Porady i pomysły

Projekt salonu kolorystycznego: jak znaleźć równowagę

Salon to specjalna przestrzeń, w której odbywają się spotkania rodzinne i przyjęcie gości. Ważne jest, aby stworzyć harmonijną atmosferę w tym pokoju, aby wszyscy czuli się w nim swobodnie. Można to zrobić za pomocą koloru

Właściwy wystrój salonu kolorystycznego wpływa na stan emocjonalny osoby. Tak więc zimny schemat kolorów przyczynia się do równowagi emocjonalnej i relaksu. Radość i aktywność można osiągnąć za pomocą ciepłych kolorów. Dlatego, sporządzając salon, należy przestrzegać pewnych zasad i zaleceń. Porozmawiamy o tym dzisiaj.

Aby nadmiar światła w południowym pomieszczeniu nie podrażniał oczu, należy go robić w zimnych odcieniach. Zrównoważysz balans świetlny pomieszczenia.

Jeśli salon wychodzi na północ, odrzuć niebieskie, zielone, fioletowe kwiaty i wszystkie ich odcienie. Brak światła można zrekompensować ciepłą gamą (pomarańczowe, żółte i czerwone są mile widziane).

Warto użyć białego koloru w pokoju znajdującym się po północnej stronie tylko wtedy, gdy dodasz ciepłych kolorów do jego wnętrza.

Ale pokoje dzienne, które znajdują się po wschodniej lub zachodniej stronie, mogą być wyposażone w dowolny schemat kolorów.

Nasza opinia:

- Ważna właściwość koloru - wizualna transformacja przestrzeni. Ciepłe odcienie zaciskają się i przybliżają obiekty, a zakres zimna wizualnie rozszerza przestrzeń i odsuwa obiekty.

Uniwersalny wybór

Możesz samodzielnie wybrać paletę do salonu. Eksperci zalecają również kierowanie się zasadą trzech kolorów. Oznacza to, że musisz wybrać jeden kolor jako główny, a dwa pozostałe do projektowania akcesoriów, mebli i podłogi.

Możesz wypełnić przestrzeń energią dzięki białemu kolorowi. Ponadto łatwo dopasowuje się do różnych decyzji stylistycznych i harmonijnie łączy się z jasnymi kolorami i pastelową paletą. Dekoracyjne poduszki, meble, tkaniny i inne akcesoria są doskonałymi pomocnikami w tworzeniu komfortowej atmosfery. Z ich pomocą możesz osiągnąć pożądany efekt.

Salon w białym kolorze zawsze wygląda świeżo, świątecznie i elegancko, a wizualnie wydaje się bardziej jasny i przestronny.

Czerwone i żółte akcenty nadają pomieszczeniu wyrazistości i są odpowiednie dla młodych ludzi. Romans we wnętrzu przyniesie odcienie fioletu, brzoskwini i fioletu.

Tandem bieli i błękitu stworzy chłodną, ​​promienną atmosferę. Połączenie bieli i czerni wygląda stylowo i elegancko.

Nasza opinia

Pomieszczenie może być wizualnie podzielone na strefy, wykorzystując kolor i tworząc na przykład w jednej części pokoju relaksującą atmosferę, aw drugiej bardziej aktywne.

Meble i tekstylia

Meble i tkaniny odgrywają ważną rolę w tworzeniu komfortowej przestrzeni. Wybierz fotele, sofy i stoliki kawowe, aby nie tylko były wygodne, ale także niosły ze sobą estetyczny ładunek.

Zdejmowane pokrowce na meble tapicerowane wymagają zdobycia praktycznego i niebrudzącego, wykonanego z trwałych materiałów. Ich kolory mogą pasować do koloru zasłon lub kontrastować z ogólną decyzją stylistyczną. Na przykład niebieska sofa w żółtym wnętrzu to odważny wybór. Ale załóż na nią kilka ozdobnych poduszek o ciepłym odcieniu - a teraz jest już w harmonii z salonem!

To akcesoria ożywiają wnętrze. Obrazy, zegary, posągi, wazy, ramki i poduszki są w stanie odświeżyć i przekształcić przestrzeń. Wnoszą świeżość do pokoju.

Używaj ich kropkowane, w formie akcentów. Na przykład w salonie urządzonym w kojących odcieniach umieść czerwony lub żółty wazon z kwiatami na stoliku do kawy. Wybierz jasny klosz do lampy biurkowej. Na ścianie powiesić pstrokate kwiaty.

O tym, co jeszcze powinieneś wiedzieć o kolorze salonu, dowiedzieliśmy się od dekoratorki Julii Borisowej.

Julia Borisova,

Osobista strona

- Jakie funkcje powinny znajdować się w salonie?

- Zadania w salonie są zawsze bardzo indywidualne. Dla niektórych jest to miejsce na przyjmowanie gości (a następnie salon staje się jednocześnie jadalnią), ale dla kogoś jest to miejsce do czytania, rozmowy z domem, relaksu i nie zawsze oglądania telewizji. Dlatego ważne jest, aby wybrać schemat kolorów, aby był połączony z innymi pomieszczeniami przestrzeni życiowej.

- Doradzaj najbardziej udane odcienie do dekoracji salonu.

- Polecam pastelowe odcienie monochromatyczne do wspólnych przestrzeni, na przykład beżowych lub białych, ale z sporadycznymi łatkami akcentów. Jednocześnie ważne jest, aby pomieszczenie było przekształcalne.

- Czarno-białe wnętrze?

- Monochromatyczne pastelowe wnętrze jest jak czysty arkusz, jak model do montażu: każdy z nich doda to, co lubi.

- Jak inaczej możesz zaktualizować salon?

- Uważa się, że wnętrze przestrzeni życiowej powinno się zmieniać co pięć lat. Możesz zmienić pokrowce na sofie, tekstylia na oknach, kolor poduszek. Udekoruj salon jasnymi i monochromatycznymi plakatami lub obrazami w stylu sztuki współczesnej, poruszaj lampami podłogowymi i stołowymi. Najważniejsze jest, aby nie bać się eksperymentów, aktualizować przestrzeni życiowej, dążyć do uczynienia jej indywidualną.

Wizualizator Anna Raizih

Loading...