Porady i pomysły

8 przydatnych wskazówek na temat aranżacji małego mieszkania

Małe mieszkanie to nie zdanie. Najważniejsze jest to, aby jak najbardziej efektywnie wykorzystać całą dostępną przestrzeń i znać kilka prostych technik jej aranżacji. Jaki rodzaj? Przeczytaj w naszym materiale!

Nie wszyscy mieli szczęście mieszkać w przestronnym apartamencie z wysokimi sufitami i cieszyć się urokami dodatkowych metrów kwadratowych. Ale nie rozpaczaj! Znacznie ważniejszy jest nie rozmiar mieszkania, ale możliwość racjonalnego wyposażenia każdego dostępnego centymetra jego powierzchni.

Więc, 8 sztuczek, które musisz tylko wiedzieć.

1. Jasna paleta kolorów

Najprawdopodobniej słyszeliście o tym więcej niż raz, ale faktem jest, że jasne odcienie wizualnie zwiększają przestrzeń. Pomaluj ściany na biało lub podnieś tapetę w delikatnych pastelowych kolorach - i voila: Twój pokój będzie wyglądał jaśniej, przewiewniej i, co najważniejsze, więcej niż jest w rzeczywistości.

2. Meble wielofunkcyjne i transformatory

Pamiętaj, aby znaleźć miejsce w swoim mieszkaniu na meble, które mogą wykonywać kilka funkcji jednocześnie. Łóżko z ogromną ilością szuflad, otomana z miejscem do przechowywania rzeczy, meble dwustronne - to tylko niewielka część tego, co jest teraz reprezentowane w sklepach.

Zwróć także uwagę na różnego rodzaju transformatory. A co powiesz na kompaktowy stolik kawowy, który w jednej chwili zamieni się w duży stół jadalny lub łóżko ukryte w szafce jednym prostym ruchem?

3. Lustra

Trudno przecenić zalety luster w małym mieszkaniu. To są twoi wierni pomocnicy, dzięki którym postrzeganie pokoju może się zmienić. Ostatnio bardzo popularne są bardzo duże lustra podłogowe i ekrany z wkładkami lustrzanymi.

Nasza opinia

Możesz używać nie tylko luster, ale także wszelkich innych powierzchni odbijających: błyszczących, lakierowanych. Na przykład, jeśli wszystkie szafki w kuchni są głuche, z błyszczącymi elewacjami w kolorze niebieskim, niebieskim lub czarnym, pokój będzie się wydawał większy. Również w trakcie kursu można umieścić duże metalowe panele, a nawet tapetę w srebrnym połysku.

4. Maksymalny program

Kiedy mieszkasz w mieszkaniu przez długi czas, przestajesz zwracać uwagę na sposób wykorzystania przestrzeni. Ale spróbuj się rozejrzeć - na pewno znajdziesz nieużywane narożniki, puste ściany, „martwe strefy”, które obecnie nie przynoszą żadnych korzyści.

Burza mózgów i spróbuj znaleźć skuteczne wykorzystanie tych miejsc. Może być wbudowany w nisze wokół drzwi, półki do sufitu, półki narożne, kilka koszy nad szafkami wiszącymi. Używaj każdego wolnego rogu!

5. Dużo światła

Jedno źródło światła dla pokoju nie wystarczy, nawet jeśli jest małe. Eksperci doradzają wykonanie oświetlenia wielopoziomowego dla różnych stref. Najlepiej byłoby, gdyby pokój miał trzy źródła światła: na suficie, na ścianie i na stole.

Nie zapominaj o naturalnym świetle, więc preferuj kurtyny świetlne, pozwalając na dużo światła słonecznego.

6. Zagospodarowanie przestrzenne

Użyj wizualnego podziału mieszkania na obszary funkcjonalne: w ten sposób zrównoważysz przestrzeń. Drzwi wewnętrzne, w których nie ma pilnej potrzeby, należy usunąć, zamieniając drzwi w łuk lub zastąpić modelami przesuwnymi. Do zagospodarowania przestrzennego można użyć różnych ścianek działowych, ekranów, struktur dekoracyjnych, otwartych regałów, baru, podium, a także lokalnego oświetlenia.

7. Precz z bałaganem

Małe mieszkanie wymaga szczególnej uwagi na zamówienie, każda rzecz musi mieć swoje miejsce. Nie musisz zaśmiecać pokoju różnymi akcesoriami, nieporęcznymi przedmiotami, lepiej trzymaj się minimalizmu. Zadbaj o interesujące metody przechowywania. Mogą to być na przykład kosze wiklinowe, podnóżki, pudełka ozdobne.

8. Meble

W żadnym wypadku nie zmuszaj pokoju masywnymi meblami: z pewnością nie pomoże ci w walce o wizualną ekspansję przestrzeni. Zatrzymaj się na lekkich modelach z prostymi konturami: mają mniejszą masę optyczną i nieco rozładują pokój.

Przezroczyste i odblaskowe powierzchnie pomogą uczynić przestrzeń bardziej wolną, szklany lub metalowy stół w salonie z pewnością doda mu lekkości i zwiewności.

Loading...