Porady i pomysły

Najnowszy i nieoczekiwany trend: spalone drewno

Jak inaczej przetworzyć drzewo, żeby wszyscy wstrzymali oddech? Spal to!

Współczesny rynek materiałów budowlanych oferuje konsumentom różnorodne tekstury i formy do aranżacji przestrzeni i tworzenia najbardziej komfortowych warunków życia. Jednocześnie przyjazne dla środowiska materiały w budownictwie i dekoracji to trend, który nie tylko zyskuje uznanie ze względu na modę, ale ma również wiele argumentów na swoją korzyść.

Spalone drewno nie jest wyjątkiem, jego żywe ciepło sprawia, że ​​zarówno wnętrze, jak i krajobraz są niezwykle wygodne i harmonijne.

Nie mogliśmy przejść tak niesamowitego materiału budowlanego i dlatego zdecydowaliśmy się porozmawiać z jednym z pierwszych producentów spalonego drewna w naszym kraju. Sergey Kosarev, przedstawiciel handlowy Opalenizna.

- Sergey, powiedz mi, w jakich obszarach używają pieczonego drzewa?

„Teraz nasze produkty podbijają krajowy rynek materiałów budowlanych i są coraz częściej wykorzystywane przez projektantów i architektów w budownictwie i renowacji, do dekoracji wnętrz i na zewnątrz. Spalone drewno jako materiał budowlany balansuje teraz na granicy mody i ekskluzywności. Z jednej strony nie tyle wiadomo o technologii, z drugiej strony projektanci i dekoratorzy już „próbowali” tego materiału i coraz częściej go używają.

- Skąd pochodzi ta technologia? Gdzie go po raz pierwszy zobaczyłeś?

- Technologia jest używana od XVIII wieku. Odniesienia do spalonego drewna znajdują się w historii budowy i dekoracji narodów ze wszystkich kontynentów. Na przykład w Japonii ta technologia nazywa się Shou-Sugi-Ban.

- Jaka jest istota twojej unikalnej technologii?

- Na początek warto zauważyć, że gruntownie przerobiliśmy tradycyjną technologię i przenieśliśmy ją na skalę przemysłową. Bezpośrednia obróbka drewna odbywa się w sposób otwarty, zarówno przy użyciu specjalnego sprzętu, jak i bez niego. Niezależnie od tego, czy drzewo pali się samodzielnie, czy proces wykorzystuje specjalny sprzęt, master i tak utrzymuje czas przetwarzania. Tak więc rysunek jest zawsze wyjątkowy. W końcowym etapie, po usunięciu spalonej warstwy, pojawia się ten obraz. W końcowych deskach są pokryte olejami. Moim zdaniem głównym dziedzictwem czasów, które udało nam się zachować, jest tradycja pracy fizycznej.

- Jak zmieniają się cechy drewna po przetworzeniu?

- Drewno spalone znacznie różni się właściwościami od drewna poddanego obróbce, na przykład przy użyciu lakieru. To niesamowite, jak ogień może zniszczyć drewno, więc w zręcznych rękach może nadać mu całkowicie unikalne właściwości.
Po pierwsze, to oczywiście wygląd. Tekstura drzewa jest pokazana maksymalnie, a wygląd materiału zmienia się tak bardzo, że nawet ekspert nie będzie nazywał gatunków drzew. Oznacza to, że niezależnie od kosztu surowców, wynik po przetworzeniu będzie doskonały.
Po drugie, przyjazność dla środowiska - bez udziału odczynników chemicznych tworzymy materiał, którego wytrzymałość i trwałość wzrasta wielokrotnie. Jak wspomniano powyżej, jedynym narzędziem, które pomaga nam w tym, jest ogień.
Po trzecie, niska przewodność cieplna - właściciele domów z wentylowaną fasadą z pieczonego drewna świętują całoroczną komfortową temperaturę wewnątrz.
Nie powinniśmy zapominać o trwałości drewna impregnowanego ogniowo przed negatywnymi wpływami organicznymi - pleśnią, owadami, mikroorganizmami.

- Czy oprócz czerni są inne odcienie spalonego drewna?

- Oczywiście spalone drewno może mieć masę kwiatów, a nie tylko czarne. W jednym przykładzie wykonania końcowy produkt może być nawet biały! Aby uzyskać maksymalny efekt dekoracyjny na drewnie, oleje do wykańczania są przyciemniane i uzyskiwane są różne odcienie kolorów: od pełnego spektrum naturalnych „drzewnych” odcieni po dowolne kolory z fantazji.

- Gdzie polecasz używanie takiego drzewa? Dla kogo jest Twój produkt?

- Wykorzystanie takiego drewna jest bardzo zróżnicowane: od dekoracji zewnętrznej i wewnętrznej (płyty o różnych profilach, belki dekoracyjne, panele dekoracyjne itp.) Do zastosowania w produkcji artykułów dekoracyjnych, wnętrz, mebli, a także w projektowaniu krajobrazu. Dlatego jako pierwsi w Rosji opanowaliśmy technologię produkcji różnych produktów z drewna pieczonego.
Nasz produkt jest przeznaczony dla tych, którzy są zmęczeni stemplowaną przestrzenią i wzorzystymi decyzjami, którzy cenią indywidualność, przyjazność dla środowiska i kreatywność. Pracujemy dla tych, którzy nie boją się podkreślać swojej indywidualności!

Obejrzyj film: Nowy internetowy trend może stanowić narzędzie tajnych służb! (Listopad 2019).

Loading...