Porady i pomysły

Restauracja dla dwojga, w której musisz iść przynajmniej raz w życiu

Włochy słynie z natury, architektury, kuchni i gościnności. A wszystko to można spotkać w tym samym czasie, jeśli udasz się do gminy Wacon, która znajduje się na północ od Rzymu. Tutaj ukrywa się niesamowita restauracja Solo Per Due.

O tej restauracji słyszeli wszyscy mieszkańcy Rzymu, a turyści marzą o kolacji tutaj. Tabele są rezerwowane z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, a jeśli mówimy o walentynkach, lepiej jest budować plany przez prawie rok. Jaki jest sekret takiej popularności? W imieniu restauracji Solo Per Due, co oznacza „tylko dla dwóch osób”.

Jednocześnie restaurację może odwiedzić tylko kilka osób, dlatego stała się popularna wśród zakochanych i par małżeńskich. A instytucja może obsługiwać tylko cztery osoby dziennie - dwie w porze lunchu i dwie w porze kolacji. To jest główny powód sławy Solo Per Due, ale to oczywiście nie tylko to.

Trzy nowe restauracje w Petersburgu, które powinny mieć mocne wrażenia wewnętrzne

Wnętrze moskiewskiej restauracji, która w 2016 r. Znalazła się w pierwszej dwudziestce na świecie

Solo Per Due to naprawdę idealne miejsce, aby poczuć ducha Włoch i przeżyć niezapomniany romantyczny wieczór. Zacznijmy od ustawienia, w którym odbywa się posiłek. Restauracja znajduje się w historycznym miejscu - w starej willi z XIX wieku, niedaleko starożytnych ruin, w których mieszkał starożytny rzymski poeta Horacy.

Zanim wejdziesz do środka, goście przechodzą przez ogród zanurzony w zieleni. A potem znajdują się w małym, ale przytulnym pokoju z kominkiem, kwiatami, romantycznym wystrojem i stonowanym oświetleniem, aby dostroić się do pożądanego nastroju.

Wydarzenie, które doprowadziło odwiedzających do Solo Per Due - date, rocznica, urodziny lub coś innego - menu i elementy wystroju zostały omówione wcześniej. Możesz zamówić bukiet kwiatów, muzykę na żywo, fajerwerki i transfer premią samochodową. Ale warta osobnej dyskusji jest sama kolacja.

Ponieważ restauracja znajduje się na farmie, właściciele postanowili serwować gościom wyłącznie dania z lokalnych produktów. Są to mięsa, sery, owoce, ciastka, makarony, grzyby zebrane w pobliżu, a nawet samodzielnie wyprodukowana oliwa z oliwek o nazwie Oleum. Nie sposób nie wspomnieć o jednej z charakterystycznych potraw szefa kuchni - tiramisu z białą czekoladą. I oczywiście istnieje doskonały wybór win.

Oczywiście koszt takiej przyjemności wynosi ponad sto euro na osobę: od 250 euro, nie licząc wina i dodatkowych usług. Ale naprawdę warto: oprócz niezwykłej atmosfery i zapierających dech w piersiach widoków na dolinę, czekają na Ciebie przyjemne rzeczy i szczegóły obsługi.

Na przykład przed kolacją osobiście spotka cię właściciel restauracji, Remo Di Claudio, który otworzył Solo Per Due w 1988 roku, ulegając emocjom i pragnieniu przygody. Podczas kolacji nie będziecie musieli znosić obsesyjnej obecności kelnera, który często grzeszy w innych restauracjach - pojawi się tylko wtedy, gdy będzie to konieczne. Pod koniec wizyty zostaniesz poproszony o pozostawienie opinii w tak zwanej księdze myśli, gdzie odwiedzający będą opowiadać swoje historie miłosne rok po roku.

Pokochasz ten najmniejszy hotel na świecie.

Noc pod rozgwieżdżonym niebem: magiczny hotel w Afryce

Loading...