Porady i pomysły

Skąd czerpać inspirację: wnętrza muzeum „Gorki Leninsky” oczami projektanta

Parafrazując dobrze znane wyrażenie, można powiedzieć, że wszystko, co modne, jest zapomnianym klasykiem. Dlatego w poszukiwaniu nowych pomysłów projektanci i architekci często sięgają po antyki. Projektantka Sofia Todorovskaya odwiedziła muzeum w Gorki i opowiedziała, jak te wnętrza są tak atrakcyjne.

Czy zastanawiałeś się kiedyś, skąd czerpią inspirację architekci i projektanci? W profesjonalnych czasopismach, pracach kolegów, dziełach sztuki, na ulicy - każdy ma własną odpowiedź.

Ale czasami przeszłość nie może zainspirować gorzej niż wyżej: na przykład wnętrza posiadłości Gorki pod Moskwą odwiedzane przez projektanta Sofia Todorovskaya. Chętnie podzieliła się z nami swoimi wrażeniami, aw tym artykule przedstawiamy jej raport.

Sofia Todorovskaya, projektantka wnętrz

Ukończyła wydział projektowania środowiska architektonicznego w Moskiewskim Instytucie Architektonicznym, pracuje jako projektant wnętrz od 1999 roku. Zaangażowany w projektowanie wnętrz prywatnych i publicznych, dekoracji i projektowania tkanin.

facebook.com/todorovskayadesign

- Niedawno odwiedziłem posiadłość „Gorki” z wycieczką „Dziedzictwo Fiodora Osipowicza Szekhtel” i chcę podzielić się z wami wrażeniami, drodzy czytelnicy. Po pierwsze, trochę historii. Osiedle powstało w ostatnim ćwierćwieczu XVIII wieku, kiedy majątek ziemski M. Naumovej został przekazany M. Saviorlevie, który wybudował ceglany kompleks mieszkalny we wsi Wysokie Gorki i założył regularny ogród. Na przełomie XVIII i XIX wieku własność przeszła na rodzinę Durasowów, a budynek majątku trwał nadal. Zespół architektoniczny, stworzony zgodnie z kanonami klasycyzmu, został zasadniczo zachowany i otrzymał osiowy symetryczny układ.

W połowie XIX wieku posiadłość była własnością generała A. Pisareva, a po 1861 roku majątek przeszedł na hodowcę koni N. Sushkina, który był jej właścicielem do końca lat 80. XIX wieku. Rozpoczęty i spustoszony został przejęty przez producenta A. Prokofiewa, który podjął się jej odbudowy. Kiedy został odnowiony dom z budynkami gospodarczymi, park został wyczyszczony i położono sad jabłkowy.

Później majątek był własnością właściciela ropy S. Shibaev, z którego przeszła do braci Gerasimov. Później, sprzedając, poprosili o bardzo dużą część majątku, która przeraziła wielu kupujących, ale Zinaida Morozova, która chciała kupić nieruchomość, kupiła dom i ziemię bez negocjacji. Wraz z nią na osiedlu w latach 1909-1914 rozpoczęto budowę, która nadała całemu zespołowi architektonicznemu nowy wygląd.

7 drewnianych elementów - meble w stylu loftów z rosyjskiego warsztatu

Skrzypek na dachu: strych muzyka

Architekt Fiodor Osipowicz Szekhtel został zatrudniony do rekonstrukcji zespołu architektonicznego w Gorkach. Przede wszystkim przebudowywany jest główny dom: architekt zniszczył klasyczny apartament wnętrz, przeniósł główne wejście do domu z centralnej części na tyłek i przymocował do niego werandę. Po przeciwnej stronie w wzniesionym aneksie znajdował się ogród zimowy.

Główna fasada została ozdobiona uroczystym jońskim portykiem, elewacją ogrodową - elegancką loggią z balkonem. W elewacje wprowadzono płaskorzeźby sztukatorskie. Rzeźby symbolizowały bogactwo, bogactwo, szczęście i dobrobyt rodziny. Duże sztukaterie po wschodniej i północnej stronie budynku zostały zaprojektowane tak, aby opowiedzieć historię miłosną potężnego wojownika, stłumionego przez piękną i delikatną kobietę. To w istocie było alegorycznie przekazywane przez historię właścicieli posiadłości.

Nasza opinia:

- Ciekawe, że taka konstrukcja sufitu po dziesięcioleciach w ogóle nie straciła na znaczeniu. Dokładnie ten sam projekt - żyrandol pośrodku i symetryczne tynki na obwodzie - często spotykamy się w nowoczesnych wnętrzach, zwłaszcza w stylu klasycznym lub neoklasycznym.

Shekhtel otrzymał polecenie zorganizowania wnętrza głównego budynku. Meble, które znajdowały się na terenie posiadłości, powstały głównie w latach 90. XIX wieku w rezydencji przy Spiridonovka, a następnie, po sprzedaży domu Ryabushinsky'emu w 1910 roku, właściciel został przetransportowany do Gorkiego. Zestaw żyrandoli wykonano oczywiście według rysunków Shechtela specjalnie dla tego dworu.

Wnętrza, jak również wygląd architektoniczny budynków, zostały urządzone w stylu neoklasycznym i nowoczesnym. Dekoracja wykorzystywała meble i sztukę dekoracyjną z przełomu XIX i XX wieku, choć zachowały się bardziej starożytne przedmioty, prawdopodobnie od pierwszych właścicieli posiadłości.

Najbardziej uderzającą rzeczą we wnętrzach tego dworku jest to, że nawet jeśli zostały one stworzone ponad 100 lat temu, nie straciły swojej nowości i znaczenia, a nawet teraz mogą ozdobić każdy wiejski dom. W otoczeniu osiedla wszystko jest przemyślane w najdrobniejszych szczegółach: od aranżacji mebli po liczne dekoracje. Pokoje dzienne, jadalnie, sypialnie, sale lekcyjne, łazienki i inne pokoje są wspólnie dekorowane przez panią domu Zinęę Morozową i architekta Fedora Shekhtela.

Nasza opinia:

- Zwróć uwagę na kolorystykę biura. Wydaje się, że architekt w XIX wieku przewidział gorący trend ostatnich lat - kolor koniakowy we wnętrzu. Znajduje się w innych pomieszczeniach osiedla, głównie w zestawach drewnianych mebli.

Szczegóły dekoracji są imponujące: stiukowe listwy i obrazy na suficie, ażurowe lampy, klamki, zawiłe krany w łazienkach, czubki barana w kształcie głowy barana, tekstylia i wiele innych. Wszystkie pozwalają nam wyobrazić sobie, jak kiedyś żyli ludzie z wyższej klasy z innej epoki.

Do tej pory architektura domu, jego wnętrza i cała dekoracja ekscytują i inspirują nas, projektantów i architektów, do tworzenia nowoczesnych wnętrz mieszkalnych w stylu neoklasycznym i nowoczesnym.

Nasza opinia:

„Wnętrza posiadłości Gorki trafiły do ​​nas w tak dobrym stanie dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności: po rewolucji Lenin mieszkał i pracował tutaj, więc majątek nie został splądrowany jak wielu innych. Po śmierci przywódcy miejsce to stało się pomnikiem, dzięki czemu ponownie zachowano nienaruszone wnętrza.

Zdjęcia Sofia Todorovskaya.

Obejrzyj film: SKĄD CZERPAĆ INSPIRACJĘ? Odpowiedź na odwieczne pytanie (Styczeń 2020).

Loading...