Porady i pomysły

Jak stworzyć idealne czarno-białe wnętrze: 40 najlepszych przykładów i wskazówek projektowych

Uwielbiam grafikę i czarno-białe kino, ale czy boisz się popełnić błąd w proporcjach? Chcesz stworzyć jasne i niezapomniane, ale eleganckie wnętrze? Poznaliśmy tajniki kontrastów gry od profesjonalistów.

Czarno-biały dom to metafora ludzkiego życia z paskami nadziei i rozczarowania oraz jednym z głównych trendów nowoczesnego designu. Klasyczne połączenie retrokino i starych zdjęć sprawi, że każde pomieszczenie - od łazienki po sypialnię - będzie eleganckie, tajemnicze i nie podlega wpływowi czasu. A jakość grafiki i przejrzystość linii, rygor form, utrzymywany w takim zakresie, są odpowiednie dla każdego stylu. Ale bardzo zobowiązuje.

Kontrast polarny ujawnia wszystkie zalety i wady kompozycji i eksponuje strukturę przestrzeni. Jakie jest najlepsze wykorzystanie czerni i bieli we wnętrzu?

W rzeczywistości nie jest to takie trudne, jeśli przestrzegasz pewnych zasad. W naszym artykule - wspaniałe przykłady i dobre rady architektów.

Anastasia Topoeva, architekt:

- Czarno-białe wnętrze to bardzo opłacalne i skuteczne rozwiązanie. Ale to z góry wyznacza pewne ramy artystyczne. Jeśli zdecydujesz się samodzielnie stworzyć taką przestrzeń, postaraj się jasno sformułować swoje główne zadanie i zachowaj je cały czas, w przeciwnym razie możesz stracić poczucie proporcji. Dla profesjonalistów najłatwiej jest wybrać biel jako podstawę. Na przykład białe ściany i sufit, czarna podłoga, czarno-białe akcesoria i tekstylia, zdjęcia w czarnych ramkach. Bardziej radykalne opcje - prawie czarne wnętrze, gra z iluzjami optycznymi - wymagają wielkiej staranności. Lepiej skonsultować się ze specjalistą.

ptam2.ru

Czarno-białe wnętrze: doskonały przykład z Polski

Skandynawski styl: 20 białych kuchni i wskazówki dotyczące ich konfiguracji

To wnętrze - właśnie teraz znajduje się w moskiewskim mieszkaniu - jest żywym przykładem wykorzystania kontrastu czarno-białego do zabawy kształtem i tworzenia złudzeń optycznych. Pomysł wyrósł z rysunków Mauritsa Eschera i książek Lewisa Carrolla. Biała podstawa podłogi daje powagę i splendor pomieszczenia, a złożony wzór geometryczny oferuje jedzenie nie tylko dla duszy, ale także dla umysłu - logiczne zadanie w duchu „Alice w lustrze”. Aby stworzyć takie kompozycje, należy pamiętać, że czarna płaszczyzna obok białej będzie wyglądać na mniejszą. W związku z tym, aby zrównoważyć obraz, należy zrobić więcej.

Mieszanie czerni i bieli w równych proporcjach, jak wiemy, daje szary kolor. I nawet jeśli kolory nie są tak naprawdę wymieszane, nasz mózg wciąż widzi wyrównanie czerni i bieli jako szare.

Dlatego czarno-biała kompozycja powinna dążyć do dominacji jednego z kolorów. Wybierając kolor, którego balans zostanie przesunięty, pamiętaj, że biały rozszerza się, wypełnia się powietrzem i światłem. Ale jednocześnie i fajnie.

Czarny, przeciwnie, zmniejsza, ale jednocześnie dodaje ciepła i komfortu. Projektanci często wykorzystują to do tworzenia stylowych ciemnych sypialni. Psycholodzy nazywają czarny kolor kolorem prywatności, ochroną osobistej przestrzeni - dokładnie tym, czego potrzebujesz w prywatnej części domu. Białe meble na tle czarnych ścian będą wyglądać jasno, bez względu na to, jak masywne mogą być. Uważa się, że czarny kolor ścian i sufitów nie powinien być wybierany dla małych pomieszczeń z małymi oknami. Jednak wszystkie zasady są wyjątkami.

Pamiętaj, że czarno-biała gamma ujawni i podkreśli proporcje twojego pokoju. To, co wcześniej ukryło kolor, natychmiast wychodzi na powierzchnię. W większości przypadków jest to w porządku. Niezwykły kształt pomieszczenia tylko wzmocni wrażenie wnętrza. Ale jeśli nadal chcesz odwrócić uwagę gości od zbyt wąskiego otworu lub zbyt ostrego kąta, możesz to zrobić nie kolorem, ale obrazem.

Julia Jauk, Eichholtz:

- Aby zmniejszyć napięcie czarnej ściany, możesz użyć luster i szklanych świateł. I do wizualnego rozszerzenia pomieszczenia - wykładziny podłogowe i dywany ze wzorem podłużnym lub diagonalnym „szachy”.

idcollection.ru

Doskonała prezentacja

Jeden z najbardziej lojalnych fanów czarno-białego Coco Chanel wrócił czarny nie tylko do kobiecej garderoby. Po śmierci ukochanej malowała ściany swojego domu w tym kolorze, a połowa Paryża poszła za jej przykładem. Projektanci, artyści i architekci nadal uwielbiają dekorować swoje mieszkania i warsztaty z przewagą czerni. To doskonała prezentacja ich kreacji, obrazów, makiet i kolekcji.

Zmiękcz kontrast

Jeśli czarno-białe wnętrze wydaje się zbyt kontrastowe, można wygładzić przejścia odcieniami szarości i metalicznym połyskiem. Szaro-brązowe odcienie dodadzą ciepła i miękkości, szaro-niebieskie, wręcz przeciwnie, powietrze i chłód.

Bardzo jasne rozwiązanie - włączenie pojedynczych błysków „czystego” koloru. Pożądane jest jednocześnie, aby takie plamy barwne były nieliczne, w przeciwnym razie wrażenie kontrastowego pomieszczenia zniknie. Jednak w każdej prawdziwie mieszkaniowej przestrzeni efekt ten powstaje sam: książka na stole, kurtka, rzucona na oparcie krzesła, zapomniana dziecięca zabawka na podłodze - nie można się obyć bez życia.

Wystrój i akcesoria

Akcesoria i elementy dekoracyjne są twoimi prawdziwymi sojusznikami w tworzeniu czarno-białego wnętrza. Mogą podnosić lub wręcz przeciwnie zmniejszać dramat kompozycji, ustawiać rytm, tworzyć akcenty tam, gdzie trzeba, lub odwracać uwagę od tego, co niewygodne jest demonstrować.

Podczas wyszukiwania akcesoriów należy pamiętać, że białe obiekty będą się oddalać od widza, wycofując się w głąb przestrzeni, a czarne przedmioty będą bliżej, wystające do przodu. Ta technika jest często używana przez właścicieli galerii, organizujących przedmioty wystawowe. Ponadto masy tego samego koloru są wizualnie połączone. Dlatego też, jeśli chcesz utworzyć przejście z jednej czarnej szafy do drugiej przez białą ścianę, wystarczy zawiesić między nimi czarną ramkę lub upuścić lampę z ciemnym kloszem z sufitu.

Czysta czerń i biel

Dla miłośników nienagannej czystości biel wydaje się kolorem potencjalnego zagrożenia - widać na niej każdy pyłek. Dotyczy to również czerni. Około 80 procent brudu domowego w naszych domach jest szare. I jest doskonale widoczny zarówno na białej, jak i czarnej powierzchni. Dlatego wybór czerni i bieli na halę, łazienkę lub kuchnię to ryzykowna sprawa. A jednak bardzo popularny, na przykład w Skandynawii. We Francji istnieje cała grupa projektantów tworzących czarno-białe wnętrza do pokoi dziecięcych. Więc niebezpieczeństwo jest przesadzone. Sekret polega na wyborze nieprzezroczystych pokryć dla takich miejsc, aby uniknąć dywanów o długiej drzemce i dużej ilości „solidnego” koloru - tam pył będzie znacznie bardziej zauważalny.

Wnętrze transformatora

Pomimo pozornych wymagań, w praktyce czarno-białe wnętrze jest praktycznym i wygodnym rozwiązaniem: pozwala na niekończące się przemiany. Dynamiczna osoba, która nie zawsze może siedzieć nieruchomo w takim pokoju - jako reżyser w nowoczesnym teatrze: w każdej chwili można zmiksować całą scenerię. A do tego nie będziesz musiał przenosić mebli. Chciałem dodać kolory - umieścić sezonowe kwiaty lub owoce w wazonie. Czasami, aby drastycznie zmienić styl takiego pokoju, wystarczy zmienić poszewki lub zawiesić nowe zasłony.

Julia Jauk, Eichholtz:

„Oferujemy naszym czarno-białym wnętrzom dla naszych klientów największy wybór stylowych nowoczesnych akcesoriów w Moskwie, które będą pasować zarówno do minimalizmu, jak i do stylu art deco lub klasyki. Niekoniecznie czarny lub biały - często zalecamy chrom lub żółty metal, oddzielne kolorowe przedmioty.

idcollection.ru

Loading...