Sprawdź więcej dokumentacji.

Lista dokumentów opublikowanych powyżej wymaga więcej niż jednego razu. Na przykład, aby poprosić o ankietę na stronie w komitecie architektury (departamencie nadzoru geologicznego). Konieczne jest wydanie aktu i planu, który pokazuje oś konstrukcji i granice działki.

W przypadku paszportu budowlanego wszystkie te dokumenty będą również potrzebne. Są tam obsługiwane przez komitet ds. Architektury. Będziesz także musiał odwiedzić Państwową Inspekcję Pożarną i Państwowy Nadzór Sanitarny i Epidemiologiczny, gdzie uzgodnią plan rozmieszczenia budynków w wybranym obszarze.

Na tym wyjazdy do władz nie kończą się tam. Teraz musisz przejść przez organizacje odpowiedzialne za instalację kanalizacji, elektryczności, wody, gazu do domu. Muszą sprawdzić, czy wszystko jest zgodne z normami. Pozostaje uzyskać pozwolenie na instalację i prace ziemne - i sztuczka jest zrobiona!

Nasza opinia:

- Rozpocznij prace budowlane w ciągu dwóch lat od wypełnienia całej dokumentacji. Po tym okresie będziesz musiał ponownie uruchomić we wszystkich instancjach i uzyskać ponownie pozwolenie. Jeśli dotrzymasz terminu i zaczniesz pracę na czas, możesz nadal budować tyle, ile potrzebujesz. Warunki budowy nie są regulowane prawem.

5. Rozpocznij budowę

A wszystkie dokumenty są gotowe, możesz przystąpić do budowy. Być może masz dużo wiedzy w dziedzinie budowy domów lub specjalnego wykształcenia. Wtedy łatwiej będzie ci poradzić sobie ze wszystkimi złożonymi zadaniami, w przeciwnym razie lepiej jest skontaktować się z profesjonalną firmą, w której pracuje zespół architektów, inżynierów, projektantów i budowniczych. Nie wybieraj pierwszej organizacji. Zbadaj informacje, przeczytaj recenzje, zapytaj znajomych, być może doradzą Ci osoby testowane w tej sprawie.

Opinia eksperta

W tak poważnej sprawie jak budowanie domu po prostu nie możesz się obejść bez pomocy specjalisty. Zwróciliśmy się do inżyniera Aregu Samvelyana z kilkoma pytaniami.

Areg Samvelyan, inżynier, szef firmy budowlanej i architektonicznej

- Co musisz zrobić przed zbudowaniem domu?

- Pierwszym z nich jest prowadzenie geodezji terenu, ponieważ jeśli tego nie zrobisz, będziesz musiał pracować „na ślepo”. Oznacza to, że jeśli budowniczowie napotkają przeszkodę, która nie była przewidziana w projekcie, będą zmuszeni do zaprzestania pracy do czasu rozwiązania tego problemu, co nieuchronnie doprowadzi do droższej pracy.

- Czy na tym etapie mogą być trudności?

- Możliwy jest również mniej optymistyczny scenariusz. Aby nie zaprzestać pracy i nie zagrażać całemu procesowi budowlanemu, mogą rozwiązać ten problem według własnego uznania, biorąc pod uwagę budżet na system „i tak spadnie”. Jeśli spotkają się tacy pozbawieni skrupułów budowniczowie, nikt nie da gwarancji jakości w domu.

- Jaki rodzaj fundacji poleciłbyś? Czy możliwe jest zbudowanie domu jesienią?

- Rodzaj fundamentu określa się w zależności od rodzaju domu i podłoża. W przypadku, gdy projekt przewiduje monolityczną żelbetową podstawę, lepiej być cierpliwym i odłożyć rozpoczęcie budowy na ciepły sezon z bardziej stabilnymi wskaźnikami temperatury. Jeśli z jakiegoś powodu nadal zdecydujesz się na ten krok, w tym przypadku wskazane jest położenie fundamentu na początku jesieni, a następnie przygotowanie go do zimowania.

Jeśli projekt zapewnia fundament ze śrubą do pali, można go położyć o każdej porze roku. Z reguły jest przeznaczony do lekkich budów mieszkaniowych i obszarów o wysokiej wodzie gruntowej. Jest stosunkowo niedrogi i złożony w ciągu kilku dni. Na takim fundamencie można zbudować dom typu ramowego lub mały dom z bali.

- Jakie materiały poleciłbyś na budowę domu jesienią?

Jeśli zacząłeś budować późną jesienią lub zimą, lepiej zrobić to z drewna, zwłaszcza że zimowy las jest uważany za najlepszy. Może to być drewno klejone warstwowo, zaokrąglone drewno, ciosane drewno lub dom szkieletowy - tutaj wybór należy do Ciebie.

Obejrzyj film: Z czego murować? Wizyta w składzie budowlanym - STAN SUROWY BEZ BŁĘDÓW (Listopad 2019).

Loading...