Porady i pomysły

Sufit napinany: wszystkie plusy i minusy praktykujących projektantów

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele opcji projektowania sufitów, które nie są łatwe do zrozumienia. O tym, jakie zalety i wady mają sufity napinane, zapytaliśmy praktykujących projektantów wnętrz

Nowoczesne sufity napinane są konstrukcją składającą się ze spawanej folii PCV lub bezszwowej tkaniny, która jest zamontowana na specjalnym profilu z tworzywa sztucznego lub aluminium, zamocowanym na głównym suficie lub ścianach.

Najczęstszą opcją na rynku rosyjskim jest sufit PCV. Zalety takiego sufitu są oczywiste: elastyczne materiały mogą łatwo się rozciągać, co często nie pozwala na zalanie przez sąsiadów, podczas gdy konstrukcja pozwala na perfekcyjne wygładzenie sufitu bez dodatkowej pracy, a szeroka gama zapewnia wiele możliwości kreatywności.

Ale aby zrozumieć praktyczne niuanse stosowania sufitów napinanych, poprosiliśmy projektantów o radę. Stanisław Orekhov, Ekaterina Stepanova i Elena Tikhonova.

Sufity napinane: zalety

Proces instalowania sufitu napinanego jest dość prosty. Najpierw instalowany jest system zapinania (bagietka), a następnie dołączana jest folia PVC. Aby rozciągnąć folię, podgrzewa się ją do 70 stopni za pomocą specjalnego pistoletu.

Konstrukcja sufitów napinanych może być zakrzywiona i warstwowa. Istnieje wiele sposobów ozdabiania sufitów napinanych dekoracyjnie: wykorzystując metody drukowania zdjęć, tworząc efekt rozgwieżdżonego nieba, a także wykorzystując opcje wielokolorowego filmu.

Tak więc sufit napinany ma wiele pozytywnych cech:

  • łatwość instalacji;
  • estetyka i trwałość;
  • niezawodność, praktyczność, trwałość;
  • szeroki zakres;
  • wodoszczelność;
  • bezpieczeństwo

Ekaterina Stepanova, projektantka wnętrz:

- Główną zaletą sufitu napinanego jest łatwość instalacji. Jednocześnie istnieje ogromny wybór kolorów folii, które będą pasować do każdego wnętrza. Sufit napinany jest prawie zawsze w magazynie, jest niedrogi i może przybrać dowolną formę we wnętrzu.

Jak ozdobić sufit w łazience: 8 wspaniałych wskazówek

Kolorowy sufit: 15 inspirujących pomysłów

Elena Tikhonova, projektant wnętrz:

- Sufit napinany doskonale chroni przed wyciekiem, dzięki czemu możesz być spokojny w przypadku kosztownych napraw. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne, jeśli naprawa musi być wykonana tak szybko, jak to możliwe: pozwala nie ustawiać sufitu w przypadku jego krzywizny lub widocznych połączeń między płytami podłogowymi. Kolejna zaleta: możesz korzystać z wbudowanych świateł, które znacznie oszczędzają wysokość sufitu.

cameleondesign.ru

Wady sufitów napinanych

Ze wszystkimi pozytywnymi cechami sufitów podwieszanych istnieją pewne wady. Na przykład, tylko niektóre urządzenia mogą być instalowane w sufitach podwieszanych. Powinny mieć ograniczoną moc (nie więcej niż 40 W) i mieć izolację termiczną sufitu. W przeciwnym razie wokół świateł po chwili na suficie utworzą się plamy.

Sufity napinane są nieodłącznym efektem „zawalenia się”, gdy z powodu przeciągów folia jest przyciągana do sufitu. Dlatego jakość instalacji jest bardzo ważna.

Niezaprzeczalna zaleta sufitów napinanych - ocalenie od zalania przez sąsiadów - nadal prowadzi do jego wymiany. Niektóre rodzaje tkanin z sufitów napinanych pozwalają na przepływ wody, a po zatoce pozostają na nich plamy rdzy, które w każdym przypadku wymagają wymiany.

Ekaterina Stepanova, projektantka wnętrz:

- Wadami sufitu napinanego jest to, że niemożliwe jest przymocowanie do niego złożonych struktur sufitowych, nie jest to materiał przyjazny dla środowiska, a po przymocowaniu tworzy niezbyt estetyczne połączenie ze ścianą. Praktyczne niedogodności: obecnie nie ma na rynku dużych płócien filmów, więc nie można zamówić sufitu napinanego na dużej powierzchni, aby nie było widać połączeń na płótnie.

yes-designs.ru

Niektórzy projektanci zazwyczaj odmawiają stosowania sufitów napinanych, zwracając uwagę tylko na oryginalne wersje ich użycia.

Stanislav Orekhov, projektant wnętrz:

- Wielokolorowy sufit napinany staje się już wzornictwem. Racjonalne jest stosowanie tylko matowego białego rozciągliwego sufitu, aby uniknąć wyrównywania powierzchni tynkiem. Jednak jednym z bardzo interesujących sposobów jest: wspaniały efekt tworzy matowy sufit stretch z ukrytym oświetleniem. Tworzy iluzję światła dziennego, wygląda bardzo stylowo i wysokiej jakości. W jednym z ostatnich projektów rejestracji domu wiejskiego skorzystaliśmy z tej techniki.

Sufit napinany: co wybrać

Patrząc na sufit: cztery pomysły na wystrój

Jednak to, co wybrać, zależy od Ciebie. Na koniec kilka praktycznych wskazówek.

  1. Przy wyborze pomiędzy PVC a tkaniną należy zauważyć, że tkanina poliestrowa jest droższa. Jest jednak mocniejszy niż folia PVC i jest materiałem przyjaznym dla środowiska.
  2. Tylko folia PCV uchroni Cię przed zalaniem. Tkanina przechodzi przez wodę.
  3. Zwróć uwagę na kompetencje instalacji sufitu napinanego, ponieważ często wszystkie wady powstają z powodu niedbałego wykonania pracy.

Loading...