Porady i pomysły

Gdzie i jak uczyć się projektanta wnętrz: odpowiadać na najtrudniejsze pytania

Co powinien wiedzieć przyszły projektant, jakie pułapki na niego czekają, jak nie pomylić się z wyborem instytucji edukacyjnej? Te i inne pytania dotyczą wielu naszych czytelników. Spieszymy się, aby pomóc w szczegółowych odpowiedziach

Obecnie ludzie coraz częściej wolą powierzać renowację swoich domów profesjonalistom i robić inne rzeczy. Każdego dnia w Internecie pojawia się coraz więcej zdjęć z różnego rodzaju wnętrzami, poradami dotyczącymi wyboru stylu i ofertami zakupu mebli i dekoracji. Głowa się kręci! Dlatego pytanie, gdzie znaleźć dobrego projektanta, jest teraz bardziej istotne niż kiedykolwiek. A wraz z nią kolejne pytanie: jak zostać dobrym projektantem? Olga Tseitlina, założycielka i dyrektor Modern School of Design, przedstawiła wszystkie informacje na półkach.

Olga Tseitlina, dyrektor Modern School of Design

Ukończyła MIIT ze stopniem inżyniera i akademią finansową pod rządami rosyjskimi ze stopniem ekonomicznym, a także jedną z prywatnych szkół projektowych w Moskwie.

Jasne mieszkanie dla pracownika Intela: projekt szkoły projektowania absolwentów

Szkolenie w zakresie projektowania wnętrz - 11 najlepszych szkół i kursów

- Jak popularny jest teraz zawód projektanta i dlaczego?

- Zawód projektanta jest teraz bardziej pożądany niż kiedykolwiek! Widać to przynajmniej w propozycjach na rynku edukacyjnym. Około 15 lat temu w Rosji istniały tylko 2-3 instytucje, w których można studiować dla projektanta. A teraz istnieje wiele kursów, szkół, wydziałów w instytutach, które czasami nawet nie mają nic wspólnego z projektowaniem, na przykład uniwersytetami technicznymi i ekonomicznymi.

Popularność zawodu projektanta wynika również z faktu, że jest to kreatywna specjalność, która zawsze przyciągała ludzi. Chociaż wielu przecenia ich siłę - z zewnątrz wydaje się, że jest to piękna bajka: „Teraz zostanę projektantem i będę zdziałać cuda!” To nie tak! Studiowanie i praca jako projektant jest niezwykle trudne - to duża odpowiedzialność.

- Jakie są kryteria wyboru instytucji edukacyjnej, aby zostać projektantem?

- Po pierwsze, zwróć uwagę na program szkoleniowy i kadrę nauczycielską. Nauczyciele powinni posiadać specjalistyczne wykształcenie i umiejętności praktyczne. Jeśli twój przyszły nauczyciel nazywa siebie projektantem, ale nie ma odpowiednich kwalifikacji, nie może być nauczycielem.

Po drugie, odwiedź kilka klas otwartych i ochronę dyplomów, osobiście komunikuj się z nauczycielami i uczniami. Po trzecie, dowiedz się, który dokument otrzymasz po ukończeniu studiów. Oczywiście posiadanie dobrego portfolio i wiedzy jest znacznie ważniejsze, ale lepiej wiedzieć, że w końcu otrzymasz prawdziwy dyplom, a nie tylko świadectwo ukończenia.

I spójrzcie na prawdziwe wyniki absolwentów instytucji: czy im się udało, jakie mają projekty, czy są gdzieś publikowane. Absolwenci - główny wskaźnik skuteczności struktury edukacyjnej! Na co nie powinieneś zwracać uwagi przy wyborze (tak jak wielu), tak jest w recenzjach w Internecie. Zarówno dobre, jak i złe recenzje mogą okazać się kampanią PR agencji reklamowej.

- Czy można pracować za granicą z rosyjskim dyplomem projektanta?

- Często słyszę pytanie: „Czy międzynarodowy dyplom, czy mogę z nim pracować za granicą?” Wszelkie międzynarodowe dyplomy, które próbujesz „zwabić”, są dużym błędem. Dlaczego Wyjaśnię. Na przykład w Ameryce wiem z osobistego doświadczenia, że ​​jeśli chcesz pracować jako projektant, niezależnie od wykształcenia, musisz uzyskać licencję na pracę w Stanach Zjednoczonych.

W tym celu musisz wziąć udział w pewnej liczbie zajęć w odpowiednim amerykańskim instytucie, ewentualnie z ponownym przyjęciem niektórych przedmiotów dyplomowych. Ponadto będziesz musiał odbyć staż w amerykańskiej firmie, a dopiero potem otrzymasz licencję na działalność projektową w Stanach Zjednoczonych.

- Jaki jest główny problem edukacji projektowej w Rosji?

- Główny problem polega na tym, że otworzyliśmy wiele kursów i szkół tylko po to, by zarabiać pieniądze, gdzie wszystko jest w strumieniu, a niewykwalifikowani nauczyciele pracują.

Ze względu na dużą liczbę nieprofesjonalnych projektantów wynikiem jest błędne wyobrażenie o zawodzie projektanta i poziomie szkolenia „specjalistów”. Ale dotyczy to również ludzi, którzy wybierają ten zawód. Muszą mieć jasność co do siebie - naprawdę chcą pracować, potem z zawodu lub po prostu chcą odpocząć na kursach, „spędzać czas”.

Jak żyją amerykańscy projektanci wnętrz: odwiedzając Caitlin

Główne zasady projektowania w opinii odnoszącego sukcesy amerykańskiego dekoratora

- Jak zrozumieć, że wnioskodawca otrzyma nowoczesne wykształcenie, odpowiadające aktualnym realiom?

- Dobre szkoły stale ulepszają programy projektowe, dodają nowe przedmioty. Ponadto ogłaszają specjalistyczne wystawy i seminaria na temat ich zasobów, organizują kursy mistrzowskie ze słynnymi projektantami i architektami, którzy opowiadają ciekawe rzeczy o zawodzie, udzielają porad, ujawniają pewne tajemnice.

- Czy realistyczne jest nauczenie się projektowania od podstaw? Jak długo to trwa?

- Panuje powszechna opinia, że ​​aby nauczyć się projektowania, konieczne jest posiadanie umiejętności rysowania. Oczywiście jest świetnie, jeśli osoba już wie, jak rysować. Ale teraz wszystkie projekty są realizowane na komputerze, a dobra znajomość programów projektowych jest znacznie ważniejsza. Niektóre szkoły zawierają teraz blok rysowania i szkicowania projektu w programie.

Jeśli ktoś chce nauczyć się rysować głębiej, są dodatkowe specjalne kursy dotyczące różnych technik rysowania. Dlatego badanie projektu od podstaw jest całkowicie realne! Najważniejsze, aby nie mylić zawodów projektanta i architekta.

- Jak ważny jest samorozwój po ukończeniu studiów?

- Jeśli masz możliwość podniesienia poziomu kwalifikacji, musisz to robić cały czas - aby wziąć dodatkowe kursy, uczestniczyć w wystawach, szkoleniach dla praktyków, którzy osobiście cię lubią. Pomoże to nie stać w miejscu, być w trendzie, rozpoznawać i stale stosować nowe w swojej pracy.

- Jak zdobyć pracę po ukończeniu studiów?

- Jest to pytanie, które pojawia się przed absolwentami po ukończeniu niemal każdej instytucji edukacyjnej w Rosji. Dlatego każda osoba, która przychodzi na studia, musi zrozumieć, że będzie dalej podążać własną drogą.
Jeśli chodzi o Modern School of Design, przedstawiciele biur architektonicznych, atelier lub po prostu projektanci, którzy mogą zaprosić swoich absolwentów do pracy, pomagają słuchaczom w otwartej obronie. I dajemy pisemne zalecenia dotyczące zatrudnienia. Więc wszystko jest w twoich rękach!

Projekt tygodnia: dwupiętrowy dom na wzgórzu z lecącym łóżkiem. A wszystko to na przedmieściach

Przytulna treshka dla młodej rodziny: stylowy projekt w Moskwie

Obejrzyj film: "Czy szczęścia można się nauczyć?" - dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska (Styczeń 2020).

Loading...