Porady i pomysły

Co sadzić na 6 akrach: drzewa, rośliny, krzewy i kwiaty

„Najlepszy zestaw drzew, krzewów i kwiatów do sadzenia w kraju” - taki przewodnik jest możliwy? Oczywiście, ale dla każdej strefy klimatycznej ma własne dodatki i wyjątki. Damy ci uniwersalne zalecenia.

W Regionie Leningradzkim i Regionie Moskiewskim różnice klimatyczne są prawie nieobecne, ale na Kubanie i na Krymie zestaw roślin do ogrodu będzie się znacznie różnić. Trudno jest podać ogólne zalecenia, ale wiele gatunków uważa się za „uniwersalne” i są w stanie rosnąć na północy strefy umiarkowanej i na południu. Oznacza to, że będzie przydatny dla wszystkich. Nawiasem mówiąc, nie ma praktycznie żadnych rozkładów szerokości geograficznej dla rocznych kwiatów.

Nasza opinia:

- W zależności od rodzaju ogrodu krajobrazowego, który próbujesz zorganizować, będziesz musiał wybrać pewne rośliny do sadzenia. Najważniejsze jest piękno i spójność komponentów. Takie podejście jest w pełni uzasadnione dla małego obszaru o powierzchni 6 akrów.

Grupa dekoracyjnych drzew liściastych

Fani tak zwanego stylu krajobrazowego wolą używać wyłącznie lokalnych gatunków do kształtowania krajobrazu. W przypadku małej działki sadzenie zwykłych drzew nie ma zastosowania ze względu na ich duży rozmiar i rozległą koronę, która zasłania większość terytorium sąsiedniego.

Jadalne rośliny w twoim domku: 19 gatunków

Co kwiaty do sadzenia w kraju: 11 najlepszych jednorocznych środkowej linii

Wśród ozdobnych drzew liściastych brzoza jest puszysta i wisząca, w tym jej zwarte formy. Jarzębina - zwyczajna, pośrednia, mączna, amerykańska. Klony - Mandżurski, srebrny, Ginela.

Na dużych poletkach można sadzić dąb czerwony, kasztanowiec, klon norweski, lipę drobnolistną i lipę liściastą, a także gatunki dekoracyjne czeremchy (Maak, virginskaya), Irgu Lamarca, japońskie fioletowe, drzewo Karagana.

Drzewa owocowe i ozdobne

Wśród drzew owocowych do ogrodu dzisiaj próbują wybrać małe odmiany gatunków karłowatych i półkarłowych. Zajmują bardzo mało miejsca, ozdobnie kwitną, zbieranie owoców jest łatwe; Nadają się do małego ogrodu lub kącika owocowego w ozdobnym ogrodzie. Interesujące są kolumnowe odmiany jabłek, które praktycznie nie wytwarzają bocznych gałęzi szkieletowych, zachowując wysokie owocowanie (odmiany „President”, „Currency”, „Iksha”, „Maluha”).

Bardzo modne sadzonki wielogatunkowe, składające się z kilku odmian jabłka lub gruszki na jednym pniu. Kiedy drzewa wyrosną z takich sadzonek, możliwe będzie zbieranie z nich różnego rodzaju owoców. Oferujemy listę najlepszych odmian głównych upraw owocowych, strefowanych dla regionu moskiewskiego (region moskiewski):

 1. letnie odmiany jabłoni: Melba, Breading, Mantet, Ottawa-272;
 2. jesienne odmiany jabłek: Shtreyfling, Bessemyanka Michurinskaya, Cinnamon Striped, Deser Petrova; Melba jest czerwona; Jesienna radość, czerwony ruch;
 3. zimowe odmiany jabłek: Antonovka zwykły, Cinnamon Nowy, Welsey, Pepin szafran,
  Slava Michurinsk, Vityaz;
 4. Odmiany jabłek późnej zimy: Lighthouse, Lobo, Asterisk, Sunrise, Northern Synapse, Saffron;
 5. odmiany wiśni: wczesne - Karmazynowe, średnie - Griot Moskwa, Vladimir, Smena, Volevka, dobra konsumpcyjne czarne, późne - Lyubskaya, Shubinka;
 6. odmiany gruszy: wczesna - Tonkovetka, średnia - Bessemyanka, Lyubimitsa Yakovleva, Elegant Efimova, jesień bergamotki, Wenus, północ;
 7. odmiany śliwki: średnie - moskiewski węgierski, Tula czarny, Pamięć Timiryazeva, Skorospelka czerwona, Skoroplodnaya, wczesna późna - Iskra, późna - Rekord.

Grupa dekoracyjnych drzew iglastych. Drzewa

Iglaki są dobre z wielu powodów, a główne - zimozielone. Zimą i latem - w jednym kolorze, ale nie tylko w kolorze zielonym. Różne rodzaje drzew iglastych, zwłaszcza tych poddanych selekcji, mogą zachwycać się szerokim zakresem, od srebrzystego popiołu do żółtego i ciemnozielonego.

Efekt dekoracyjny dodaje konsystencji igieł i gałązek, a odmiana jest tutaj bardzo duża. Poniżej podajemy daleko od kompletnej listy najpopularniejszych gatunków, które są bardzo słodkie, a niektóre są dość zwarte:

 1. Wemouth Płacząca Sosna;
 2. Jodła koreańska;
 3. Sosna spinowa;
 4. Sosna Weymouth z poskręcanymi igłami;
 5. Japońska sosna parasolowa;
 6. złoty świerk koreański;
 7. Japońska sosna biała;
 8. sosna biała wschodnia;
 9. Kanadyjska cykuta;
 10. niebieski świerk.

Grupa dekoracyjnych drzew iglastych. Formy krzewów i mini-formy

Formy krzewów iglastych są najbardziej dekoracyjne w projektowaniu krajobrazu, ponieważ można je szybko wyświetlić. Zwartość i piękno to główne zalety. Są też niskie drzewa, niezwiązane z krzakami, ale uwzględnimy je na liście, koncentrując się na rozmiarze.

Mini-formy drzew iglastych obejmują rośliny, które mogą i powinny być stosowane w alpejskich wzgórzach i skalistych zboczach w skalistych górach. Niektóre z nich są pełzającymi formami tworzącymi dywan iglasty. Razem z krzewem może być niezależnie obecny w tematycznym ogrodzie krajobrazowym. Wszystkie odmiany i typy nie mogą być wymienione, oto niektóre z nich:

 1. Świerk karłowaty Alberty;
 2. sosna górska;
 3. świerk kolczasty;
 4. jałowce (niebieska gwiazda, łuskowaty niebieski dywan, wybrzeże i inne);
 5. tuja zachodnia Globoza;
 6. mikrobiota perekrestnoparnaya;
 7. zachodnia tuja Reingold;
 8. jagoda cisu.

Krzewy ozdobne

Krzewy dekoracyjne (kwitnące) mogą samodzielnie ozdobić ogród - na małych obszarach tak się dzieje. Krzewy mogą pochodzić z pierwszego poziomu, a nie z ziemi, ale mogą też wyglądać jak małe drzewa o wielu łodygach.

Krzewy dekoracyjne prawie zawsze są niedoceniane, cała uwaga i miłość trafiają do kwiatów. Kwitnienie i po prostu piękne krzewy na wiosnę, na lato, na jesień i na cały sezon - na naszej krótkiej liście:

 1. forsycja;
 2. spirea;
 3. trzy-płatkowe migdały (często błędnie nazywane sakura);
 4. ogrodowy liliowy;
 5. Chubushnik (jaśmin ogrodowy, ale nie jaśmin);
 6. Japońska padlina;
 7. kamelia;
 8. hortensja;
 9. rododendron;
 10. azalia.

Krzewy ozdobne

Owoce i krzewy ozdobne mniej niż ozdobne. Prawie wszystkie z nich są kłujące, z rzadkimi wyjątkami, dlatego są używane z potrójnymi korzyściami: są piękne, funkcjonują jako najbardziej niezawodna bariera i zaopatrują właścicieli w jagody. Oto lista dekoracyjno-dekoracyjnych członków tej grupy:

 1. dzika róża, dzika róża. Dzika róża pomarszczona lub róża rugosa (R. rugosa) ma najsłodszy owoc w porównaniu z innymi owocami róży;
 2. berberys;
 3. teren ogrodowy;
 4. głóg;
 5. odmiany owoców wczesnych porzeczek: Pamięć Michurina, Dove, Czarny Lisavenko, Wystawa, Elegancki, deser Ałtaj, Wczesna słodka (biała); średnie: żyzna Lia, Ałtaj Stakhanovka, Bradtorp, czerwona holenderska, Chulkovskaya (czerwona) i późna odmiana Pobeda;
 6. odmiany owoców agrestu: wczesne - Moskwa czerwona, Różowa; średni - rosyjski, Shift, kołchoz, czerwony świt; Późno - Fenicja, Łada, fiński I;
 7. odmiany owoców malin są średnie: Novost, Kuzmina, Newburgh, Kaliningrad, Kostinbrodskaya; Średnio późna odmiana Ottawa i późna odmiana Latham;
 8. nie krzew, ale dajemy wczesne odmiany truskawek: Beauty Zagorye, Granddaughter, Early Maherauha, Zarya, Leningradskaya Early; medium: Festival, Komsomolskaya Pravda, Ideas, Purple, Rare; później: Talisman, Zenga.

Dekoracyjne byliny liściaste i byliny

Dekoracyjne rośliny liściaste mają jasno i kontrastowo kolorowe liście, konkurując pięknem z kwiatami.

Niektóre gatunki łączą piękno liści i kwiatów, zwiększając zainteresowanie nimi ze strony amatorów i profesjonalistów. Najpopularniejsze dekoratory (według liści) znajdują się na naszej liście:

 1. coleus;
 2. begonie;
 3. gospodarze;
 4. caladium;
 5. życica

Istnieje wiele odmian i rodzajów róż. Z ich pomocą możesz stworzyć wspaniały ogród różany lub umieścić akcenty, umieszczając róże w grupach w ogrodzie lub w dowolnym kwietniku.

Oto najbardziej polecane odmiany krajobrazu / dekoracji terytorium, pogrupowane według wyglądu, pochodzenia i przeznaczenia funkcjonalnego i odpowiednie dla naszych warunków:

 1. Róże parkowe dla regionu moskiewskiego: róża (dzika róża) biała i jej odmiany, róża cynamonowa, róża szara lub czerwonolistna, pomarszczona róża lub rugoza, jej odmiany i mieszańce: złote skrzydła, różowy Grootendorst, Agnieszka, mój młot, królowa północy, Hansa ;
 2. hybrydowe róże herbaciane: Ave Maria, Alexander, Baron Edmond de Rothschild, Berolina, Rumieniec, Harry Wheatcroft, Gloria Dey, Dame de Ker, Dolce Vita, Wieczorna gwiazda, Karina, Klimentina, Chrysler Imperial, Mercedes, Pascali, Rafael, Rose Gozhar , Rother Stern, Szatan, Super Star, Tatiana, Tiffeni, Moscow Morning, White Christmas, His His Mejesti, Electron;
 3. Róże grupy Floribunda: Czerwone Złoto, Lipley Marlene, Frisia, Cyrk, Manu Meiyan, Diadem, Blyuvunder, Galaxy, Carte Blanche;
 4. Róże grupy Grandflora: Queen Elizabeth, Komsomol Light, Leo;
 5. grupa miniaturowych róż: maskarada niemowlęca, krasnoludek, debiut, koliber, koralina, madi, magia carrusellin, pixie, pompon, rozmaryn, roslini, chipper, eleanor;
 6. róże pnące. Ramblera: Dorothy Perkins, Excelsa, Bobby James, Paul Noel.
  Większość nowoczesnych róż wspinaczkowych z dużymi kwiatami należy do grupy Climera: Pink Claude, Rosanna, Elf. Istnieje kilka starych odmian róż pnących, które łączą duże kwiaty i elastyczny krzew. Należą do nich: Nyudawn, Constance Spry, Zefirin.

Roczne kwiaty

Kwiaty do dekoracji ogrodu są coroczne ... nie jest jasne, jaki numer wymawiać. Prawdopodobnie powstanie setka najczęstszych gatunków. A jeśli policzysz egzotyczne kwiaty, które pojawiają się co roku coraz częściej, rachunek trafi do kilkuset.

Naturalnie, w warunkach tropikalnych, egzotyczne rośliny pięknie rosną, ale z należytą starannością można je wykorzystać latem jako dekorację dla naszego ośrodka.

Wieloletnie kwiaty w ogrodzie

Wieloletnie kwiaty lub byliny są roślinami ozdobnymi, które zachowały swoje malownicze właściwości przez ponad dwa lata. Te kwiaty są idealne do ogrodu. Nie wymagają corocznego przeszczepu i specjalnej opieki. Po zasadzeniu w ciągu najbliższych kilku lat możesz cieszyć się ich pięknym kolorem. Sadząc kwiaty wieloletnie wymaga bardzo starannego zbadania miejsca sadzenia i wyglądu.

W przeciwieństwie do jednorocznych, ta grupa ustala się poważnie i długo. Oczywiście nawet małe drzewa i krzewy można przesadzać z miejsca na miejsce, nie wspominając już o kwiatach wieloletnich. Ale jeśli dokładnie rozważysz wszystko i skonsultujesz się z doświadczonymi ludźmi - lub skorzystasz z zaleceń programu Encyklopedia „Nasz ogród. Kryształ” - nie będziesz popełniał poważnych błędów. Pozwoli to uniknąć frustracji i konieczności masowych przeszczepów.

Pnącza wieloletnie

Wieloletnie winorośle doskonale nadają się do ogrodnictwa pionowego. Ich zastosowanie na niewielkim obszarze rekompensuje niewielki rozmiar wolnej powierzchni - wprowadzają lianę na elewację, zapewniając jej solidne i niezawodne podłoże przez wiele lat.

Bezpośrednio na miejscu, winorośle są dobre jako żywopłot na wszelkiego rodzaju ogrodzeniach, w pergolach i altanach, aby całkowicie ukryć budynki gospodarcze. Typy zalecane do użycia:

 1. dzikie winogrona;
 2. winogrona owocowe;
 3. aktynowce;
 4. wiciokrzew-wiciokrzew;
 5. powojniki;
 6. bluszcz;
 7. glicynia (tylko na południe lub ogród zimowy);
 8. kampsis

Pnącza roczne

Roczne liany są bardzo zróżnicowane, warto wspomnieć przynajmniej passiflora (niestety nie dla naszych warunków, tylko w pokoju / szklarni), ipomey, dekoracyjne fasole, a wciąż jest wiele dziesiątków innych gatunków. Wraz z dużymi różnicami w wyglądzie tych winorośli, są wspólne cechy, na przykład prawie wszystkie mają długie łodygi, z których nie ma bocznych gałęzi, zieleni i kwiatów o bardzo atrakcyjnym wyglądzie.

Jadalne rośliny w twoim domku: 19 gatunków

Roczne gatunki stanowią doskonałą dekorację balkonów, tarasów, ogrodzeń i samej daczy. Krzewy jednoroczne powinny być sadzone tam, gdzie gleba jest często wykopywana. Powinno to być słoneczne miejsce, a winorośl jest potrzebna do dobrego rozwoju.

Różnorodność gatunków winorośli pozwala tworzyć różne kombinacje. Tutaj tylko jednoroczne rośliny muszą być sadzone co roku i jednocześnie zapewniać, że rozsiewane nasiona nie kiełkują w nieodpowiednich miejscach, ponieważ winorośle mogą łatwo wypierać inne kwiaty z klombu. Typy zalecane do użycia:

 1. ipomoea;
 2. groszek słodki;
 3. fasola dekoracyjna;
 4. hybrydowa nasturcja;
 5. echinocystis;
 6. Kobe wspina się;
 7. skrzydlata tunbergia.

Roczne ampelous lub spadające kwiaty mogą być umieszczone w ogrodzie przy altanach, na wysokich trawnikach, bezpośrednio w domu, i tak dalej. Ich rzęsy, zwisające swobodnie, są same w sobie piękne, aw przypadku obfitego kwitnienia są po prostu nie do odparcia. Oczywiście rośliny te zachwycają nas tylko w sezonie, nie wiedzą, jak zimować na zewnątrz.

 1. petunia: Million Bells Cherry, Nerra-Cotta, Parple Wayne, Marco Polo;
 2. ampel fuksja. Wszystkie odmiany rosną w półcieniu, odmiana Aloha nie boi się słońca;
 3. diastia;
 4. lwia paszcza;
 5. Gubastik, krewny lwia paszcza;
 6. Verbena: Temari, Tapien;
 7. ampelous ozdobne rośliny liściaste: immortelle, pleckranthus, tradescantia, chlorophytum.

Bez wyjątku paprocie są ozdobne. Ich piękno jest bardzo nietypowe, archaiczne i korzystne w prawie każdym ogrodzie - z odpowiednim układem. Oprócz znanego i znanego orła:

 1. azolla to maleńka paproć unosząca się na powierzchni wody i tworząca gęsty dywan;
 2. ptak strusi;
 3. onokley sensitive;
 4. chistus (osmund);
 5. salvinia - inny rodzaj pływającej paproci;
 6. orzeł

Krasnoludy / zwarte drzewa

Popularność małych drzew i selektywnie hodowanych karłowatych / zwartych form jest niezwykle wysoka i jest wybuchowa na rynku krajowym. Jest wiele powodów tego - wysokiej dekoracji, zdolności do sadzenia kilku roślin na niewielkiej działce na raz.

Ponadto łatwo jest kupić prawie dorosłą roślinę. W sprzedaży są gatunki drzew iglastych, liściastych ozdobnych i ozdobnych.

Rośliny na zjeżdżalnie alpejskie, arie rockowe

W przypadku zjeżdżalni alpejskich lub arii skalnych odpowiednie rośliny mogą tolerować suche warunki. Dlatego w dekoracji tych elementów krajobrazu wykorzystuje się większość gatunków, które przybyły do ​​kultury z obszarów górskich. Ponadto dekoracja wzgórz (przynajmniej od wiosny do jesieni) może służyć każdej soczystej formie, w tym kaktusom i euforbie. Muszą być ewakuowani na zimę do ogrzewanych pomieszczeń.

Do dużych zjeżdżalni alpejskich z pewnością potrzebne są hvoyniki i niewymiarowe krzewy liściaste. Klasyczna podstawa to rośliny okrywowe („rośliny dywanowe” są krótkimi, pełzającymi, szybko rosnącymi bylinami, tworzą pokrywę, pięknie wyglądają między kamieniami i są malownicze od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Lista podstawowych roślin, które wydają się być stworzone dla alpejskiego slajdu:

 1. świerk karłowaty;
 2. kompaktowe i pełzające jałowce;
 3. tuja krzaczaste i kolumnowe piramidy o małej wysokości;
 4. mały cyprys;
 5. irga pozioma;
 6. iberis;
 7. driada;
 8. krótki trzonek goździka;
 9. jaskinia skalna;
 10. młody;
 11. skalnica;
 12. grupa wczesnego kwitnienia: przebiśniegi, proleski, hionodoksy; późny tulipan, Puszkin, robak; jesienne krokusy i jesienne krokusy. Pierwiosnki, podbiał, niskie formy wrzosów, irlandzki mech (mszanka, sagin).

Dekoracyjne łóżka warzywne - z odpowiednią organizacją - są niewiele mniej niż dekoracyjne rośliny liściowe. Tak zwany francuski (podniesiony, ciepły) ogród zyskuje dziś przyzwoitą popularność. Ale nawet bez tego zawsze możesz zrobić tradycyjne łóżko o powierzchni kilku metrów kwadratowych, gdzieś z tyłu.

To jest to, co możesz zasadzić i uzyskać gwarantowane zbiory bez większych kłopotów: sałatki (wszystkie odmiany i rodzaje), rzodkiewki i rzodkiewki, kolendra, pietruszka, koper, regan i inne zielone rośliny, które są zwarte w postaci dorosłej; Bułgarska papryka (mini-forma), pieprz gorzki („światło”); karłowate formy pomidorów i innych mini warzyw, które nadal są rzadkie w naszym regionie; Jarmuż, marchew i różne rodzaje cebuli, czosnek, pikantne zioła.

Nasza opinia:

- Ten materiał w żaden sposób nie udaje, że służy jako instrukcja wyboru roślin do ogrodu krajobrazowego podczas jego kształtowania krajobrazu. To tylko wstępna uwaga, wprowadzająca nowicjuszy na kurs. Zbyt wiele zmiennych w każdym przypadku, jedną z głównych jest strefa klimatyczna oraz tło pogodowe i temperaturowe w danej miejscowości.

Obejrzyj film: Agrowłókniny i agrotkaniny w uprawie malin (Listopad 2019).

Loading...