Porady i pomysły

Jak samodzielnie wykonać projekt mieszkania

Jak stworzyć dla siebie projekt mieszkania i który program najlepiej wykorzystać? Mamy odpowiedzi na te pytania.

Po zakupie mieszkania nie wszyscy są skłonni zapłacić ryczałt za usługi projektanta. I nadal chcę tworzyć własną atmosferę. Wiele rodzin rozpoczyna samodzielne naprawy: przyklej tapetę, kup meble, które im się podobają i spróbuj szybciej zakończyć proces.

Niewielu ludzi podejmuje się projektu projektowego, wydaje się to zbyt skomplikowane. Ale ze świadomym podejściem możesz poradzić sobie z tym zadaniem bez pomocy specjalistów.

Iwan Wasiljew z Kostanay, wraz z żoną, stworzyli dwupokojowe studio z niewygodnym układem 70 metrów, z którego zawsze jest przyjemność wrócić. Opowiada, jak to zrobił, i udziela porad tym, którzy postanowili zrobić projekt mieszkania własnymi rękami.

- Zrealizuj swoje cele i cele - główna rada przed rozpoczęciem eposu zwanego naprawą. Chęć „zrobienia piękna” jest wspaniała, ale nie można daleko iść za inspiracją bez jasnego planu.

Zacznij od odpowiedzi na podstawowe pytania - jak chcesz mieszkać w nowym mieszkaniu? Czy zamierzasz często zapraszać gości? Czy planujesz mieć dzieci w najbliższej przyszłości? Jakie masz nawyki, hobby? Dzięki zrozumieniu typowych zadań możesz przejść do zadań prywatnych.

Po tym musisz zrozumieć, że mieszkanie ci nie odpowiada.

Na przykład byliśmy niezadowoleni z długiej, ale małej kuchni. To skłoniło nas do podjęcia decyzji o rozbiórce ściany i stworzeniu studia. Po tej decyzji zaczęli myśleć, jak i gdzie zlokalizować kuchenkę gazową i kaptur. Trudno było przeprowadzić rurę wentylacyjną wzdłuż ściany, więc odmówiliśmy użycia kuchenki gazowej i postanowiliśmy skorzystać z płyty grzejnej. Podobny łańcuch decyzji stopniowo ewoluował w innych obszarach pokoju.

Druga ważna wskazówka: pamiętaj, że nie jesteś profesjonalistą w tej dziedzinie. Arogancja amatora może wyrządzić krzywdę. Nie podejmuj zbyt szybkich decyzji. Zmierz wszystko kilka razy. Profesjonalista ma bystre oko, wystarczy mu wiedzieć, ile centymetrów dzieli stół od ściany, i zrozumie, czy to wystarczy na przejście. Pomysły zwykłych ludzi na temat pół metra mogą się znacznie różnić.

Wybierz Planoplan dla swoich pomysłów

Niedopuszczalne jest wykorzystywanie pięknych zdjęć wnętrz jako wizualizacji, twoje mieszkanie jest inne, a na pewno nie będziesz miał wystarczających umiejętności, aby dostosować projekt innej osoby do swojej przestrzeni. Na planie można narysować schemat aranżacji mebli ołówkiem, ale nie da to pożądanego poziomu prezentacji.

Na początku tak właśnie zrobiliśmy - narysowaliśmy plan mieszkania na papierze, następnie pomalowaliśmy kredą bezpośrednio na ścianach i na podłodze, myliśmy i przenosiliśmy linie dziesiątki razy iw końcu nie uzyskaliśmy pełnego obrazu. Następnie postanowili znaleźć specjalny program do planowania 3D. Wielu unika usług wizualizacji 3D, przerażonych złożonym zestawem funkcji i myślą, że są tworzone wyłącznie dla profesjonalistów. To nie jest takie straszne. Wiele programów od dawna zostało napisanych dla szerokiego grona odbiorców, z dostępnymi instrukcjami i przejrzystymi opcjami.

Wybrałem ”Planoplan ” - jest darmowy i, co było dla mnie ważne, pozwala pracować w chmurze. Korzystając z funkcji programu, stopniowo budowałem ściany - ładowałem układ mieszkania i budowałem wszystkie partycje według proporcji. Potem wyjął ścianę między niewygodną kuchnią a pokojem i zaczął eksperymentować z dekoracją. Tak więc krok po kroku narodziło się przyszłe wnętrze.

Zacznij od najważniejszych pytań.

Jakimi kolorami będą zasłony i meble w kuchni - kwestie, które chcesz rozwiązać przede wszystkim. Ale nadal musisz zacząć od innego. Zdecyduj, gdzie umieścić źródła światła, piec, podstawowe urządzenia gospodarstwa domowego. Zrozum, gdzie i na jakim poziomie znajdować się będą gniazda i przełączniki. Te „podstawowe obiekty” definiują całą koncepcję wyposażenia i dekoracji. W moim wirtualnym projekcie przedstawiłem przede wszystkim te warunki. Potem przemyślał resztę.

Na przykład moja żona i ja zdecydowaliśmy, że potrzebujemy projektora. Nie oglądamy kanałów lotniczych, dlatego telewizor jest dla nas bez znaczenia, ale chcielibyśmy oglądać film na dużym ekranie. Pomyśleliśmy, obliczyliśmy odległość od ściany do projektora, więc określiliśmy rozmiar ekranu na ścianie. Już pod nim zaplanowaliśmy konkretny obszar, zapewniliśmy miejsce na piedestał i zrozumieliśmy, jak i gdzie powinny znajdować się gniazda głośnikowe.

Po każdym umieszczeniu nowego obiektu „chodziliśmy” po pokoju (w „Planoplane ” możliwe jest wykonanie trasy 3D) i sprawdzenie, które przewody i dokąd pójdą, gdzie powinny być ukryte. Zrozumieliśmy więc, czy byłoby to dla nas naprawdę wygodne.

Naprawiamy mieszkanie zgodnie z naszym własnym projektem!

Sieciowe oczy rozpraszają się od przykładów eleganckich wnętrz. Ale nie ulegaj pokusie. Nie radzę brać próbki gotowego projektu cudzego mieszkania. Bez umiejętności zawodowych nie możesz zrobić tego w ten sam sposób, a wynik może być frustrujący.

Lepiej zobaczyć przykłady tylko dla inspiracji. Zobacz możliwie jak najbliżej rozwiązań pokojowych, zwróć uwagę na kombinację kolorów, mebli, używanych części. Stopniowo będziesz mieć własną koncepcję.

Po długim monitorowaniu zdjęć zdaliśmy sobie sprawę, że lubimy styl skandynawski, nowoczesne i loft są ładne. Jednocześnie nie staraliśmy się ściśle utrzymywać stylu jednego kierunku, ale wzięliśmy dla siebie pomysły dotyczące materiałów dekoracyjnych, projektowania różnych stref, mebli i natychmiast wypróbowaliśmy je ”Planoplane ”.

Aby rozpocząć, wybierz podstawowy kolor ścian. Natychmiast odetnij jasne kombinacje, chcieliśmy spokojnych tonów. Dlatego zatrzymaliśmy się w umiarkowanych odcieniach niebieskiego, żółtego i różowego. Wybrano meble „zastępując” różne opcje z katalogu programu. Jadalnia miała być nieco wizualnie oddzielona - w dwóch kliknięciach położyłem ceglane wykończenie, podobało mi się. Potem powołany do życia.

Kupujemy materiały i nie spieszymy się

Inspirując się naprawą, chcę szybko zacząć wędrować po działach budowlanych i kupować wszystko, co lubisz. Zatrzymaj swój pośpiech. Musisz iść na zakupy do materiałów z jasnym planem - czego potrzebujesz, w jakiej ilości, gdzie zostanie zakupiony i za jaką cenę. W przeciwnym razie ryzykujesz życie w mieszkaniu z tapetą, co nie wystarczy i tego samego nie można znaleźć.

Główną radą jest pomiar powierzchni i obliczenie ilości materiałów. Zrobiłem to w programie. Klikając na wybrane obszary podłogi lub ścian, można zobaczyć ich oryginalne wymiary. Dla niezawodności sprawdziłem dokładność tych pomiarów, przechodząc przez miarę taśmy, wymiary są takie same. Marka i cena konkretnego materiału użytego w projekcie projektowym mogą być rozpoznane w „Planoplane ”. Pomnożona przez cenę za metr kwadratowy, otrzymała koszt wykończenia. Później dowiedziałem się, że oszacowanie można utrzymać w programie. Jest znacznie szybszy i wygodniejszy.

Bądź przygotowany na niespodziewane sytuacje.

Trudno nawet profesjonalistom przewidzieć wszystko, ale nowicjusz nie może uniknąć niespodzianek. Konieczne jest przewidywanie i nie panikowanie, gdy trzeba odejść od projektu.

Dla nas taką niespodzianką był kolor ściany na korytarzu. Zgodnie z naszym pomysłem powinien być niebieski. Ale po nałożeniu płynnej tapety pojawiły się na niej żółte plamki - wynik wady płyty kartonowo-gipsowej. Musiałem szukać nowych rozwiązań: próbowaliśmy zastąpić inne materiały w programie, podobała mi się wersja z laminatem na ścianie. Nagle, ale okazało się to całkiem miłe.

Nie zawsze można było kupić konkretne meble i elementy dekoracyjne. Na przykład kanapa została kupiona nie z projektu, ale podobnie. Okazało się, że trudno znaleźć europejskie lampy w naszym mieście, ale szybko zamówiliśmy te, których potrzebujesz na AliExpress. Ogólnie wszystko okazało się mniej więcej takie, jak planowaliśmy. Kochamy nasze mieszkanie i zawsze wracamy do domu z przyjemnością.

Chcesz coś zmienić? Jest możliwe. Oczywiście błędem jest twierdzenie, że zrobiliśmy wszystko doskonale. To było pierwsze doświadczenie. Teraz widzę pewne rzeczy, które można naprawić.

  • Lada barowa była warta wyrobienia z mebli, a nie solidnego. Dałoby to więcej powietrza i funkcjonalności w tym obszarze.
  • Warto było wcześniej zastanowić się nad przewodami niskiego napięcia - kablem internetowym, lampami zewnętrznymi, głośnikami. Zaraz po naprawie musieliśmy ją odnowić, aby ukryć przewody pod cokołem.
  • Jeśli wszystkie gniazda są umieszczone 30 cm od podłogi i trzeba się za każdym razem zginać, aby włączyć na przykład odkurzacz, nie jest to zbyt wygodne. Jedno lub dwa gniazda powinny być wykonane na poziomie talii.

Teraz zaczęliśmy naprawiać sypialnię, aw nowym projekcie projektowym starałem się wziąć pod uwagę wcześniejsze doświadczenia i poprawić wszystkie błędy.

Jak stworzyć designerską łazienkę w 5 krokach

Nowoczesny styl w architekturze prywatnego domu

Obejrzyj film: PROJEKTOWANIE WNĘTRZA - I ETAP: UKŁAD FUNKCJONALNY (Październik 2019).

Loading...