Porady i pomysły

Jak ustawić stół na święta

Integralna część każdej uroczystości - pyszne jedzenie i napoje. Ale prawo do ich przedstawienia - cała sztuka. Dla tych, którzy chcą zrozumieć podstawy etykiety przy stole i nie tracić twarzy przed gośćmi, 10 prostych kroków do perfekcyjnego ustawienia świątecznego stołu.

Wszyscy kochamy święta, ale częściej jako goście. Ale gospodarze uroczystości, z których żaden nie odbywa się bez uczty, muszą się pocić: trzeba nie tylko przygotowywać pyszne potrawy i podnosić napoje, ale także odpowiednio je podawać. Ponadto etykieta stołu jest nie mniej surowa i zdezorientowana niż słynna orientalna ceremonia herbaty. Dzisiaj dzielimy się z Tobą 10 wskazówkami, po których możesz łatwo obsługiwać dowolny świąteczny stół. I możemy tylko chcieć cieszyć się posiłkiem!

Zdecyduj o statusie uroczystości

Święta są inne: Walentynki wraz z ukochaną, Nowy Rok z bliskimi, urodziny w dużej firmie, wspaniały ślub, na który zapraszani są wszyscy krewni. Liczba gości, ich status, skala uroczystości i okazja bezpośrednio wpływają na ustawienie stołu, od wyboru usługi i wystroju po aranżację urządzeń. W przypadku świąt nieformalnych i kameralnych nie ma specjalnych zasad i surowych ograniczeń, ale ustawienie oficjalnych uroczystości bankietowych jest ściśle regulowane.

I o tej porze dnia

Tak, pora dnia jest nie mniej ważna niż liczba gości i stopień formalności wakacji! Podawanie na śniadanie, obiad i kolację jest inne, a potrawy będą musiały być inne: na przykład do porannego posiłku potrzebny będzie głęboki talerz na parę owsianki i herbaty, ale prawie nie ma widelca na ryby i kieliszki do wina, bez których wieczorny stolik nie będzie.

Połóż obrus

Ustawienie każdego stołu zaczyna się od obrusu, a także określa ogólny stylistyczny ton. Pościel lub koronki, monofoniczne lub z jasnym nadrukiem - wybierz ten, który ci się podoba, a który będzie pasował do tematu i statusu święta. Najważniejsze - nie zapomnij umyć i prasować przed podaniem, a także upewnić się, że nie ma na nim żadnych uszkodzeń. Ponadto tradycyjny obrus można uzupełnić (aw niektórych przypadkach zastąpić) popularnym biegaczem, serwetki i ściereczki.

Ułóż talerze

Talerze na danie główne i przystawki lub zupę umieszcza się jeden na drugim, największy znajduje się na dole. Liczba talerzy zależy od funkcji menu, ale z reguły tylko dwa są pokazywane jednocześnie, ponieważ naczynia mają się zmieniać. Umieszczenie płyt powinno znajdować się w odległości 2-3 cm od krawędzi stołu.

Rozłóż urządzenia

Po umieszczeniu płyt przejdź do najtrudniejszych urządzeń obsługujących. Różnorodność widelców, widelców, noży i noży może nikogo przestraszyć i wprowadzić w błąd, ale wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach:

  • noże są umieszczane po prawej stronie, z ostrą częścią ostrza do płyty, widelce są umieszczane po lewej stronie z zębami do góry;
  • łyżka jest umieszczona po prawej stronie, a jeśli serwowane jest spaghetti, zastępuje nóż;
  • łyżka deserowa i widelec umieszczone za talerzem;
  • na uroczystą ucztę z dużą ilością potraw odkładane są dwie pary noży i widelców;
  • Jeśli w menu są dania rybne, zaleca się dodanie specjalnego widelca dla ryb.

Weź szklankę

Następny przedmiot - okulary, okulary, okulary i inne przybory do picia. Standardowa codzienna lub wieczorna zastawa stołowa zapewnia szklankę wody i szklanki czerwonego i białego wina, ale zestaw dań zależy przede wszystkim od tego, jakie napoje będą podawane. Okulary znajdują się po prawej i nieco ponad płytkami. Czasami po lewej stronie znajduje się szklanka wody, a po prawej wino. Jeśli jest więcej niż trzy pojemniki na napoje, są one wyświetlane w dwóch rzędach.

Dodaj wszystko, czego potrzebujesz

W zależności od menu możesz potrzebować na stole: talerza na ciasto, noża do masła, naczynia na kości, pojemnika z wodą, jeśli spodziewasz się, że potrawy będą spożywane rękami (kebaby, pizza, owoce morza), waza domowej itd.

Ale nie przesadzaj

Próbując wszystko przewidzieć i śledzić zasady etykiety, istnieje ryzyko dodania do stołu zupełnie niepotrzebnych przedmiotów, które zajmą tylko miejsce lub, co gorsza, zawstydzą gości. Zasada jest prosta: jeśli nie planujesz podawania dwóch rodzajów wina, nie musisz wkładać dwóch kieliszków do wina, jeśli w menu nie ma dań rybnych - nie musisz wkładać widelca do ryb.

Zadbaj o gości

Jeśli duża liczba gości zostanie zaproszona na wakacje, musisz nie tylko zaplanować swoje miejsca z wyprzedzeniem, ale także upewnić się, że każdy znajdzie swoje miejsce natychmiast i bez problemów. Wszystko zależy od wyobraźni i budżetu: możesz zrobić z pięknie zdobionymi i osobiście wydrukowanymi kartami, a możesz zamówić spersonalizowane potrawy specjalnie na tę uroczystość.

Zastanów się nad porą roku

Po zakończeniu porcji nadchodzi czas dekoracji, który zalecamy zrobić sezonowo: zawsze wygląda fajnie i można bez końca czerpać inspirację z natury. Wybierz odpowiednie kolory na sezon i dodaj odpowiednie elementy: jesienią mogą to być na przykład szyszki lub orzechy, a zimą gałązki świerkowe. Przeczytaj więcej o tym, jak udekorować świąteczny stół wiosną, latem, jesienią i zimą, przeczytaj nasze artykuły.

Jeszcze kilka przykładów służących inspiracji:

Loading...