Apartamenty i domy

Sam z naturą: minimalistyczny dom w Szkocji

Ten dom jest jak na skraju świata. Łączy się z niesamowitą scenerią Szkocji. I wygląda na to, że to kolejne wzgórze na nierównym terenie.

Dom, którego dzisiaj nie mogliśmy przejść, znajduje się na jednej z największych wysp Szkocji. Region słynie z zielonych wzgórz i czystych jezior. Jego krajobraz jest otwarty, nie ma tu wysokich drzew. Pod wieloma względami wynika to z architektonicznego rozwiązania domu.

Projekt został opracowany przez biuro Architekci Dualchas. Dom został stworzony dla pary, która przez wiele lat odpoczywała na Wyspie Skye. Bardzo lubią to szczególne miejsce z pięknymi krajobrazami, nieprzewidywalną pogodą i zawsze świeżym powietrzem.

Aby ułatwić architektom pracę nad projektem, klienci przynieśli zdjęcia swojego głównego domu, wykonane w stylu minimalizmu. Zostawili też płytę CD z ulubioną muzyką - dla inspiracji.

Dzięki otwartej przestrzeni architekci zdołali zaprojektować panoramiczne przeszklenia z trzech stron. Tak więc z domu można podziwiać wspaniałą scenerię.

Główną recepcją, na której opiera się koncepcja całego wnętrza, jest maksimum naturalnego światła. Rano światło słoneczne wypełnia kuchnię, taras i jadalnię, budząc dom ze snu i wypełniając go ciepłem. Dobrym początkiem dnia jest cieszyć się wschodem słońca nad filiżanką herbaty. Drugi taras i sypialnia to pokoje, w których najlepiej oglądać zachód słońca.

Dom składa się z dwóch części i ma schodkową konstrukcję, co wynika z nierównego krajobrazu. Na 200 metrach znajduje się sypialnia, salon, kuchnia, jadalnia, łazienka z prysznicem, pomieszczenie gospodarcze i dwa tarasy.

Wystrój wnętrz jest minimalistyczny. Nie odwraca uwagi od głównej rzeczy - od krajobrazów. Z ich piękna bierze oddech. Struktura jest wykonana w prostych i bezpośrednich formach i pokryta drewnem (modrzew). Wnętrze domu jest przestronne i jasne.

Lokalna atmosfera odpoczywa. Można sobie wyobrazić, jak gospodarze, wygodnie siedząc na dużej skórzanej sofie, oglądają stada ptaków lecących nad przezroczystą powierzchnią jeziora.

Rolę oświetlenia głównego pełnią reflektory punktowe. Jadalnia wyróżnia się luksusowymi wiszącymi żyrandolami.

Białe ściany i przezroczyste meble działają, aby rozszerzyć przestrzeń i nadać wnętrzu dodatkową lekkość. Nie przeszkadzają w przenikaniu światła przez panoramiczne okna, aby wypełnić przestrzeń powietrzem.

Połączenie szkła, drewna i ceramiki wygląda bardzo nowocześnie i stylowo. Dywan w salonie z drzemką naśladującą zieloną trawę przypomina naturalny krajobraz widziany z okna.

Wszystkie te szczegóły harmonijnie łączyły się w jedno wnętrze, tworząc holistyczną przestrzeń połączoną z naturą. Mieszkając przez kilka dni w tak niebiańskim miejscu, nie każdy chce wrócić do hałaśliwej metropolii.

Zdjęcie: Andre Lee

Obejrzyj film: Z archiwum Emeraldu - Sam na sam z naturą - film karpiowy (Luty 2020).

Loading...