Porady i pomysły

Które wnętrze jest dla Ciebie odpowiednie: 9 typów psychologicznych preferencji wewnętrznych

Czy jesteś pewien, że projektując wnętrze lub kupując nowe meble, kierujesz się własną opinią? Znasz swojego wewnętrznego psychika? I dlaczego uważasz, że możesz w tym żyć? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w naszym przeglądzie.

Jeśli myślisz o zmianie wnętrza, zdecydowanie musisz znaleźć swojego psycho. W przeciwnym razie na ciebie czekają pułapki, na przykład, możesz nie dostać wnętrza dla duszy, ale wizja projektanta narzucona tobie. Ale faktem jest, że zostajesz tutaj, projektant przychodzi i odchodzi, a wnętrze będzie z tobą przez długi czas.

Aby uzyskać najbardziej harmonijną opcję i wiedzieć, jak zachowywać się z projektantem i na co należy zwrócić uwagę, trzeba krótko przejść do psychologii. Dobrze byłoby, gdyby projektanci wiedzieli, z jakimi klientami mogą się spotkać w swojej praktyce.

Przygotowując ten materiał, zwróciliśmy się do prac naukowców Polina Polyanskaya i Valeria Zaschepenkova (który jest również praktykującym architektem). W swoich pracach bardzo dokładnie analizują wszystkie aspekty psychologiczne, które wpływają na osobę i jej wnętrze. Próbowaliśmy nauczyć się wszystkich najcenniejszych informacji i przekazać je, kompilując listę podstawowych typów psychologicznych.

Autorzy prac naukowych, do których się zwróciliśmy, zauważają, że tych definicji nie należy uważać za dokładne i niepodważalne, ponieważ w życiu często występują mieszane typy psycho.

1. Opiekun czasu

Ta osoba niepokoi się wszystkimi rzeczami i przedmiotami, które stopniowo docierają do jego wnętrza. Nie jest w stanie wyrzucić długo potrzebnej pocztówki lub pamiątki od przyjaciela, z którym komunikacja już dawno została utracona. Uzależnia się od tych przedmiotów, nie zwracając na to uwagi.

Co ciekawe, rzeczy mogą wpływać na ludzką psychikę, dlatego bardzo ważne jest określenie wartości konkretnego przedmiotu.

Ludzie tego typu psycho reagują ostro na zmianę scenerii, wystarczy przesunąć meble, zmienić zasłony lub przemalować ścianę w innym kolorze, ponieważ „opiekun czasu” natychmiast zmienia swoje spojrzenie i stosunek do świata i ludzi.

Wybierając styl wnętrza, ludzie ci najczęściej wychylają się w stronę imperium lub stylu mieszczańskiego. Szczotki, dywany, złote wstawki, poduszki o nietypowych kształtach, mnóstwo małych rzeczy - serwetki, figurki będą obecne w ich domu.

Nasza opinia:

- Na tej podstawie projektant musi opracować wystarczającą liczbę systemów pamięci masowej. I powinny być przestronne. Mogą to być stojaki, szafki, podium, szafki. W takim mieszkaniu nie można obejść się bez szaf i magazynów, małych budynków gospodarczych.

Aby wdrożyć ten warunek, projektant będzie musiał pracować z układem. W końcu do przechowywania rzeczy potrzebne są ściany, nisze lub oddzielne pokoje.

2. Sprinter

Dla niego dynamika jest ważna, jest w ciągłym ruchu i bez swojego życia nie myśli. Taka osoba nieustannie uwielbia eksperymentować, zmieniać swoje życie i swoje wnętrze. Ten rodzaj swobodnego ruchu jest ważny w całym mieszkaniu, więc ci ludzie wolą pomieszczenia studyjne lub wnętrza z najmniejszymi ściankami działowymi.

„Sprinter” lubi uczestniczyć w projektowaniu własnego wnętrza, a przywiązuje dużą wagę do planowania i zagospodarowania przestrzennego. Lubi, gdy jeden pokój łatwo zmienia się z jadalni w salon, z salonu w sypialnię, z sypialni w funkcjonalny pokój.

Podczas pracy z takim klientem projektant musi dokładnie rozważyć scenariusze oświetlenia. „Sprinterowie” są zachwyceni, gdy jednym ruchem palców mogą stworzyć atmosferę klubową z neonów w swoim domu lub, przeciwnie, usunąć światło do zmierzchu i cieszyć się kameralną atmosferą w promieniach reflektorów.

Ludzie tego psychotypu zawsze pasjonują się czymś. Mają wiele hobby i preferencji. Jeśli czyta, to w jego mieszkaniu na pewno będzie duża biblioteka. Wachlarz kulinarny zdobędzie najnowocześniejszy sprzęt i wyposaży kuchnię na najwyższym poziomie, a miłośnik muzyki zainstaluje w mieszkaniu duże centrum muzyczne.

3. Jubiler

Człowiek o tym psychotypie myśli szczegółowo. Jest pociągany małymi rzeczami. Patrząc na zdjęcie, spojrzy na każdy z jego elementów, układając się w kawałki. Wybierając przedmioty do wnętrz „jubiler” zawsze interesuje się fakturą drewna, mebli lub drobnych rzeźb. Dochodzi do wszystkiego z estetycznego punktu widzenia.

Tacy ludzie gromadzą swoje wnętrza na podstawie takich szczegółów, faktu, że mają więcej do gustu, niż kierują się całościowym holistycznym obrazem, który skończy się. Dlatego ważne jest, aby projektant chwycił ten moment i wybrał meble razem ze swoim klientem, tak aby wnętrze odpowiadało wyobrażonej koncepcji i było harmonijne dla właściciela samego mieszkania.

Jest coś do zobaczenia w domu „jubilera” Istnieje wiele wspaniałych rzeczy, czasami wykonywanych ręcznie i wykonywanych w skomplikowanych technikach. Ta osoba nie jest obojętna na wystrój, niezwykłe szczegóły, skomplikowane wzory, które stopniowo przekształcają się w nie zawsze harmonijną mozaikę.

4. Napoleon

Taki psychotyp jest całkowitym przeciwieństwem powyższego. „Napoleon” zawsze myśli poważnie, odrzucając drobne szczegóły, które go tylko denerwują. Kupując krzesło, będzie ogólnie patrzył na swój projekt, doceni jego rozmiar i kształt. Ci ludzie wolą czystość we wszystkim, w tym we wnętrzu. Wszystko powinno być logiczne, funkcjonalne i praktyczne.

„Napoleon” świetnie się czuje w dużych przestrzeniach, wyposażonych w wysokiej jakości meble, bez wyszukanych szczegółów. Preferuje surowe formy geometryczne, nie lubi zaśmiecać przestrzeni, ale nie toleruje nudy. Dla takich ludzi styl ekologiczny i minimalistyczny są idealne.

5. Gąbka

Wnętrze osoby należącej do tego typu psycho opiera się na opiniach i pomysłach innych ludzi. „Gąbka” zawsze i we wszystkim słucha opinii innych osób - znajomych, krewnych, projektantów lub innych autorytatywnych osobowości. Dla projektanta taki klient jest łatwy do narzucenia swojej opinii i uczynienia wnętrza według jego gustu - nikt nie będzie sprzeciwiał się.

Nasza opinia:

- Klient sam w tym przypadku jest wciąż wart słuchania siebie i swoich aspiracji. Ślepo podążając za radą innych, możesz stracić indywidualność. Być może na etapie rozwoju i realizacji wnętrza nie poczujesz, że w tym mieszkaniu czujesz się niekomfortowo. Ale z czasem to uczucie tylko się pogorszy. Często ludzie po prostu sprzedają takie mieszkania, uciekając przed „nie-rodzimym” wnętrzem w panice.

6. Mądry człowiek

Ludzie tego typu mogą słuchać opinii innych, ale nigdy ich nie słuchają i nie używają ich we własnym wnętrzu. „Inteligentny chłopak” jest zawsze pewien, że ma rację, myśli, że rozumie wszystko lepiej niż inni. Oczywiście możliwe jest, że w pewnej sferze osoba taka nie ma sobie równych.

Jeśli początkowo „inteligentny facet” sprzeciwia się pracy zespołowej z projektantem, to w takim sojuszu konfliktu nie narodzi się dobre wnętrze.

Jest też pozytywna strona medalu - „mądry facet” może dać jasne wskazówki na temat tego, co chce zobaczyć w swoim wnętrzu. W tym przypadku proces projektowania i wdrażania pomysłu jest łatwy i interesujący zarówno dla klienta, jak i projektanta.

Przy okazji, wielu architektów i projektantów również należy do tego typu psycho, ponieważ kierują się swoimi opiniami w życiu i pracy.

7. Mod

Ci ludzie podążają za modą i chcą, aby ich wnętrze było zbudowane wyłącznie na modnych technikach i wyposażone tylko w najmodniejsze przedmioty. Kierują się koncepcją „tak modne!”: Jeśli przyjaciel ma tę lampę, a ja nie, zostawiłem życie.

„Modyfikacje” mają tendencję do posiadania takich samych przedmiotów, jak w błyszczących czasopismach. Chcą wyrazić siebie poprzez wnętrze.

Projektantowi łatwo jest pracować z takim typem psychicznym, choć nie zawsze jest to interesujące. Ale wynik jest zawsze znany z wyprzedzeniem.

8. Indywidualny

Nie tak jak wszyscy inni - to motto „jednostek”. Nie chcą mieszać się z tłumem, dlatego nieustannie szukają nowych stylów i technik. Tacy ludzie rodzą nowe trendy, łącząc już istniejące z czymś innowacyjnym.

Ich ulubionym stylem jest eklektyzm. Pozwala wyjść poza standardowe style i stworzyć indywidualne wnętrze.

Niezgodny zgodny - kolejne hasło tego psychicznego typu ludzi. Rzucają wyzwanie społeczeństwu, łącząc przykłady różnych stylów, kształtów i kolorów. Taki klient jest prawdziwym znaleziskiem dla projektanta pop-artu.

9. Monogamiczny

„Monogamiczny” nie zmienia swojego ulubionego stylu. Wybierają go na całe życie. Gdziekolwiek się poruszają i gdziekolwiek mieszkają, będą dążyć do tego, aby wnętrze było w tym samym stylu co poprzednia obudowa.

Przedstawiciel tego psychotypu trzyma się tego samego stylu, ale uzupełnia go małymi elementami, które charakteryzują jego osobowość. Oznacza to, że przejawia się w tych drobnych szczegółach. Może to być plakat z ulubionego filmu w studio na poddaszu lub jasna poduszka w spokojnym, minimalistycznym wnętrzu.

Typy czasu

To nie wszystkie postacie, o których chcieliśmy dzisiaj porozmawiać. Oprócz podstawowych typów psychologicznych istnieje oddzielenie osobowości według czasu. Niezależnie od tego, czy jesteś jednostronny czy inteligentny, należysz także do typu tymczasowego - współczesnego, science fiction lub autora tekstów.

  • Współczesny Taka osoba żyje tylko w teraźniejszości. Wnosi praktyczność i wygodę na pierwszy plan, bez patrzenia w przyszłość - czy użyje tego krzesła w ciągu roku. Współcześni są zwolennikami eklektyzmu i chaotycznych stylów.
  • Fantazja. Ci ludzie są z innej planety. Lubią wszystko nowoczesne, nowe, niezwykłe i technologiczne. Dobrze się czują w futurystycznym, nowoczesnym wnętrzu. Fantastyka naukowa otacza się obiektami, które mogą przekształcić się w projektach stworzonych przez człowieka.
  • Liryka. Teksty preferują styl ekologiczny lub rustykalny. Są zbliżone do tematu natury, dlatego wybierają naturalne materiały i ciepłe kolory. Wygodne jest, aby były w klasycznym, tradycyjnym, ekologicznym stylu, a także nie są sprzeczne z krajem lub pochodzeniem.

Loading...