Porady i pomysły

Jak wydłużyć światło dzienne: rzeczywiste wskazówki

Zima gwałtownie odbiera nam słońce i zamienia wnętrza w rodzaj krypty. Rozmawialiśmy z ekspertami i zorientowaliśmy się, jak temu zapobiec.

22 grudnia to najkrótszy dzień w roku. Wielu Rosjan czuje się zainspirowanych tego dnia - teraz dzień będzie się stopniowo wydłużał. Jednak zima ledwie przekroczyła połowę, a przed nami wiele ciemnych zimowych wieczorów.

Stały zmierzch niekorzystnie wpływa na stan psychiczny człowieka. Brak naturalnego światła hamuje produkcję serotoniny. Z jego niedoborem jest blues, tęsknota i poczucie, że wszystko jest bez znaczenia. Aby tego uniknąć, powinieneś spróbować nawet w zimie, aby uzyskać maksymalne naturalne światło słoneczne. Eksperci od Grupa miejska przygotował kilka praktycznych wskazówek, jak wydłużyć godziny dzienne w domu.

Przejrzyj przydział pomieszczeń

Jeśli twoje mieszkanie ma kilka pokoi zorientowanych na różne części świata, zastanów się - czy używasz ich poprawnie? W północnym pokoju prawie nie ma światła, ani zimą, ani latem. Przyjemny zmierzch - najlepsze oświetlenie sypialni. Północny pokój nadaje się również do kuchni, ale tylko wtedy, gdy nie masz zwyczaju spędzać tu dużo czasu i używasz go tylko do gotowania.

W pokoju zorientowanym na wschód najlepiej wyposażyć pokój dziecięcy: prawie wszystkie dzieci są „skowronkami”, a przed obiadem pomieszczenie zostanie zalane światłem, które zachwyci dziecko. Oczywiście wieczorem pokój stanie się ciemny, ale dzieci wcześnie kładą się spać, więc nie ma to większego znaczenia. W pokoju zorientowanym na wschód można również zaaranżować kuchnię, jeśli jest to dla ciebie najwygodniejsze miejsce w domu i często siedzisz tutaj rano przy filiżance kawy.

Pokoje zachodnie i południowe nadają się do salonu - wieczorami światło pozostawia je ostatnie, a wieczorem lubimy siedzieć tutaj z rodziną lub przyjaciółmi.

Wybierz apartamenty z dużymi oknami

Jeśli myślisz tylko o kupnie domu, zwróć szczególną uwagę na apartamenty z panoramicznymi oknami. Im większe okno, tym wyższy współczynnik światła. Zgodnie z badaniem Grupa miejska, panoramiczne okna pozwalają bez sztucznego oświetlenia do 15% dłużej każdego dnia.

Idealnie, powierzchnia okna powinna być większa niż 1/8 powierzchni podłogi - jest to minimalna wartość dla lokali mieszkalnych. I nie bój się zimnej pogody - nowoczesne opakowania szklane dobrze zatrzymują ciepło w mrozach 40 stopni, nawet jeśli masz okno od ściany do ściany i od podłogi do sufitu.

Użyj jasnych kolorów

Wybierając tapetę lub farbę do ścian, preferuj lekkie ciepłe odcienie - piasek, brzoskwinia, krem, pistacja, beż. Duże powierzchnie ciemnych odcieni pochłaniają do 40% światła i wizualnie sprawiają, że pokój jest bardziej ponury. Przeciwnie, jasne powierzchnie odbijają światło. Szczególnie dobrze radzą sobie z teksturami satynowymi i błyszczącymi.

Wszystko to dotyczy nie tylko ścian, ale także mebli. Elegancka biała szafa, beżowy dywan i lekki stół z drewna - takie meble mogą rozjaśnić pokój.

Jak sprawić, aby sypialnia była ciemniejsza w nocy i jaśniejsza w ciągu dnia: 5 przydatnych wskazówek

Wymarzony dom w moskiewskim regionie z meblami z IKEA

Pokój „Gild”

Nie jest konieczne przekształcanie go w rodzaj sali balowej z czasów Marii Antoniny. Ale kilka złotych akcentów „ogrzewa” pomieszczenie i podnosi temperaturę oświetlenia. Pozłacane ramy do obrazów lub luster, złote płytki na podłodze, kilka brokatowych poduszek wyhaftowanych złotą nicią - to wystarczy.

Rozmieść meble na obwodzie

Masywny stół lub sofa na środku pokoju to dobre rozwiązanie dla przestronnych jasnych pokoi. Ale jeśli nie masz wystarczającej ilości naturalnego światła, zostaw centralną część pokoju za darmo - pokój zostanie natychmiast wypełniony światłem i powietrzem. Umieszczając meble, upewnij się, że nic nie stoi na przeszkodzie cennemu słońcu.

Wybierając ustawienie, unikaj kontrastów. Jeśli ściany i podłoga są zaprojektowane w odcieniach beżu, niech krzesła będą w tonie. Gra z kontrastami jest niebezpieczna. Oczywiście, dadzą indywidualność w pomieszczeniu, ale jednocześnie mogą uczynić go ciemniejszym i mocniejszym.

Unikaj ciężkich zasłon

Zasłony zaciemniające nie są najlepszym wyborem dla naszych szerokości geograficznych. Zastąp je lekkimi, przezroczystymi zasłonami z jasnej tkaniny. Jeśli obawiasz się o swoją prywatność i myślisz, że kiedy światła są włączone, twój pokój na zewnątrz będzie wyglądał jak okno sklepowe, przejdź do sztuczki - położyć taśmę z żarówkami LED na obwodzie otworu okiennego. Stworzy coś w rodzaju kontrastowej „kurtyny świetlnej” - z ulicy nikt nie może zobaczyć, co się dzieje w środku. Ponadto jest to oryginalna sztuczka projektowa.

Uważaj na tekstury

Teksturowany tynk, dywan z juty o szorstkim splocie, sztukateria barokowa - wszystkich tych stylowych rozwiązań wnętrz należy unikać, jeśli chce się rozjaśnić pomieszczenie. Światło, padające pod kątem na dowolną teksturowaną powierzchnię, tworzy mnóstwo maleńkich cieni. Im większa powierzchnia, tym ciemniejszy będzie pokój.

Nie blokuj parapetów

Śliczne małe rzeczy, kwiaty w doniczkach i inne drobiazgi blokują drogę do światła słonecznego. Być może myślisz, że kilka fikusów niczego nie zmieni znacząco. Ale w rzeczywistości kilka bujnych roślin doniczkowych może zająć pół metra całkowitej powierzchni okna, a to dużo - zwłaszcza jeśli myślisz o ilości światła słonecznego, które otrzymujemy od października do kwietnia.

Użyj szkła i luster

Materiały te nie odbijają światła i blasku - tylko to, czego potrzebujesz na krótkie szare zimowe dni! Szklane ścianki działowe i ozdobne bloki w ścianach, witraże, lustra w ramach i na drzwiach szafek, kryształowe żyrandole znacznie zwiększają oświetlenie pomieszczenia.

Loading...