Porady i pomysły

Florarium: jak to zrobić sam, jak go wypełnić i gdzie go umieścić

Florarium to mini-szklarnia w słoiku, butelce lub specjalnym akwarium. Brzmi dziwnie, ale uwierz mi, to jest bardzo piękne i prawdopodobnie będziesz chciał stworzyć coś podobnego dla siebie.

Uprawa roślin domowych jest przyjemnym, ale raczej prozaicznym zajęciem. Wiele glinianych garnków już wyostrzyło krawędź zębów, a zapach geranium powoduje uporczywe pragnienie opuszczenia pokoju. Dla fanów czegoś nowego przygotowaliśmy materiał o bardzo modnym sposobie dekorowania wnętrza żywą naturą - o florariach.

Nowa architektura florystyczna i krajobrazowa: masz szansę zasadzić drzewa w Moskwie

10 miejsc w mieszkaniu, gdzie lepiej nie umieszczać roślin

Co to jest florarium

Florarium, czyli terrarium dla roślin domowych, to szklana mini-szklarnia otwarta lub zamknięta. W zamkniętym mikroklimacie można bez trudu hodować bardzo kapryśne rośliny tropikalne.

Jak stworzyć florarium

Tworzenie florarium jest proste i bardzo interesujące. Najpierw musisz wybrać odpowiednie naczynie, roślinę, glebę, wystrój, znaleźć długie pęsety i poczekać na inspirację.

Z pewnością zechcesz zebrać własny ogród w banku, więc pomyśl z wyprzedzeniem, gdzie i jak będziesz - a raczej umieść je. Florarium można zawiesić, umieścić w łazience, zrobić kompozycję na parapecie lub nawet zainstalować na podłodze.

Oddzielna przyjemność - dziś naczynie do florarium można wykonać niezależnie w wyspecjalizowanych warsztatach przy użyciu szkła, lutownicy i folii miedzianej.

Najsłynniejsze florarium

David Latimer, inżynier elektryk z Cranley w Surrey w 1960 roku, z czystej ciekawości posadził cztery pędy Tradescantia w 40-litrowej butelce kwasu siarkowego. Niektóre gleby i cała kufel (0,12 litra) wody pozwoliły przetrwać tylko jednej sadzonce.

Po 12 latach David Latimer ponownie nalał Tradescantia. Oczywiście od dnia sadzenia korek butelki był szczelnie zamknięty. Jak możliwe jest życie w zamkniętej butelce? Wszystko jest proste - roślina tworzy swój własny mikroklimat, wystarczyłoby słabe nawadnianie, aby stworzyć pełny cykl przepływu płynu, a nawet bakterie w glebie, a raczej dwutlenek węgla, które uwalniają, pomagają tradycjom żyć.

Nie oczekując niczego od eksperymentu, inżynier elektryk udowodnił, że rośliny Ziemi mogą żyć w kosmosie.

Florarium we wnętrzu

Obejrzyj film: Jak nauczyć się zrobić Las w słoiku Florarium?DIY (Styczeń 2020).

Loading...