Porady i pomysły

Wszystko o świetlikach: co wybrać, jak dostarczyć i co dodać

Świetlik nie jest już luksusem, ale pilną potrzebą każdego, kto ma dach. Zawsze brakuje światła i powietrza. Jak wybrać, zainstalować i umieścić okno poddasza w przestrzeni? Rozumiemy z pomocą profesjonalistów

Jeśli masz dach nad głową, pod nim znajduje się strych. A jeśli masz strych, musisz go właściwie użyć. Dzisiaj nikt nie wątpi w logiczny charakter tego podejścia. Przestrzeń pod dachem to dodatkowe liczniki użytecznego i bardzo interesującego obszaru o nietypowej konfiguracji. A koszty aranżacji poddasza mieszkalnego już dawno przestały być wygórowane.

Funkcje projektowe

Główną zaletą okna na poddaszu jest możliwość zlokalizowania go w prawie każdym punkcie dachu, w zależności od potrzeb klienta lub projektanta. Pozwala to równomiernie oświetlić przestrzeń pod dachem, a czasem niżej, jeśli mówimy o wysokich schodach. Świetliki dają o 30-40 procent więcej światła niż zwykle. Dlatego architekci i projektanci ultranowoczesnych przestrzeni opartych na zaletach oświetlenia, grach kontrastów lub jasnym naturalnym zasięgu lubią je wykorzystywać.

Spadziste okno ma swoje własne cechy, z powodu „ciężkiej pracy”, którą musi wykonać. Niestrudzony pracownik musi wytrzymać ciężkie opady śniegu i deszczu, grad i wiatr, zmiany temperatury i wilgotności. Dlatego szkło jest zwykle wytwarzane zewnętrznie, a do montażu okien należy używać specjalnych zestawów, a nie pianki montażowej.

Prawie wszystkie okna mansardowe są wyposażone w zawór odpowietrzający - i nie należy lekceważyć tej funkcji. Oprócz przewietrzania pomieszczenia jako takiego, zawór chroni okno przed kondensacją i przedłuża jego żywotność.

Romantyczna sypialnia dla nowożeńców na poddaszu: przed i po

Jak wybrać zasłony do lukarn

Nasza opinia:

- Najpopularniejszym materiałem na ramę jest drewno. Jest niezawodny, przyjazny dla środowiska, świetnie wygląda i pasuje do każdego stylisty. Ale są też ramy wykonane z materiałów bardziej odpornych na wilgoć. Oba zwykłe wzory PVC i opcje drzewa w poliuretanie. To ten ostatni najlepiej wybrać do pokoju dziecięcego. Są ciepłe, bezpieczne dla zdrowia i jednocześnie nie brudzą się, nie drapią i są bardzo łatwe do zmycia nawet z rysunków pisakiem.

Podwójnie oszklone okno dachowe

Większość świetlików ma jednokomorowe okna z podwójnymi szybami - zmniejsza to ciężar konstrukcji, zmniejsza obciążenie podłogi i zapewnia ergonomię okna. W celu zachowania wystarczającej ilości ciepła stosuje się „ciepłą” inteligentną technologię obwodową - stalową ramę bez przegubów i zimnych mostów, a także wypełniającą przestrzeń między szkłami bezpiecznym argonem dla ludzi. Zgodnie z charakterystyką oszczędzania ciepła i odporności na mróz, takie opakowanie nie jest gorsze niż zwykłe podwójne. W większości regionów Rosji jest to wystarczające. A dla mieszkańców zimniejszej strefy klimatycznej są modele z podwójnie oszklonym oknem i dodatkową izolacją.

Marina Prozarovskaya, główny inżynier Velux w Rosji:

- Wszędzie tam, gdzie grozi rozbicie okna od wewnątrz - szczególnie dotyczy to pokoi dziecięcych i pokojów zabaw - warto pomyśleć o zainstalowaniu okna z podwójnymi szybami. Wewnątrz znajduje się tak zwany triplex - szkło, które nie kruszy się, aw przypadku stanu wyjątkowego przechowuje fragmenty na specjalnym filmie. Ponadto triplex znacznie lepiej chroni dom przed hałasem, a wnętrze - przed wypaleniem pod wpływem światła słonecznego.

velux.ru

Zasada otwarcia

Świetlik jest zawsze w pozycji nachylonej, więc otwieranie go jako normalnego okna jest niewygodne i niebezpieczne. Istnieją inne opcje. Wszystkie są wybierane zgodnie z wysokością instalacji i projektem dachu.

Dla większości zwykłych dachów o nachyleniu od 15 do 90 stopni najlepiej nadaje się okno z otworem wzdłuż osi centralnej. Uchwyt jest zamocowany w górnej części okna i pozwala umieścić go na optymalnej wysokości - 90 cm od podłogi - i umieścić meble poniżej. W niektórych modelach uchwyt jest połączony z zaworem odpowietrzającym, co jest szczególnie wygodną i ergonomiczną opcją.

Jeśli chcesz ustawić okna o więcej niż standardowa wysokość, czyli na poziomie 130-160 cm, możesz użyć okna z dolnym uchwytem. Zasada otwierania się nie zmienia - wzdłuż osi centralnej, ale wygodniej będzie z nich korzystać.

W przypadku dachu o mniejszym nachyleniu odpowiednie jest okno panoramiczne, które może otwierać się wzdłuż osi centralnej i górnej. W takich projektach znajdują się dwa uchwyty. Jeden znajduje się w górnej części i jest połączony z okienkiem klapy. Do otwierania na górnej osi znajduje się drugi uchwyt - na dole okna. To okno daje maksymalny przegląd. I może być używany do dostępu do dachu.

Jeśli potrzebujesz okien, które będą bardzo wysokie, najlepszym rozwiązaniem są automatyczne konstrukcje z pilotem, w tym czujnik deszczu, który automatycznie zamyka okno po pierwszych uderzeniach.

Jeśli chcesz zainstalować balkon bez zmiany geometrii dachu, najlepszym rozwiązaniem są specjalne okna balkonowe. To okno jest montowane na dachu w taki sam sposób jak zwykle i składa się z dwóch części. Górna otwiera się wzdłuż osi centralnej i górnej do 45 stopni, a dolna rozkłada się na zewnątrz, popychając specjalną poręcz. Projekt jest bezpieczny i przetestowany. Dla tych, którzy chcą stworzyć pełnoprawny taras, jest zestaw nachylonych i pionowych elementów okiennych, które dosłownie zalewają wnętrze światłem i zachwycają pięknymi widokami. To prawda, że ​​w tym przypadku niższa platforma musi jeszcze zostać zakończona.

Prawidłowa instalacja

Wreszcie zasada instalacji. W przeciwieństwie do nowoczesnych okien pionowych, świetliki nie są umieszczane na piance instalacyjnej. Aby hermetycznie zainstalować takie okno, istnieją specjalne technologie, których specyficzne zastosowanie zależy od konstrukcji dachu. Aby uzyskać poradę, lepiej zwrócić się do specjalistów i zaprosić instalatorów. Aby zabezpieczyć okno przed wodą, pomaga np. Pensja - system rynien, który zmienia kierunek przepływu. Istnieją specjalne zestawy do izolacji wodnej i termicznej.

Marina Prozarovskaya, główny inżynier Velux w Rosji:

- Ważne jest, aby pamiętać, że okna mansardowe nie są dopasowane do rozmiaru otworu, ale są sprzedawane w stanie gotowym, montowane ze standardową linią wymiarów. Większość architektów zaleca, aby takie okna umieścić bezpośrednio na etapie projektowania. Po pierwsze, łatwiej jest obliczyć wymaganą liczbę struktur, a po drugie, włożenie okna do nowego dachu będzie kosztować mniej niż dostosowanie starego do niezbędnej pracy.

velux.ru

Główny i złożony dodatek do okna na poddaszu - zasłony lub rolety. Dzięki nachylonemu układowi nie można tam zawiesić zwykłej kurtyny lub trzeba będzie wymyślić dodatkowe urządzenia i elementy mocujące do tkaniny. Ale generalnie bez tekstyliów okiennych z reguły trudno to zrobić. Nawet małe okno lukarne z widokiem na słoneczną stronę otrzymuje średnio 30-40% więcej światła słonecznego niż zwykle. W każdym razie będziesz musiał dbać o ochronę domu i wnętrza przed jasnymi promieniami słońca.

Dodatkowe akcesoria - zasłony, rolety, rolety, moskitiery i tym podobne - najprostszy sposób na zamówienie u producenta. Wtedy nie musisz tracić czasu na dzwonienie do mierniczych i nożyków. Wystarczy wybrać niezbędne opcje i ich projekt oraz podać dokładne wymiary okna, zapisane na specjalnej płycie.

Dodatkowo każde okno na poddaszu może być wyposażone w dodatkowe funkcje: zdalne sterowanie, czujnik deszczu, programowanie, a nawet połączenie z systemem „inteligentnego domu”.

Obejrzyj film: Dzwonki i dźwięki powiadomień i alarmów w Xiaomi Redmi 4A. (Grudzień 2019).

Loading...