Porady i pomysły

Jak zaplanować wąską kuchnię: pomysły, planowanie, porady projektantów

Jaki plan wybrać, aby wąska kuchnia była nie tylko piękna, ale także wygodna? Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze mebli i jakie kolory byłyby najbardziej odpowiednie tutaj? Co doradzają projektanci? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdują się w naszym artykule!

Istnieją podejrzenia, że ​​niektórzy architekci, planując budynki mieszkalne, nie myślą w ogóle o praktycznym elemencie, ale kierują się zasadą „i tak się stanie”. A jak inaczej możesz wyjaśnić obecność w mieszkaniu długiej i bardzo wąskiej kuchni, gdzie gotowanie nie jest wygodne, nawet odwrócenie jest dość trudne. Ale jeśli należysz do szczęśliwych właścicieli takiej przestrzeni życiowej - nie zniechęcaj się, ponieważ, jak zawsze, mamy kilka doskonałych rozwiązań i wskazówek, które pomogą wygładzić natychmiastowy problem i sprawią, że kuchnia będzie przytulna i funkcjonalna.

Jakie urządzenia gospodarstwa domowego wybierają projektanci kuchni: porady i marki

Jak połączyć kuchnię i salon

Wybierz odpowiedni układ

Wiele zależy od racjonalności organizacji planowania mebli kuchennych, co oznacza, że ​​musisz dokładnie podejść do tego problemu i starannie rozważyć wszystkie opcje, znajdując najlepsze. Rozważmy najbardziej popularny układ mebli kuchennych.

1) Standardowy układ liniowy zakłada położenie zestawu słuchawkowego wzdłuż jednej ściany, gdzie piec będzie umieszczony po jednej stronie zlewu, a lodówka - po drugiej. Dzięki temu minimalizujemy straty miejsca i pozostawiamy wystarczająco dużo miejsca na wygodny przejazd i dostęp do powierzchni roboczej. Świetne do naprawdę wąskich kuchni.

2) Układ narożnylub, jak to się nazywa, w kształcie litery L, obejmuje umieszczanie mebli na sąsiednich ścianach, co pozwala na rozszerzenie powierzchni roboczej w porównaniu z poprzednią wersją. W takim przypadku można oczywiście użyć parapetu, oczywiście jeśli pokój ma okno. Parapet może być używany jako licznik prętów lub dodatkowe miejsce do gotowania.

Julia Alekseeva, projektantka, dekoratorka, dyrektor studia JulyAlex Projektowanie i dekoracja wnętrz:

- Instalacja narożnej kuchni sprawi, że pokój będzie bardziej kwadratowy. Jeśli w ścianie końcowej znajduje się okno, należy wcześniej pomyśleć o przenoszeniu baterii, a następnie można umieścić nie tylko otwarte półki pod blatem stołu. Obszar roboczy z umywalką dobrze wygląda przy oknie, a instalacja zmywarki lub pralki w tym miejscu zwiększy powierzchnię roboczą. Tak zaprojektowana przestrzeń okna lepiej układa się za pomocą pojedynczego blatu, a wtedy będzie postrzegana jako jedna strefa.

facebook.com/JulyAlexInteriors

3) Układ dwurzędowyco dziwne, ma również prawo istnieć w wąskich kuchniach, ale tylko pod warunkiem, że między rzędami pozostanie co najmniej jeden metr. Ale, jak rozumiesz, dla zbyt wąskich przestrzeni taki sposób układania mebli jest niedopuszczalny. Jeśli szerokość pozwala, możesz zatrzymać się na tym układzie, stół w tym samym czasie najlepiej umieścić w oknie.

4) Układ w kształcie litery U - pożądana, ale nie zawsze możliwa opcja. W tym przypadku, tak jak w poprzednim, konieczne jest, aby wolna przestrzeń między równoległymi rzędami mebli wynosiła co najmniej jeden metr. A przy dużej ilości dodatkowej powierzchni użytkowej najprawdopodobniej będziesz musiał opuścić jadalnię w kuchni i przenieść ją do innego pokoju.

Elena Koroleva, projektantka i założycielka firmy Leo:

- Kompetentny układ w przypadku wąskiej kuchni powinien być bardzo zwarty i ergonomiczny. Ważne jest, aby pamiętać, że zestaw kuchenny w kształcie litery U zajmuje maksymalną ilość miejsca, w przeciwieństwie do innych opcji. Układ dwurzędowy jest dopuszczalny tylko wtedy, gdy między rzędami pozostanie co najmniej 90 centymetrów.

Jesteśmy zdeterminowani gamą kolorów

Oczywiście, w małych i nawet węższych pomieszczeniach najlepszym rozwiązaniem byłoby białe z rozsądnym dodatkiem tonów akcentowych, takich jak niebieski lub jasnozielony. Ale użycie jasnych i ciepłych kolorów doprowadzi do wyraźnego rozgraniczenia granic, aw konsekwencji do ograniczenia przestrzeni. Jednocześnie niemożliwe jest wykonanie całej kuchni tylko w białych odcieniach, silne zacieranie granic może prowadzić do dezorientacji.

Jeśli nie możesz odmówić nasycenia ciemnych cieni i uznać za swój obowiązek znalezienie ich w swojej kuchni, w żadnym wypadku nie używaj ich w górnej części pokoju. Dozwolona jest ciemna podłoga i odległość do poziomu blatu, ale wszystko powyżej i na poziomie oczu powinno być wykonane w chłodnych, jasnych kolorach. W przeciwnym razie ryzykujesz wizualnie utrudnienie dostępnej przestrzeni, co w naszej sytuacji jest całkowicie niedopuszczalne.

Julia Alekseeva, projektantka, dekoratorka, dyrektor studia JulyAlex Projektowanie i dekoracja wnętrz:

- Aby doprowadzić kuchnię do kształtu kwadratu, można zastosować prostą technikę projektowania - ułożyć ściany wzdłużne i poprzeczne w różnych kolorach. Spróbuj wybrać wąskie powierzchnie końcowe z ciemniejszym kolorem lub imitacją muru (jeśli odpowiada to ogólnemu stylowi mieszkania).

facebook.com/JulyAlexInteriors

Elena Koroleva, projektantka i założycielka firmy Leo:

- Wizualna ekspansja wąskiej kuchni pomoże w uzyskaniu właściwego wyboru koloru mebli, ścian, sufitu, a nawet fartucha. Preferowane są jasne odcienie. Jeśli nadal chcesz dodać kolor, wtedy nacisk można położyć na niższe meble lub osobno na fartuch, co nie spowoduje efektu bałaganu.

Nie zapominaj o świetle

Jeśli twoja kuchnia ma okno lub nawet okno - to po prostu świetnie! W żadnym wypadku nie należy blokować ich grubych zasłon i nie zaśmiecać wysokimi kwiatami i innymi przedmiotami. Światło powinno płynąć swobodnie, ponieważ jasna kuchnia będzie wyglądać przestronnie i jasno.

Jednocześnie nie zapominamy o sztucznym świetle, ponieważ nawet w ciągu dnia czasami konieczne jest włączenie światła. Oświetlenie powierzchni roboczej jest jednym z najważniejszych niuansów organizacji oświetlenia, więc idealnym rozwiązaniem byłoby zainstalowanie małych lamp bezpośrednio w szafkach wiszących na całym ich obwodzie.

I jeszcze jedno: jeśli twoja kuchnia jest wąska, ale ma wysokie sufity, w żadnym wypadku nie montuj żyrandola blisko sufitu - spowoduje to uczucie, jakbyś był w jakiejś piwnicy, gdzie widać światło na końcu tunelu. Opuść lampę tak nisko, jak to możliwe, o ile głowa nie przywiera.

Wybieramy meble

Trudno jest wybrać zestaw kuchenny na długą, wąską kuchnię, zwłaszcza gdy konieczne jest wybranie standardowych opcji. Dlatego sensowne jest wykonanie mebli na zamówienie. I niech będzie droższy, ale będziesz mógł wziąć pod uwagę szczególne cechy swojego planowania, które pozwolą zmaksymalizować każdy zakątek przestrzeni. A jeśli kuchnia nie jest wykonywana przez pół roku, to cel uświęca środki.

Więc wybierając kuchnię na zamówienie, powinieneś rozważyć kilka punktów. Górne szuflady powinny być w jasnym kolorze, chociaż można użyć przezroczystych lub przezroczystych drzwi, co jest jeszcze lepsze. Wbuduj stoły składane i ustaw liczniki prętów, ponieważ są to wielofunkcyjne rozwiązania, które rozszerzają powierzchnię roboczą. Te przedmioty można zamówić ze szkła, które wizualnie rozszerzy małą kuchnię.

Elena Koroleva, projektantka i założycielka firmy Leo:

- Jeśli chodzi o meble, ratunkiem będą drzwi jednostki kuchennej, która otwiera się do góry, a także szafy, które nie będą przeszkadzać w ruchu. Niewątpliwie warto skorzystać z obszaru roboczego wzdłuż okna, w którym można urządzić umywalkę, zmywarkę lub pralkę z dodatkową powierzchnią roboczą. Zamiast tradycyjnych stołów jadalnych lepiej jest użyć stołu do transformacji, blatu przesuwnego lub blatu barowego. Jako alternatywa dla półki w szafie, można powiesić składany stolik, który nie przeszkadza gospodyni podczas gotowania.

Julia Alekseeva, projektantka, dekoratorka, dyrektor studia JulyAlex Projektowanie i dekoracja wnętrz:

- Wybierając meble do wąskiej kuchni, dawaj pierwszeństwo tym modelom, które są w stanie nadać pomieszczeniu poczucie przestronności. Zwięzłość projektu, minimalny wystrój, proste kształty, błyszczące powierzchnie odblaskowe - wszystko to pomoże Ci poradzić sobie z zadaniem.

Zaleca się stosowanie pastelowych odcieni zimnych odcieni (beżowy, oliwkowy, ledwo wyczuwalny szary, miękki niebieski), tworząc uczucie lekkości i nieważkości. Jednak mała plamka ciepłych tonów (blat z naturalnego drewna) będzie tutaj bardzo odpowiednia i sprawi, że przestrzeń będzie wygodniejsza. Czasami gra kontrastu działa idealnie, gdy fasady górnych modułów są lekkie, a dla dolnych szafek wybierane są bardziej nasycone kolory.

facebook.com/JulyAlexInteriors

Zdejmujemy górne szafki

Jeśli chcesz zrobić małą, wąską kuchnię bardziej przestronną i przestronną - powinieneś pomyśleć o wymianie kilku szafek górnych na otwarte półki i półki. Oczywiście, nikt nie oferuje całkowitego ich usunięcia, możesz wyjść z kilkoma szafkami ze szklanymi drzwiami.

Taki krok zapewni Twojej kuchni łatwość widzenia i szybki dostęp do obiektów, bez konieczności otwierania i zamykania drzwi za każdym razem. Ponadto tło półek można ozdobić w interesujący, jasny sposób.

Jeszcze kilka wskazówek dotyczących wąskich kuchni:

  1. Podłoga (dachówka, parkiet lub laminat) lepiej układa się po przekątnej, aby stworzyć wrażenie dodatkowej przestrzeni. Inną opcją jest umieszczenie go równolegle do wąskiej ściany.
  2. Aby nieco „obniżyć” wysoki sufit w wąskiej kuchni, wybierz dla niego nie biały kolor farby, ale miękki beż lub jasnoszary.
  3. Dość ważny punkt - obecność naturalnego światła. Im więcej będzie, tym bardziej przestronna i przestronna będzie Twoja kuchnia, więc zrezygnuj z grubych zasłon na rzecz lekkich prześwitujących zasłon, żaluzji lub rzymskich zasłon.
  4. Do wąskiej kuchni idealnie nadają się przejrzyste meble. Plastikowe krzesła lub szklany stolik rozpadną się w przestrzeni i będą całkowicie niewidoczne - to z kolei pomoże wizualnie rozszerzyć pomieszczenie.
  5. Nie zapominaj o lustrze i powierzchniach odblaskowych, które dzięki swojej grze iluzji łatwo dodadzą ci pożądanej szerokości (choć nie w rzeczywistości, tylko wizualnie, ale nadal). Lustro można umieścić naprzeciwko zestawu słuchawkowego, obok jadalni lub nawet na suficie.

Małe i wąskie balkony: co robić, co obracać i jak dekorować

Centrum gotowania kuchni w duchu nadmorskich miast Włoch

Loading...